توصيه به حجاب فاطمي و زينبي در وصاياي شهدا (2)

توصيه به حجاب فاطمي و زينبي در وصاياي شهدا (2)

نويسنده: مهدي دادجو

شهيد صادق بهمني ( 1362- 1343 اميديه )
خواهرم، سعي کن که زينب [ وار زندگي کني که زينت ] زن در حفظ حجاب اوست.

شهيد علي اصغر بيات ( 1366- 1344 تويسرکان )
… و از يگانه خواهرم مي خواهم که حجابش را حفظ کند و به ياد خدا باشد و خود را زينب وار بسازد.
… اي خداي بزرگ تو را به تمامي اين شهيدان قسم که بي حجابها را و منافقين و دشمنان ملت و آنهايي که اين انقلاب را ياري نمي کنند و توطئه مي کنند عليه اين انقلاب، آنها را از بين ببر.

شهيد عباس بيدگلي ( 1365- 1341 قم )
… و اي خواهران خط امام، از شما مي خواهم که زينب وار در مقابل يزيديان زمان بايستيد و با حجاب خود خدمتي به انقلاب نموده باشيد.

شهيد عبدالکريم بيدمال ( 1361- 1344 دزفول )
… و از خواهرانم مي خواهم که حجاب را هميشه رعايت کنند و زينب وار عمل کنند.

شهيد علي بيگمي ( 1365- 1347 بيرجند )
خواهرانم تقوي را پيشه کنيد و حجابتان را مانند سنگر حفظ کنيد و در مرگم زينب وار صبر کنيد و برايم گريه نکنيد. مبادا ناراحت باشيد که برادرتان و راه خدا کشته شده و فقط دعا کنيد که اين شهيد از خانواده ما قبول شود.

شهيد شهروز پاکباز( 1364- 1340 ياسوج )
… و پيامي براي خواهرانم دارم: اي خواهران عزيزم، در حفظ حجاب خود بکوشيد و زينب وار زندگي کنيد و مثل فاطمه زهرا (عليه السلام) الگو نمونه و اسوه براي ديگر خواهران باشيد و حجاب شما و درست تربيت کردن فرزندان خود و تحويل آن به جامعه ثواب و اجر زيادي دارد.

شهيد عبدالطيف پناهي ( 1364- 1343 اقليد )
اي خواهرانم اين را به شما بگويم که اگر مي خواهيد از پيروان خط سرخ و زوال ناپذير خون شهيدان و برادر شهيدتان باشيد سياهي حجابتان را حفظ کنيد و با حفظ حجابتان پاسدار حرمت خون شهيدان باشيد و زينب (سلام الله عليها) را الگوي خود قرار دهيد و درس استقامت و صبر را از زينب (سلام الله عليها) بگيريد و چون زينب، پيام خون شهيدان را به نسلهاي آينده برسانيد.

شهيد عباس پور دهقان ( 1362- 1345 يزد )
از شما خواهران عزيزم، از شما يک به يک مي خواهم مرا حلال کنيد و اگر يک وقت با شما به تندي رفتار کردم مرا ببخشيد و شما هم با حجاب خودتان پيرو راه حضرت زينب باشيد.

شهيد علي پورشبانان ( 1363- 1344 نجف آباد )
سخني با خواهران : سعي کنيد زينب گونه باشيد و پيام خون شهيدان را به گوش مردم برسانيد. حجاب، حجاب، حجاب و در آخر از خدا مي خواهم که شهداي ما را با شهداي کربلا محشور بگرداند و مرگ ما را شهادت در راه خويش قرار دهد.

شهيد عباس پور قاسمي اردکاني ( 1362- 1341 اردکان )
… و از خواهرانم مي خواهم همچون زينب (سلام الله عليها) در مصيبت برادر صبور باشند و با حجاب و عفت خود دين خود را به اسلام ادا نمايند و اين پيام خون شهيدان را تا آنجا که مي توانند به خواهران ديني خود برسانند که شهيدان کشته اسلامند. يکي از بزرگترين دستاوردهاي اسلام و قرآن و انقلاب اسلامي ايران رعايت حجاب است. و بدانيد که در دامن مادران با حجاب اين شهيد پرورش مي يابد.

شهيد عبدالمحمد پيش بين ( 1362- 1340 باغملک )
اما همسرگرامي، شما هم عمري را با من سپري کرديد و حق بزرگي بر گردن من داريد، از تو مي خواهم که اولاً در حد توان اصول و احکام را به کار بنديد و هميشه به ياد خدا باشيد و حجاب را همانطور که فاطمه زهرا (سلام الله عليها) انتظار دارند رعايت نماييد، و در نگهداري فرزندم نهايت کوشش را بنماييد.

شهيد علي تاروردي پور ( 1365- 1347 سلماس )
خواهرانم بهترين وصيتي که به شما دارم حجاب مي باشد و اينکه وصيت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) را عمل نماييد. خدا شما را در « … » حجابتان سست نگرداند، ان شاء الله.

شهيد عربعلي ترکي ( 1361- 1342 اصفهان )
… و اما زينبم علاقه خاصي به تو دارم. اميدوارم زني فاطمه گونه باشي اميدوارم زينت حجابت باشد. اميدوارم نمونه زن واقعي باشي.

شهيد عباس تودشکي ( 1365- 1329 اصفهان )
… و از همسر مهربانم مي خواهم مرا حلال کند و زينب وار راه شهدا را ادامه دهد و با حجاب و عفت اسلامي روح شهدا را شاد کند و از خواهران هم مي خواهم حجاب و عفت اسلامي را رعايت کنند؛ چرا که دشمن مي خواهد با بي حجابي و بي عفتي ضربه به اسلام و انقلاب بزند.

شهيد ضرغام توکلي ( 1363- 1348 کازرون )
… و وصيتي به تو دارم که همچون زينب از خونم و از صدها خون شهيدان ديگر با حجابت و رفتارت پاسداري کني.

شهيد عبدالحسين توکلي ( 1366- 1348 بجنورد )
خواهرانم، زينب وار در صحنه باشيدو حجاب اسلامي را رعايت کنيد.

شهيد عليرضا جابري فروغ ( 1366- 1347 تبريز )
… و اما خواهران مهربانم، …زينب گونه صبر کنيد و حجابتان را کامل حفظ کنيد.

شهيد غلامعلي جاري نجف آبادي ( 1362- 1340 خميني شهر )
اي خواهرانم، … مواظب حجاب خودت باش اگر مي خواهي حضرت فاطمه زهرا از تو راضي باشد و دل او را جريحه دار نکني.

شهيد غلامرضا جانفزا ( 1365- 1343 تهران )
اي خواهرانم، در مقابل مشکلات صبور باشيد و حجابتان را رعايت کنيد، و مانند خانم فاطمه (سلام الله عليها) باشيد هم در حجابتان و هم در مقابل مشکلات. خانم فاطمه پهلويش را شکستند طوري که در هر نفسي که مي زد خون بالا مي آورد، اينقدر درد مي کشيد که دعاي آخرش اين بود خدايا مرگ فاطمه (سلام الله عليها) را برسان. به اين ترتيب جلوي دشمنان ناله نمي کرد.

شهيد عليرضا جان قربان ( 1366- 1349 اصفهان )
خواهرم حجاب يادت نرود. در جهان آخرت مقابل فاطمه زهرا چه داري بگويي و مواظب باش که حجابت را خوب [ و ] عالي و بهتر از پيش انجام بده تا مادر همه ما، فاطمه زهرا از ما خوشحال شود. اگر شما بخواهي راه مرا ادامه بدهيد همين حفظ حجاب! چرا که « ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است » .
… چند سخني با خواهر عزيزم، از تو مي خواهم که حجاب را رعايت کني و در زندگي زهراوار زندگي بکني.

شهيد علي اصغر جبله اي ( 1366- 1349 سبزوار )
خواهرم، همچون زينب باش و حجاب خود را حفظ نما. زيرا سياهي حجاب تو بالاتر از سرخي خون من است.

شهيد عبدالرسول جعفرآبادي ( 1365- 1350 گرگان )
از خواهران عزيزم مي خواهم که در شهادت من همچون زينب کبري مانند کوه استوار باشند و حجاب خود را رعايت نمايد.

شهيد عبدالرضا جعفري چمگرداني ( 1365- 1346 زرين شهر )
… و اما سخني چند با برادران و خواهرم: خواهر عزيزم فراموش نکن که حجاب خود را حفظ کني و زينب وار باشي.

شهيد علي جعفري فيجاني ( 1363- 1345 تهران )
از خواهرم خواستارم که زهد و تقوا را حفظ کند و با توسل به خاندان عصمت و طهارت، نماز، دعا، حفظ حجاب و الگو قرار دادن حضرت زهرا (سلام الله عليها)، فاطمه وار زندگي کند.

شهيد سيدمحمدرضا جليلي صدر ( 1366- 1348 همدان )
… و پيام من براي تمام خواهرانم اين است که حجاب خود را رعايت کنند و زينب گونه باشند.

شهيد شجاعت الله جمالي ( 1363- 1346 سپيدان )
… و نصيحتي براي خواهران دارم که حجاب اسلامي را رعايت کنند.

اي زن به تو از فاطمه اين گونه خطاب است *** ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است

شهيد عبدالرشيد جناب ( 1364- 1346 دهدشت )
… و اما خواهرانم، آنها چنان حجاب خود را حفظ کنند که با حفظ کردن حجاب خود ادامه دهنده راه زينب باشند و مانند او که در شهادت برادرش صابر بود شما هم در شهادت برادرتان صابر باشيد.

شهيد شهباز جوادي اشرفي ( 1367- 1339 بهشهر )
دخترم، فاطمه جان، بايد همانند نامت که نام فاطمه است و مقدس و عزيز، رفتار و کردار و عملت همانند الگويت فاطمه زهرا باشد. دخترم در زندگي دنيوي کارهايت را براي رضاي خدا انجام بده و حتماً حجابت را حفظ کن و دين و ايمانت را در دنيا با هيچ وسيله اي عوض نکن که دين باعث سربلندي هر دو عالم است.

شهيد عباس جوشقاني حسين آبادي ( 1361- 1340 اصفهان )
اي برادران و اي خواهران، تقوي داشته باشيد و از خدا بترسيد و اخلاق اسلامي را در کوچه و بازار و محل و هر کجا که هستيد رعايت کنيد. خواهران، حجاب اسلامي را رعايت کنيد و بدانيد که بي حجابي ريشه تمام مفاسد مي باشد و شما بايد تا آنجا که مي توانيد با برخورد خوب ولي قاطع و با رعايت ضوابط (1) اسلامي جلوي بي حجابي را بگيريد و خواهرانم، بدانيد که شما رسالتي بس بزرگ و زينب گونه بر عهده داريد که اميدوارم بتوانيد پيام اسلام و شهدا را زينب وار به گوش مردم جهان برسانيد.

شهيد عبدالمحمد جوکار بندبالي ( 1363-1341 دزفول )
… و اما شما اي خواهران، الگوي شما فاطمه زهرا (سلام الله عليها) و زينب (سلام الله عليها) است. فاطمه سرور زنان بهشت است. حجاب او، وقار او، رفتار او، ادب او، بچه داري او و خانه داري او.
… اي خواهرانم، نماز را بخوانيد و حجابتان را که سنگر عفت است حفظ کنيد و مرا ببخشيد.

شهيد عبدالصاحب جهانبخشي ( 1363-1348 ممسني )
… و تو اي خواهر، تنها اميد من به شما اين است که ما با خونمان درخت اسلام را آبياري مي کنيم و بر دهان ابر قدرتها مي کوبيم و شما با حجابتان، اين اسلحه خدايي، زينب وار بر عليه استکبار جهاني به پا خيزيد و مانند زينب که پيام حسين را به جهانيان رساند شما هم پيام شهدا را به تمام ديار برسانيد. پيام من به خواهران اين است که مسئله حجاب را اصلي ترين مسئله بدانيد.

شهيد علي جهانديده ( 1365-1345 دهدشت )
… و اما خواهرم، تو زينب گونه باش. آيا مي داني که زينب در صحراي کربلا بعد از شهادت برادرش با يزيديان چه کرد؟ آيا مي داني که زينب يزيد را رسوا کرد؟ تو هم چنين باش. خواهرم با حجاب بر سر قبرم بيا و هميشه حجاب را رعايت کن که حجاب تو حافظ خون من است.

شهيد عباس چوپاني ( 1364-1349 شاهين دژ )
اي خواهر عزيزم، حجاب و عفت و پاکدامني را سرلوحه زندگي خودت قرار بده و هميشه فاطمه وار و زينب گونه مبارزه و زندگي کن.

شهيد علي چهره قاني ( 1366-1349 قم )
اي خواهران دلسوزم، شما بايد حجاب اسلامي را رعايت کنيد. اي خواهران عزيزم، شما زينب وار تبليغ کردن و فاطمه وار زيستن را بياموزيد که حجاب شما ارزنده تر از خون سرخ ماست.

شهيد علي حاج هاشمي ( 1363-1342 خميني شهر )
… و شما اي خواهران عزيزم، حجاب و عفت و پاکدامني را سرلوحه زندگي خودتان قرار دهيد و هميشه فاطمه وار و زينب گونه زندگي و مبارزه کنيد.

شهيد عبدالله حسن آبادي ( 1366-1346 کنگاور )
… و تو اي خواهرم، تنها خواهشم از تو اين است که حجابت را حفظ کني، مانند زينب که در ميان کفار مي غريد و حجابش محفوظ بود.

شهيد غلامرضا حسني ( 1365-1346 قم )
خواهرانم، در راس خوب بودن يک زن حجاب وي است که بايد از فاطمه (سلام الله عليها) و زينب کبري (سلام الله عليها) درس بگيريد و راه برادر شهيدتان را و پاسداري از خونش را بوسيله حفظ حجاب و دوري از غيبت و غيره ادامه دهيد، چرا که قبلم از دست بي حجابها خون بود.

شهيد علي اکبر حسين پور ( 1366-1344 مشهد )
خواهرم، … حجابت را حفظ نما که اين جا خون تمام جوانان به خاطر حجاب مي ريزد.

شهيد علي حسين زاده ( 1362-1346 مشهد )
خواهران عزيزم، مخصوصاً خطاب به خواهر کوچکم، حجاب و عفت و پاکدامني را سرلوحه زندگي خودتان قرار دهيد و هميشه فاطمه وار و زينب گونه زندگي و « … » کنيد و با ناملايمات دست و پنجه نرم کنيد.

شهيد علي اکبر حسين زاده احمدي ( 1361-1338 تهران )
خواهران عزيزم، حال موقع آن رسيده که زينب وار پيام اين شهداي راه خدا را به گوش جهانيان برسانيد و حجاب و عفت و پاکدامني را سر لوحه زندگي خود قرار دهيد و هميشه فاطمه وار و زينب گونه زندگي و مبارزه کنيد.

شهيد علي حسيني ( 1365-1346 محلات )
مادران و خواهران، حجابتان را رعايت کنيد.

اي زن به تو از فاطمه اينگونه خطاب است *** ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است

شهيد صمد حسينيان ( 1363-1345 استهبان )
… و از خواهرانم مي خواهم همچون زينب باشند و او را بشناسند و مقلدش باشند و تحمل و صبرش را در مصيبت به آن بزرگي در کربلا که جلو چشمش اتفاق افتاد، سرمشق خود قرار دهند و با حفظ حجاب و نجابت و عفت خود او را خشنود نمايند.

شهيد عليرضا حطري ( 1367-1349 تهران )
خواهرانم، اميدوارم که همچون فاطمه (سلام الله عليها) در حجاب خود کوشا باشيد و فاطمه زهرا (سلام الله عليها) را براي خود الگو قرار دهيد.

شهيد عزت الله حقيقي ( 1361-1342 مبارکه )
خواهرانم مي خواهم همچون زينب باشيد و او را بشناسيد و « … » باشيد و تحمل صبرش را در مصيبت به آن بزرگي کربلا که جلوي چشمش اتفاق افتاد سرمشق خود قرار دهيد و حفظ حجاب و نجابت و عفت خود او را خشنود نماييد.

شهيد عبدالعباس حميد ( 1364-1344 اهواز )
[ خواهرانم، ] بياييد حضرت زينب و حضرت فاطمه را الگو و سرمشق زندگي خود قرار بدهيد، نه زنهاي خارجي را که عاقبتي ندارند. حفظ حجاب بکنيد، اگر بي حجابي نشانه تمدن است پس حيوانات متمدن ترند.

شهيد علي محمد حيدري ( 1362-1344 رفسنجان )
خواهرانم، از شما مي خواهم که حجاب داشته باشيد و مثل حضرت فاطمه زهرا، حضرت خديجه و بانو سميه در راه اسلام فداکار باشيد.

شهيد اسماعيل حيدري کهن علي ( 1362-1346 زرين شهر )
… و از خواهرانم مي خواهم که حجاب اسلامي را رعايت نمايند و زينب وار عمل کنند و در همه حال فاطمه زهرا (سلام الله عليها) و زينب کبري (سلام الله عليها) را الگوي خويش قرار دهند.

شهيد علي اصغر حيوي حقيقي ( 1363-1340 استهبان )
… و شما خواهران با حفظ حجاب خود زينب وار پيام آور خون شهيدان باشيد.

پي‌نوشت‌ها:

1- در اصول وصيت: ظوابط
منبع مقاله :
دادجو، مهدي؛ (1390)، گزيده موضوعي وصيت نامه شهدا 2، تهران: نشر شاهد، چاپ اول

مطالب مشابه