ویتامین D: این بار برای مقابله با خشکی پوست

ویتامین D: این بار برای مقابله با خشکی پوست

در فصل زمستان یکی از مشکلاتی که برای خیلی از ما پیش می‌آید خشک شدن پوست است. آیا این موضوع به کمبود ویتامین D مربوط می‌شود؟ این سۆالی است که محققان به دنبال پاسخ آن بوده‌اند.

ویتامین d

ویتامین D را «ویتامین خورشیدی» نیز می‌نامند. چرا؟ چون زمانی که ما در معرض نور خورشید قرار می‌گیریم این  ویتامین در پوست مان سنتز می‌شود.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث کمبود ویتامین D می‌شود مثل ماندن در منزل یا استفاده‌ی بیش از حد از کرم‌های ضد آفتاب.

متأسفانه روز به روز کمبود این ویتامین شایع‌تر می‌شود چون بیشتر مردم آپارتمان نشین شده‌اند و کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند. طبق بررسی‌ها حدود 80 درصد مردم فرانسه با کمبود این ویتامین مواجه هستند.

نتایج مطالعات زیادی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض خورشید و جذب ویتامین D از ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند ام اس (MS) پیشگیری می‌کند.

همچنین باید بدانید که میزان ویتامین D موجود در خون روی ابتلا به بیماری‌های زمستانی مانند آنفلوانزا تأثیر می‌گذارد. اما در فصل زمستان مشکل دیگری نیز به وجود می‌آید و آن هم خشکی پوست است. سۆال اینجاست آیا این خشکی پوست فقط مربوط به سرما می‌شود و یا کمبود ویتامین D هم در آن نقش دارد؟

محققان برای پاسخ دادن به این سۆال میزان ویتامین D و همچنین وضعیت پوست 61 داوطلب را مورد بررسی قرار دادند.

محققان بعد از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدند افرادی که میزان ویتامین D خونشان کمتر است پوست خشک‌تری دارند.

از آنجایی که در فصل زمستان نور خورشید کمتر می‌شود احتمال کمبود ویتامین D

و خشکی پوست نیز بیشتر می‌شود. برای همین محققان توصیه می‌کنند در فصل سرما مردم به فکر میزان ویتامین D بدنشان باشند

محققان برای اطمینان هر چه بیشتر میزان ویتامین D این افراد را از طریق پوستشان بالا بردند و بعد از 3 هفته مشاهده کردند وضعیت پوست این افراد بهتر شده و پوستشان نرم‌تر و لطیف‌تر شده است.

در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند رابطه‌ی مهمی بین سلامت پوست و میزان ویتامین D وجود دارد. از آنجایی که در فصل زمستان نور خورشید کمتر می‌شود احتمال کمبود ویتامین D و خشکی پوست نیز بیشتر می‌شود. برای همین محققان توصیه می‌کنند در فصل سرما مردم به فکر میزان ویتامین D بدنشان باشند.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید