اجازه ندهیم ترک سنت‌ها در کشور رواج پیدا کند

اجازه ندهیم ترک سنت‌ها در کشور رواج پیدا کند

یکی از مراجع تقلید قم گفت : مبادا در کشور اسلامی ما ایران، ترک چادر مد و رایج شود و بعضی از دختران بدون چادر باشند! و گرایش به قهقرا و ترک سنت‌ها و شعارهای مقدس انقلاب اسلامی العیاذ بالله رایج شود.

بیست و یکم تیرماه در تقویم جمهوری اسلامی به نام روز ملی «عفاف و حجاب» نامگذاری شده است. اگر چه در نظام اسلامی، همه روزها روز عفاف و حجاب و التزام به احکام اسلام است اما نامگذاری روزی به این عنوان می‌تواند نقطه هشداری باشد برای هر کسی که مسئولیتی در این زمینه دارد و باید نسبت به احکام مقدس اسلام، ادای وظیفه کند.

آیت‌الله صافی در نوشتاری با عنوان «عفاف و حجاب، تجلی عزت بانوی مسلمان» ضمن اشاره به اهمیت مسئله حجاب و عدم اختلاط مردان و زنان، تاریخچه عداوت‌های دشمنان اسلام با فریضه حجاب را به اختصار بیان کرده و زنان مسلمان را به مراقبت بر حفظ حجاب و عفاف سفارش کرده‌اند.

متن نوشتار این مرجع تقلید به این شرح است :

رکن قویم و اصیل «حجاب»، رکن، اساس و پایه‌ای است که بانوان مسلمان در جهان به آن ممتاز هستند و کرامت و شرافتی است که به آن افتخار می‌کنند؛ همان اصلی که دشمنان اسلام به اهمیت آن تا آنجا پی‌برده‌اند که یکی از نخست‌وزیران اسبق انگلستان در نطقی به صراحت می‌گوید: «مادامی که کعبه، قرآن و حجاب در جوامع اسلامی باشد، ما نمی‌توانیم سیادت و آقایی خود را داشته باشیم. باید قرآن را بسوزانیم، کعبه را از بین ببریم (که وهابیت را برای رسیدن به همین هدف به عربستان آوردند) و عفت و حجاب را از بانوان مسلمان بگیریم».

از همین رو امان‌‌الله خان را در افغانستان آوردند که مردم افغانستان، مجالی برای پیاده‌کردن نقشه‌های استعماری به وی ندادند. کمال آتاتورک در ترکیه روی کار آمد که منجر به حکومتی سکولار شد و در ایران نیز رضاخان را علم کردند تا ریشه دین را از جوامع اسلامی بخشکاند اما پس از 150 سال تلاش سیاست‌های استعماری در حجاب‌زدایی ناکام ماند و با اینکه در کشورهایی مثل ترکیه، افغانستان و ایران، عوامل مزدور و بی‌سواد و فاقد غیرت، مثل رضاخان و مصطفی کمال و امان‌‌الله ‌خان را برانگیختند و به قوه قهر و کشتار و حبس و زور و ارتکاب جنایات بسیار به میدان جنگ با حجاب اسلام آمدند، در برابر استقامت مسلمانان شکست خوردند و خودشان از صفحه‌های ظلم و جنایت به‌دار البوار جهنم شتافتند.

قوت ایمان مسلمانان و التزام آن‌ها به سنن اسلامی و حجاب، در کمال استحکام متجلی شد. در ایران ما که الحمدلله از برکت انقلاب اسلامی، حجاب و عفاف در جایگاه رفیع خود قرار گرفت بیشتر بانوان متعهد و متدین به هویت خود به حجاب به چادر افتخار می‌کنند.

در کشور ترکیه، بازگشت به حجاب روز به روز بیشتر و مقامات عالی این کشور در اعاده این هویت پیشقدم هستند.

در افغانستان که از روز اول امان‌‌الله خان را خلع کردند الحمدلله شجره طیبه حجاب در شرایط فعلی و بیداری اسلامی هر روز شاداب‌تر می‌شود.

هرچند دشمنان اسلام، دست از معارضه با آن بر نمی‌دارند و با زنان محجبه مسلمان در داخل کشورهای خود جنگ دارند و با جعل قوانین ضدانسانی و حتی جریمه و ممنوعیت‌هایی فضا را بر مسلمانان که برخی از آنان از اساتید دانشگاه‌ها هستند تنگ می‌کنند اما با مقاومت و استقامت و اعتراضات قانونی آن‌ها مواجه می‌شوند؛ مانند همین جریانی که در کشور به اصطلاح دروغ آزاد و متمدن فرانسه جاری است.

در این کشور زنانی هستند که با وجود جریمه‌هایی که دولت معین کرده است اهتمام دارند حجاب خود را کاملاً رعایت کنند. البته در آنجا موسسه‌ای تشکیل شد که می‌گوید ما جریمه می‌دهیم ولی زنان‌مان را بی‌حجاب به خیابان‌ها نمی‌فرستیم.

مسئله مهم دیگر این است ‌که الان می‌خواهند فرهنگ اسلامی در ارتباط با زن را تغییر دهند. فرهنگ پاک اسلام برای زن، همین خانه‌داری است که برخی گمان می‌کنند بیکاری است.

اگر کارها را بر مبنای ثواب الهی و تقرب به خدا حساب کنیم، خانه‌داری از عبادت‌های بسیار بزرگ برای زن مسلمان است و این پست و مقام‌های ظاهری زنان از نظر ارزش الهی به خانه‌داری نمی‌رسد.

