عمل به قرآن

عمل به قرآن

1. قال علی ـ علیه السّلام ـ : «الله الله بالقرآن لا یسبقکم بالعمل به غیرکم»؛
امام علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: توصیه می‌کنم شما را به قرآن نباید دیگران بر شما در عمل به قرآن پیشی گیرند. (نهج البلاغه، نامه 47)
2. قال الصادق ـ علیه السّلام ـ : «الحافظ للقرآن العاملُ به مع السَّفَرهِ الکرامِ البَرَرَهَ»؛
امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: کسی که قرآن را حفظ کند و به آن عمل نماید با پیامبران بزرگوار و نیکو خواهد بود. (اصول کافی، ج 2، ص 603)
3. قال رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ : «من تعلم القرآن فلم یعمل به و اثر علیه حب الدنیا و زینتها استوجب سخط الله و کان فی الدّرجه مع الیهود و النصاری الذی ینبذون کِتاب الله وراء ظهورهم»؛
پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: کسی که قرآن را بیاموزد و به آن عمل نکند و دنیا و زینت آن را بر قرآن ترجیح دهد، سزاوار خشم خدا است و در ردیف یهود و نصاری قرار خواهد داشت که کتاب خدا را پشت سر انداختند. (جامع الاخبار، ج 1، ص 221)
4. من کلام رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ : «من تعلم القرآن و لم یعمل به حشره الله یوم القیامه اعمی فیقول یا رب لم حشرتنی اَعمی و قد کنت بصیراً قال کذلک اتتک آیاتک فنسیتها»؛
پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: کسی که قرآن را بیاموزد و به آن عمل نکند، خدا او را در روز قیامت کور محشور می‌کند، می‌گوید خدایا به خاطر چه مرا کور محشور کردی در حالی که من بینا بودم. می‌فرماید چگونه تو آیات ما را خواندید و آنها را به فراموشی سپردید و به‌ آن عمل نکردید. (عقاب الاعمال، ص 52)
5. قال رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ : «ان فی جهنم وادیاً یستغیث فیه اهل النار کل یوم سبعین الف مره فقیل له لمن یکون هذا العذاب فقال ـ صلّی الله علیه و آله ـ لشارب الخمر من اهل القرآن و تارک الصلوه»؛
پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: یک مکانی در جهنم هست که استغاثه و درخواست می‌کنند نجات از آن را اهل آتش در هر روز 70 هزار بار، پس گفته می‌شود یا رسول الله این مکان برای کیست؟ فرمود: برای شارب خمر از اهل قرآن و تارک نماز. (وسایل الشیعه، ج 2، ص 838)
6. قال علی ـ علیه السّلام ـ : «علیکم بکتاب الله من عمل به سبق»؛
امام علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: بر شما باد به کتاب خدا هر کس به آن عمل کند پیشی می‌گیرد بر دیگران. (نهج البلاغه، خطبه 156)
7. قال علی ـ علیه السّلام ـ : «احذروا علی دینکم ثلاثه رجلاً قراه القرآن حتی اذا رأیت علیه بهجته اخترط سیفه علی جاره و رماه بالشرک فقیل یا امیر المؤمنین ایهما اولی بالشرک فقال الرامی»؛
امام علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: برحذر باشید از برای دین خود از سه چیز مردی که قرآن بخواند همین که دید یک مقام و منصبی را شمشیر خود را برهنه کند بر همسایه و تیراندازی کند با شرک به خدا به سوی قرآن، گفته شد یاعلی کدام یک اولی به شرک است،‌ فرمود: تیر انداز. (المستدرک، ج 1، ص 291)
8. قال الصادق ـ علیه السّلام ـ : «ان الرجل اذا کان یعلم السوره ثم نسیها او ترکها و دخل الجنه اشرفت علیه من فوق به بعد فی احسن صوره فنقول تعرفنی فنقول لا فنقول انا سوره‌ کذا وکذا لم تعمل بی و ترکنی»؛
امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: زمانی که مرد سوره‌ای از قرآن را یاد بگیرد، بعد آن را فراموش کند یا ترک کند و داخل بهشت شود، از بالا یک زیبا صورتی به او اشراف دارد و می‌گوید من را می‌شناسی، می‌گوید: نه، می‌گوید: من همان سوره‌ای هستم که من را فراموش کردی یا من را ترک کردی. (کافی، ج 2، ص 445)

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید