منابع غذایی لیکوپن

منابع غذایی لیکوپن

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده

منابع لیکوپن به طور طبیعی در بدن انسان وجود ندارند بلکه بایستی از طریق میوه و مواد غذایی خاصی تأمین گشته تا یک رژیم غذایی متعادل حفظ شود. در این مقاله در این خصوص بیشتر بیابید.
محققان و تحقیقاتی که انجام داده‌اند نشان می‌دهند که لیکوپن یک بیوفلاونوئید است که تقریباً با بتاکاروتن ارتباط دارد. مصرف لیکوپن از طریق رژیم غذایی، غلبه‌ی ۵۰ درصدی از منابع کاروتنوئید در سرم خون انسان را تشکیل خواهد داد. بنابراین ممکن است مشتاق باشید که بدانید لیکوپن دقیقاً چیست؟ خوب بایستی گفت که می‌تواند به عنوان یک رنگدانه تعریف شود که به ظاهر میوه و مواد غذایی خاص رنگ می‌بخشد. همانطور که هندوانه دارای رنگ قرمز و گریپ فروت به رنگ صورتی است، به طور مشابه سایر منابع غذایی لیکوپن این آنتی اکسیدان قوی را در اختیار دارند که آنها را تحت عنوان قدرتهای لیکوپن می‌نامند.
حقایق مفید
همانطور که می‌دانیم لیکوپن‌ها کاروتنوئیدهایی هستند که رنگدانه‌های طبیعی می‌باشند. این رنگدانه‌ها در بدن انسان به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. دانش ما از آنتی اکسیدانها همواره ما را به یاد این موضوع می‌اندازد که آنها رادیکالهای آزاد موجود در بدن را کاهش داده و نیز سیستم ایمنی را تقویت می‌سازند. به دلیل این امتیاز و نکته‌ی مثبت، لیکوپن به عنوان ماده‌ای در نظر گرفته می‌شود که خطر بالای ابتلاء به سرطان ریه، بیماریهای قلبی، و سایر انواع سرطان مانند سرطان سینه، دهانه رحم، دستگاه گوارش، سرطان پروستات و سایر بیماریهای موجود در بدن را کاهش می‌دهد. و به تحت کنترل قرار دادن یک دستگاه گوارش سالم و خوب در طول حیات فرد کمک می‌کند.
منابع لیکوپن
مصرف منظم لیکوپن بسیار ضروری است و از اینرو لازم است آن را وارد رژیم غذایی روزانه خود سازید. مکملهای لیکوپن را می‌توان از مکانهای مختلفی مانند مغازه‌های خرده فروشی، از طریق اینترنت و یا هر داروخانه‌ی محلی تهیه کرد. این نکته را یادآور می‌شویم که از هر جایی که آن را تهیه می‌کنید، تنها مطمئن شوید که آن فروشگاه یا مغازه قابل اعتماد بوده و پیش از خرید تمام جزئیات محصول و رِنج‌های قیمت آن را بخوانید. به طور کلی، منابع لیکوپن می‌تواند مواد غذایی و یا میوه‌هایی باشد که حاوی مقادیر کمی از آن است. اجازه دهید نگاهی به اسامی متداول مواد غذایی و میوه‌هایی بیاندازیم که حاوی لیکوپن می‌باشند.
میوه و مواد غذایی
میوه و سبزیجات قرمز
• هندوانه
• گوجه فرنگی
• زردآلو
• گریپ فروت صورتی
• گواوا صورتی
برخی از محصولات فرآوری شده گوجه فرنگی
• کچاپ
• آب گوجه فرنگی
• سوپ گوجه فرنگی
• سس گوجه فرنگی
• رب گوجه فرنگی
با یک نگاهی مختصر به این منابع، حتماً به اصل این موضوع پی برده‌اید که لیکوپن چیزی است که توسط بدن تولید نمی‌شود، بلکه بایستی از طریق میوه و سبزیجات موجود در رژیم غذایی روزانه‌مان تأمین شوند. لیکوپن به عنوان منبع بهتر است که از طریق محصولات غذایی پخته و یا فرآوری شده مصرف شود تا از مواد غذایی خام. در این بخش جدولی ارائه شده است که حاوی برخی از بهترین منابع لیکوپن می‌باشند.

 

منابع غذایی سرشار از لیکوپن

میزان دوز مصرفی

مقیاس لیکوپن در میکروگرم

مارچوبه

۴ عدد یا ساقه، پخته شده

۱۸

مارچوبه

یک فنجان، پخته شده از منبع یخ زده

۴۳

هویج

۱ فنجان، خام و یا ۱ هویج خام

۱

آب هویج

۱ فنجان

۵

فلفل، قرمز شیرین

۱ عدد

۳۶۷

سوپ، سبزیجات و گوشت گاو

۱ فنجان تهیه شده با آب

۴۶۴

سس باربکیو

۱ قاشق غذاخوری

۶۸

پیتزا با پنیر

۱ قاچ یا برش

۱۵۱

لوبیا، پخته شده

۱ فنجان

۱۲۹۸

سوپ گوشت صدف، ماهاتان

۱ فنجان تهیه شده با آب

۱۴۰۵

گوجه فرنگی خشک شده در زیر آفتاب

۱ تکه

۸۱۵

سس سالاد روسی

۱ قاشق غذاخوری

۵۴۷

سس سالسا

۱ قاشق غذاخوری

۱۶۸۲

سس گوجه فرنگی کَتسوپ (Catsup )

۱ قاشق غذاخوری

۲۵۰۶

گریپ فروت، صورتی

نصف گریپ فروت

۱۷۴۵

گونه‌ی قرمز متداول گوجه فرنگی

۱ عدد

۳۱۶۵

گونه‌ی قرمز متداول گوجه فرنگی

۱ فنجان، خام

۴۶۳۱

گوجه فرنگی کامل

۱ فنجان، کنسروی

۶۴۸۰

هندوانه

۱ فنجان خام

۶۸۸۹

سوپ گوجه فرنگی

۱ فنجان

۱۲۶۰۸

سس گوجه فرنگی

۱ فنجان

۳۷۱۲۲

بهتر است که پیش از شروع به مصرف هرگونه رژیم غذایی معمول مکملی با پزشک مشورت نمایید. پزشک با صلاحیت‌ترین شخصی است که در صورت وجود هرگونه عوارض جانبی مرتبط با مکملهایی که مصرف می‌کنید مانند واکنشهای منفی و یا آلرژیهای غذایی و غیره، شما را از آن آگاه می‌سازد. توجه به تمام این نکات پیش از شروع هرگونه رژیم غذایی ضروری می‌باشند.

منبع:راسخون

مطالب مشابه