حجاب و پرورش و تربيت فرزندان در وصاياي شهدا

حجاب و پرورش و تربيت فرزندان در وصاياي شهدا

نويسنده: مهدي دادجو

شهيد صيدي آرمين ( 1362-1342 ياسوج )
همسرم، دخترانم را زينب گونه درس درستي و استقامت بياموز و آنان را انسانهايي نيکوکار براي جامعه اسلامي تربيت کن و هميشه در حفظ عفت و حجاب خود و فرزندانت کوشا باش که حجاب شما مشت محکمي [ است ] بر دهان دشمنان اسلام.

شهيد عليرضا آشوري بجستاني ( 1364-1347 تهران )
… و شما خواهران، شما با رعايت کردن حجاب سنگر خود را حفظ کنيد و فرزنداني پرورش دهيد که عاشق امام حسين باشند و سربازي از سربازان امام زمان (عجل الله تعالي فرجه) باشند.

شهيد غلام احساني کلخوران ( 1361-1315 تهران )
همسر مهربانم، تويي که در تمام پيچ و خم زندگيم همراه من بودي، بدان اگر شهيد شدم تو بايد افتخار کني و بهترين کار تو در برابر خون شهيدان اين است که حجابت را رعايت کني و فرزندانت را خوب و صحيح تربيت کني.

شهيد حيدر احمدي ( 1365-1324 همدان )
دخترانم را با حجاب تربيت کنيد.

شهيد عليرضا اکرميه ( 1363-1343 تهران )
… و اي خواهرانم، اميدوارم که مرا ببخشيد و مرا حلال کنيد و حجاب را فراموش نکنيد فرزندان خودتان را هم مثل خودتان نماز خوان و با حجاب و در خط امام تربيت نماييد.

شهيد داود امامي ( 1365-1341 تهران )
دختران عزيزم، وقتي بزرگ شديد حجاب را رعايت کنيد، نماز را بپا داريد و از زينب کبري (سلام الله عليه) سرمشق بگيريد.

شهيد علي اماميان گزي ( 1365-1333 کاشان )
… و از همسرم مي خواهم که در حجاب و تربيت فرزندانم دقت کنند تا فرد خوبي براي آينده جامعه باشند.

شهيد علي اکبر ايرجي ( 1365-1332 نائين )
… و شما اي خواهرانم، در مرگ من صبر کنيد و خداي نکرده کاري نکنيد که خداوند از شما ناراضي شود و همانند زينب که در مرگ برادرش صبر کرد، شما هم صبر داشته باشيد و از شما مي خواهم که فرزندان خود را با حجاب تربيت کنيد که تربيت کردن فرزندان شما ارزشش از خون من با ارزش تر است.

شهيد غلامحسين بهرامي نيا ( 1365-1345 نوشهر )
از خواهران عزيزم مي خواهم حجاب خودشان را حفظ نمايند و مثل بي بي زينب (سلام الله عليه) در برابر مشکلات صبر داشته باشند و فرزندان خودشان را با سواد و براي خدمت به اسلام و جامعه و مردم بزرگ کنند.

شهيد علي مردان پيرهادي ( 1364-1339 ساوه )
… و حال شما خواهران و مادران عزيز، ارزش خود را بشناسيد، مسئوليتي بس سنگين در تربيت فرزندان با ايمان و دختران باشرف براي جامعه داريد. با حجاب باشيد و پوشش خود را حفظ کنيد و به استعمارگران دست رد بزنيد و به آنها بفهمانيد ما فرزندان امام و قرآنيم و ذلت و عروسک بودن را نمي خواهيم.

شهيد علي تاجر نياسري ( 1365-1326 کاشان )
از شما مي خواهم که در حجاب و فرزندانتان مثل آن باشيد که خدا مي خواهد.

شهيد علي جانثاري ( 1365-1343 اصفهان )
خواهران و مادران عزيز، از شما التماس دعا دارم و از شما اين بنده حقير مي خواهد که حجاب خود را در جامعه رعايت کنيد و نگذاريد فرزنداني که در دامان شما مادران قهرمان پرورش مي يابند به سوي (1) فساد و فحشا بروند، به قول آن برادر اسير که به خبرنگار گفته بود:

اي زن از فاطمه به تو اينگونه خطاب است *** ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است

حجاب زن راه گشاي بهشت است براي آن زن.

شهيد علي محمد جشني ( 1364-1346 انديمشک )
… و تو اي خواهرم، از من به تو اين وصيت هست که تو بايد مثل زينب زندگي کني و او را الگوي خود قرار دهي، زينبي که حسينش را کشتند و فرزندانش را نيز به شهادت رساندند و خود او را نيز به اسارت بردند (2) ولي تحمل کرد و تو نيز بايد اين همه بدبختي را در راه خدا تحمل کني و حجابت را نيز سنگرت قرار دهي و با حفظ حجاب خود راه شهيدان عزيزمان را بروي و رهرو آنان باشي.

شهيد علي داد جمعه خشک ( 1366-1341 قائن )
فرزندانم زهره، زهرا، اکبر و اصغر کوچکم، دخترانم، حجابتان را حفظ کنيد و اکبر و اصغر شما نيز مانند پدرتان در اين راه بکوشيد که پيروزي نزديک است و ما راهي قدس عزيز خواهيم شد.

شهيد فرهاد جهاني ( 1362-1337 تهران )
وصيت به خواهرانم اين است که حجاب و عفت و پاکدامني را از حضرت فاطمه (سلام الله عليه) ياد بگيريد و بياموزيد و مطالعه کنيد در زندگي اين بانو سيده زنان عالم و زندگي خود را مطابق با رفتار اين نور بنماييد و با شوهرانتان خوش رفتار و خوش خلق و مطيع آنها باشيد و به آنها احترام بگذاريد. بچه هايتان را خوب تربيت کنيد و به مانند مادر خوب و مفيد براي جامعه و فرزندانتان باشيد.

شهيد عليرضا حيدرنژاد ماياني ( 1365-1346 تهران )
خواهران محترمه و عزيزم، محبوبه و مريم، شما را به خدا همچون گذشته حجاب خويش را حفظ کنيد، که از حفظ خون من واجب تر است و در تربيت فرزندانتان ( ان شاء الله ) دقت کنيد که فردي مفيد تحويل جامعه دهيد.

شهيد عيوض خدادادي ( 1363-1347 تبريز )
وصيتي به خواهرانم، هميشه فاطمه گونه باشيد، چه از نظر رعايت حجاب و چه از نظر اخلاق و رفتار و تربيت فرزندان و شوهرداري و خانه داري و با تربيت فرزندان خود کشورمان را به سوي کمال و خوشبختي برسانيد.

شهيد علي اصغر خراس ( 1366-1345 جهرم )
خواهران عزيزم، شما نيز بايد همچون فاطمه زهرا روحيه اي قوي و محکم داشته باشيد و به شما سه نصيحت مي کنم: 1- حجاب 2- نماز 3- نيکي به همسران و فرزندانتان.

شهيد عليرضا ( محمود ) خطيبي عقدا ( 1364-1343 اردکان )
اي خواهرانم، حجاب خود را حفظ کنيد و فرزندان خود را طبق اسلام به بار بياوريد و پيام خون برادر حقير خويش را به گوش همه برسانيد.

شهيد علي عسکر درستکار ( 1366-1332 داراب )
از خواهران خود مي خواهم که در مرگم صبورانه و با آرامي براي شهداي عزاداري ديگر کنند و سخني نگويند که موجب غضب خداوند شود. از همسرم مي خواهم که فقط به خودش و فرزندانم فکر کند، آنها را خوب تربيت نمايد مخصوصاً در حجاب خود و دخترانم کوشا باشد و طوري اين فرزندان [ را ] تحويل جامعه بدهد که در خدمت اسلام و مسلمين باشند.
… خواهران محترمه، از شما مي خواهم که پيرو واقعي حضرت فاطمه (سلام الله عليه) و زينب (سلام الله عليه) باشيد و حجاب خودتان را حفظ کنيد و مواظب باشيد که شهدا بخاطر ناموس و دين شما فدا شدند. که اگر حجاب خودتان را حفظ نکرديد به شهدا خيانت کرده ايد.

شهيد علي رازقندي ( 1364-1348 مشهد )
… و اما شما اي خواهران حزب الهي، پيروان زهرا (عليه السلام)، وارثان زينب (سلام الله عليه)، بر دوش دارندگان رسالت عظيم تربيت فرزندان، در حفظ حجاب خود کوشا باشيد، به اين مسئله اهميت زياد بدهيد. در خيلي جاها به اسم انقلاب شد اما شياطين در آن نفوذ کردند و با به آرايش درآوردن زن در جامعه کم کم جوانان را از راه منحرف کردند و موجب سقوط آن انقلابها گرديده اند. خيلي مواظب حجابتان باشيد که دنيا به فکر آن است تا فحشا و منکرات را در کشورمان توسعه دهد و تنها عامل جلوگيري آن شماييد. با حفظ حجاب اعلام داريد که ما پيرو غربيها که بي حجابي را تمدن مي دانند، نيستيم و تنها الگويمان بزرگترين زن جهان يعني زهراي اطهر (عليه السلام) است.

شهيد علي راست پور ( 1365-1347 يزد )
خواهران عزيزم، از همگي شما مي خواهم که حجابتان را حفظ کنيد و حضرت زهرا را سرمشق زندگي خويش قرار دهيد و بدانيد که سياهي حجاب شما از خون من رنگين تر است و اميدوارم که فرزندانتان را در مکتب حسين و خواهر آزاده اش زينب پرورش دهيد.

شهيد علي اکبر رجبي ( 1364-1339 شازند )
سلام اي همسرم، مي دانم من براي شما همسر خوبي نبودم و اميدوارم از فاطمه زهرا عوض بگيريد، شما خانواده هاي شهدا بايد براي مردم الگو باشيد، شما بايد سعي کنيد که حجابي را که از خون من رنگين تر مي باشد حفظ کنيد و بايد فرزندانم را براي اسلام تربيت کنيد.

شهيد عليرضا رضايي ( 1362-1345 تهران )
… و زن هاي فاميل را وصيت به حفظ حجاب و حيا و تربيت صحيح فرزندانشان براي اين مملکت و همچنين تقوا مي کنم.

شهيد غلامحسين رضايي آبادچي ( 1365-1337 نجف آباد )
… به خواهران سفارش مي کنم که حتماً دانش کسب کنند تا بتوانند به فرزندان خود آگاهي دهند، حجاب و عفت خود را حفظ کنند تا فرداي قيامت پيش فاطمه زهرا روسفيد باشند و کاري نکنند که فاطمه (سلام الله عليه) فردا از آنها رو برگرداند.

شهيد غلامرضا رضايي علي آبادي ( 1362-1331 آران و بيدگل )
… و اي تو همسر عزيزم، به شما و ديگر خواهران و مادران سفارش مي کنم که در مرحله اول حجاب خود را حفظ کنيد که از سرخي خون من با ارزش تر است وديگر اينکه شما و ديگر خواهران، فرزندان آنچنان طبق دستورات اسلام تربيت کنيد که دشمن از ديدن آنها به خود بلرزند.

شهيد سيدحسين رضوي اسفلي ( 1362-1329 جهرم )
همسرم مرا حلال کن، بعد از من حجاب خود را حفظ کن و زينب وار زندگي کن و بچه ها را درست تربيت نما.

شهيد علي اصغر سعيدي ( 1363-1344 مشهد )
مادر و پدر گرامي ام، من اگر در اين دنيا بودم و توانستم با شما زندگي کنم از شما جز عفت، پاکدامني، عبادت خدا، تربيت فرزندان به روش اسلام، حجاب زينبي و احترام به همه، چيزي از شما نمي خواهم.

شهيد علي سفيدبري ( 1366-1349 رزن )
[ خواهرم ] ، شما هم با حفظ حجاب و تربيت فرزنداني براي حسين حافظ خونم باش و همواره در مقابل سختي استوار باش.

شهيد علي اصغر سلطاني ( 1365-1341 آشتيان )
[ همسرم ] دخترم را با حجاب و مومن پرورش بده.
… و فرزندانم را با حجاب بزرگ کن و برايشان مادر خوبي باش.

شهيد عليرضا سلطانيان ( 1361-1346 شوشتر )
خواهرم، در حجاب و اخلاق، تربيت و پرورش فرزندانتان آنقدر بايد تلاش و کوشش کنيد تا آنها را مؤثر و مفيد براي جامعه خودشان سازيد.

شهيد غلامحسين سليماني ( 1361-1338 اراک )
… و اما اي همسر وفادارم از تو مي خواهم مانند زينب کبري (سلام الله عليه) در برابر ناملايمات و سختيها چون کوهي استوار و مقاوم ايستادگي کني و پيام رسان خون اين شهدا باشي و با حفظ حجاب که از خون من هم براي اسلام و انقلاب ارزشمندتر است به وظيفه شرعي خود يعني تربيت و تعليم فرزندانمان بپردازي.

شهيد علي اکبر شفيعي ( 1365-1336 تايباد )
خواهران عزيزم، سلام مرا بپذيريد و مرا حلال کنيد و در تربيت فرزندان من کوشا باشيد. حجاب خود را حفظ کنيد که حجاب شما خواهران گرامي سنگر است.

شهيد عيسي شفيعي ( 1365-1342 خرم آباد )
از پدر و مادرم مي خواهم که خواهران کوچکم را مانند زهرا (سلام الله عليه) و علي (عليه السلام) که فرزندانشان را تربيت اسلامي کردند تربيت کنند و در حفظ حجاب کوشا باشند.
… و اي برادران و خواهران مسلمان، از شما مي خواهم که عليه ظلم ها قيام کنيد و در راه خدا جهاد کنيد و برادران با جهاد عليه کفر و خواهران با حفظ حجاب جهاد کنند.

شهيد غلامحسن صابري ( 1364-1337 ساوجبلاغ )
جهاد شما خواهران اين است که حجاب را حفظ کنيد، فرزندانتان را خوب تربيت کنيد و تحويل جامعه بدهيد.

شهيد علي محمد صادقي ( 1361-1343 جرقويه )
از شما مي خواهم که ايمانتان به انقلاب و امام عزيز بيشتر شود و فرزندانتان و خودتان را بيشتر با اسلام آشنا کنيد، سعي کنيد با انقلاب باشيد و هر کاري که مي کنيد در راه خدا باشد و هميشه از منتظران امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) باشيد و بکوشيد زنان و دختران شما حجاب را بر تن داشته باشند.

شهيد غلامرضا صادقي ( 1367-1351 اردستان )
خواهرانم، از شما مي خواهم که اگر بدي از من ديده ايد حلالم کنيد. فرزندانتان را با نور قرآن آشنايي دهيد و راه راست را از همان ايام کودکي به آنها بگوييد که فردا فرزندي تحويل جامعه دهيد که باعث افتخار شماست. حجاب را رعايت کنيد و با اين کار شما هم در پشت جبهه با دشمنان بجنگيد و اين را هم يادتان نرود که فاطمه (سلام الله عليه) فرمود زيباترين زينت زن حفظ حجاب است.

شهيد علي اکبر صحرايي سرمزده ( 1365-1326 کاشمر )
… و اما وصيت به تک تک فرزندانم، فرزندان عزيزم فاطمه، بتول، رباب، از شما مي خواهم همانطور که من براي اهداف مقدس جمهوري اسلامي و پيروي از خط رهبري تا سر مرز شهادت پيش رفتم، شما هم بايد با رفتار و گفتار و در حد امکان با درس خواندنتان مخصوصاً با حجاب و شوهرداريتان طوري رفتار کنيد که در شأن اسلام و انقلاب و پيام رسان خون شهدا باشد.

شهيد علي اوسط طهماسبي ( 1365- 1336 سنندج )
در مورد دخترم هدي با اصول و عقايد از هيچ گونه فداکاري دريغ نفرماييد و او را که بسيار دوست دارم به نحو احسن بزرگ و با پوشاندن حجاب و ياد دادن قرآن کريم که تنها راه شجاعت و نجات انسانها در اين دنيا است او را تربيت نماييد.

شهيد فتح اله4 عرب سرخي ميشابي ( 1367-1335 تهران )
خواهران اعم از خواهران تني و ديني، دقت کنند که از نظر اخلاقي با حجاب خودشان اجتماع را بسازند و با تربيت فرزندان خود سعي نکنند با مسائل منفي مبارزه کنند و مانع اعزام نيرو و تقويت جبهه نشوند.

شهيد عليرضا عليشاهي ( 1362-1346 گلپايگان )
اي خواهران و مادران، همچنان مانند زينب باشيد و پيام فرزندانتان را به جهان برسانيد و ادامه دهندگان راه فاطمه (سلام الله عليه) باشيد. حجابتان را حفظ کنيد که عفت زن از حجاب او هست.

اي زن از فاطمه به تو اينگونه خطاب است *** ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است

شهيد غلامرضا غلامي ( 1365-1347 فيروزآباد )
به خواهران مسلمان توصيه مي کنم که حجاب را رعايت و به فرزندان خود خوب تربيت دهند و اخلاق و مسائل اسلامي را به آنها بياموزند.
… به خواهرانم توصيه مي کنم برايم ناراحت نباشيد و گريه و زاري نکنند و حجاب را رعايت نمايند. برادرانم شما هم در درس خواندن کوشا باشيد تا ان شاء الله آينده سازان مملکت باشيد.

شهيد غلامحسين فروغيان ( 1359-1338 دزفول )
خواهر محترم حجاب شما تيري است در قلب دشمنان حجابتان را حفظ کنيد. توصيه مي کنم که خواهران و مادران عزيز حجاب را رعايت کنند و سعي بسيار در تربيت صحيح فرزندان بنمايند.

شهيد علي قاسمي بيستگاني ( 1361-1329 زرين شهر )
اي خواهران، مسئوليت بسي سنگين به عهده داريد و آن رسالت زينب کبري (سلام الله عليه) است. برادران شما در جبهه ها با کفار در ستيزند و شما با رسالت در پشت جبهه مبلغي رسا و با حجاب کوبنده ستمکاران هستيد و با تربيت صحيح فرزندان در پيشبرد انقلاب راه بسيار عظيمي را در پيش داريد.

شهيد سيروس قرباني پور ( 1364-1349 تهران )
… برادرانم، تک به تک سوي خدا روند و احکام دين را بياموزند و [ به ] فرزندانشان آموزش دهند و مادران به دخترانشان همين گونه تربيت اسلامي دهند، و به دخترانشان حجاب اسلامي بياموزند، ان شاء الله.

شهيد علي اکبر کشوري ( 1367-1346 کرج )
… و خواهرانم حجاب خود را چون گذشته بلکه محکم تر حفظ کنيد و سعي کنيد فرزندان خود را خوب براي اسلام تربيت کنيد و برادر کوچکتان را حلال نماييد.

شهيد علي کلاهدوزان ( 1362-1343 اصفهان )
اي زنان مسلمان و اي گهواره هاي معراج مرد، راه و رسم همسرداري و تربيت فرزندان را از فاطمه (سلام الله عليه) و انقلابي بودن و روح استقامت را از زينب بياموزيد و از عملش شعور و از گفتارش شعار را، حجاب را، نه به عنوان قفس و زندان بلکه به عنوان سندنامه آزادي خويش از دست سودجويان بين المللي و بازرگانان صهيونيست انتخاب کنيد.

شهيد غلامرضا کندزي ( 1361-1341 تهران )
خواهران گرامي ام، در نماز به ياد خدا باشيد، فرزندان حزب اللهي تربيت کنيد به جبهه ها کمک نماييد و مطالعه زياد نماييد. از معاصي بپرهيزيد، حجاب را صد در صد رعايت کنيد و مبلغ خون شهيدان باشيد و همچنين از بانوان گرامي تقاضا دارم همچون دخت گرامي پيامبر عاليقدر، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليه) حجاب را به تمام معنا و مفهوم آن رعايت کنند؛ زيرا آمريکا و شوروي آنقدر که از حجاب آنها مي ترسد از سلاح برادران رزمنده و سلحشور ما هراس ندارد.

شهيد علي کيانفر ( 1359-1339 تهران )
براي خواهرانم که هر کدام گلي هستند در گلستاني حجاب کامل و رعايت کردن اخلاق و تربيت صحيح فرزندان و مطالعه کتاب مختلفه [ را خواهانم ] .

شهيد علي محمد محسني حبيب آبادي ( 1361-1343 برخوار و ميمه )
خواهران من، در حجاب کوشا باشيد و فرزندان خود را طوري تربيت کنيد که در راه حفظ اسلام و در خط قرآن قدم بردارند و ادامه دهنده راه اوليا و اوصيا و شهيدان باشند.

شهيدغلامعلي محمدرضايي ( 1359-1332 کرج )
… بايد دختراني تربيت کنيد که راه زينب عزيز را بپيمايند و الگويشان حضرت زهرا (سلام الله عليه) باشد و در حفظ حجاب سخت کوشا باشند. اي خواهرانم و اي عزيزانم، در حفظ حجابتان سخت کوشا باشيد و نخواهيد که فرزندانتان بي قيد باشند.
… و تو اي همسرم، بعد از من سعي کن حجاب و تقوي داشته باشي و نماز را بپاي داري ان شاء الله.

شهيد علي مقيمي ( 1365-1344 خوانسار )
… و اي خواهرم، بدانيد که چادر سياهتان کوبنده است. حجابتان را حفظ کنيد و سعي کنيد فرزندان خود را آن طور که شايسته است پرورش دهيد.

پي‌نوشت‌ها:

1- در اصل وصيت: روي
2- در اصل وصيت: بروند
منبع مقاله :
دادجو، مهدي؛ (1390)، گزيده موضوعي وصيت نامه شهدا 2، تهران: نشر شاهد، چاپ اول

مطالب مشابه