در جامعه کاری که برحسب وضع طبیعی بین زن و مرد توزیع شده است هر 2 کار است، هر 2 شریف است، هر 2 باید رعایت شود تا جامعه بر نظام درست برقرار باشد.

خانه‌داری زن از اشرف کارهاست. زن خانه‌دار بیکار نیست. مرد هم که مشاغل بسا سخت بیرون را عهده‌دار است جهاد فی سبیل‌الله است. کارهای پر زحمت و سخت به عهده مرد است.

بعضی افراد بی‌اطلاع، نگاه ظاهری به غرب و اروپا و آمریکا می‌کنند و یک زن را می‌بینند که مثلاً وزیر یا وکیل شده است اما هزاران زن را که در نهایت محرومیت‌های اقتصادی گوناگون هستند را نمی‌بینند.

ان‌شاء‌الله نظام جمهوری اسلامی ما در همه این مسائل نمونه باشد و همه روی حرفی که زدیم و به دنیا اعلام کردیم که رژیم طاغوت باید ساقط شود و دستورات قرآن و اهل‌بیت (ع) اجرا شود، پایدار بمانیم.

البته با همه دشمنی‌هایی که با این مسئله مهم اسلامی شده است این مسئله در میان چالش‌های سیاسی و سیاست اسلام‌زدایی استکباری حفظ شده است و مسلمانان حتی در کشورهای مسیحی از بعض کشورهای اسلامی بیشتر متعهدند که روی‌پوش مناسب داشته باشند.

ما به بانوان فاضل و شجاع که در میان آن سیاست‌ها در کشورهای غربی، شخصیت اسلامی خود را با حجاب کامل اعلام می‌کنند افتخار می‌کنیم. سزاوار نیست و دور از انتظار است که بانوی مسلمان، در غرب و قلب اروپا بر حفظ حجاب اسلامی آن‌گونه در برابر فشارهای دولت‌های آن‌ها مقاومت کند ولى در کشور اسلامی ما ایران، ترک چادر مد و رایج شود و بعضی از دختران بدون چادر باشند! آنجا ایستادگی و قدرت ایمان و شجاعت و خودباوری باشد و اینجا گرایش به قهقرا و ترک سنت‌ها و شعارهای مقدس انقلاب اسلامی العیاذ بالله ـ رایج شود!

وضعی که فعلاً متعارف شده که به هیچ وجه، بانوان بر مرجوحیت و ناخوشایند بودن کشف وجه توجه ندارند و با مردان بیگانه به طور مستمر، مثل مرد با مرد، یا زن با زن معاشرت و همکاری دارند و آن را عادت و رسم قرار داده‌اند و در معابر و خیابان‌ها و مجالس ظاهر می‌شوند. با مجموع تعالیم اسلامی ‌و جهاتی که شارع مقدس در آن، حفظ کرامت والای زن را در نظر گرفته، منطبق نمی‌شود و با این جمله بزرگ و پر معنی قرآنی که حد رابطه زن و مرد بیگانه با هم اگر چه به صورت ارشاد و سفارش و توصیه آن را فرض کنیم، سازگار نیست: «ذلکُم أطهرُ لقُلُوبکُم و قُلُوبهن؛ هر نوع و هر وضعی که با آن دل‌ مردان و زنان پاک‌تر بماند، آن مطلوب است».

امروز در غرب، کار فساد بی‌حجابی و اختلاط زن و مرد به جایی رسیده است که از جلوگیری مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسیار مخرب آن تن در داده‌اند. در غرب طبق اخباری که خبرگزاری‌ها منتشر می‌کنند زن‌ها در هر نهاد و مخصوصاً نهادهای ارتشی مورد اذیت و آزار مردهای مافوق هستند. زندگی راحت و آرام و انسانی ندارند. موالید تا حد 48 درصد در شناسنامه بی‌پدر معرفی می‌شوند.

ما باید به تعالیم اسلام افتخار کنیم. سالم‌ترین مجتمعات و جوامع، مجتمعات اسلامی است. تفکیک جنسیتی برای سلامت جامعه، شرط اساسی است. چادر و رعایت محرم و نامحرمی و اختصاص‌یافتن بعض مشاغل به زن و بعض مشاغل به مرد بر اساس همین تفکیک لازم جنسیتی و ترتیبات و ضوابط آن است.

در احکام شرع جنبه‌های جسمانی و روحی مرد و زن ملاحظه شده است و بر اساس صرف برتری‌دادن یک جنس بر جنس دیگر دستور و برنامه‌ای نیست. پیامبران همه به حجاب دستور داده‌اند و اختصاص به اسلام ندارد و حکم ملازم زن و مرد است.

چندی پیش به یکی از وزرا در ایتالیا پیشنهاد کرده بودند که زنان مسلمان را از روبند ممنوع سازد، جواب داده بود که از کار و برنامه‌ای که حضرت مریم داشت کسی را منع نمی‌کنم! یعنی حضرت مریم طاهره هم حجاب کامل داشته‌اند.

غرض آن که باید خواهران با فضیلت بر جوانب متعدد حیات زن و سیاست‌هایی که همیشه برای تغییر هویت اسلامی ‌بانوان و در نتیجه تغییر هویت اسلامی‌ کل جامعه وجود داشته، احاطه و آگاهی یابند و بتوانند تعهد خود را با سنن اسلامی، ‌بیش از پیش استحکام بخشند و خود را در برابر تبلیغات سوء، مصونیت داده و بیمه کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید