حضرت عباس (ع) در نگاه امام صادق (ع)

حضرت عباس (ع) در نگاه امام صادق (ع)

نويسنده: باقر شريف قريشى
ترجمه: سيد حسن اسلامى
منبع:كتاب زندگانى حضرت ابوالفضل العباس (ع)
امام صادق (عليه السلام) عقل ابداعگر و انديشمند اسلام و چهره بى‌مانند دانش بشرى، همواره از عمويش عباس (عليه السلام) تجليل به عمل مى‌آورد و با درود و ستايشهاى عطرآگين از او ياد مى‌كرد و مواضع قهرمانانه‌اش در روز عاشورا را بزرگ مى‌داشت. از جمله سخنانى كه امام درباره قمر بنى‌هاشم(ع) فرموده است، بيان زير مى‌باشد:
«عمويم عباس بن على (عليه السلام) بصيرتى نافذ و ايمانى محكم داشت. همراه برادرش حسين جهاد كرد، به خوبى از بوته آزمايش بيرون آمد و شهيد از دنيا رفت…(1)
امام صادق (عليه السلام) از برترين صفات مجسم در عمويش كه مورد شگفتى اوست چنين نام مى‌برد:

الف: «تيزبينى»:
تيزبينى، پيامد استوارى رأى و اصالت فكر است و كسى بدان دست پيدا نمى‌كند، مگر پس از پالودگى روان، خلوص نيت و از خود راندن غرور و هواهاى نفسانى و عدم سلطه آنها بر درون آدمى.تيز بينى از آشكارترين ويژگيهاى ابوالفضل العباس بود. از تيزبينى و تفكر عميق بود كه حضرت به تبعيت از امام هدايت و سيدالشهداء امام حسين (عليه السلام) برخاست و بدين گونه به قله شرف و كرامت دست يافت و خود رابر صفحات تاريخ، جاودانه ساخت. پس تا وقتى ارزشهاى انسانى پايدار است و انسان آنها را بزرگ مى‌شمارد، در برابر شخصيت بى‌مانند حضرت كه بر قله‌هاى انسانيت دست يافته است سر بر زمين مى‌سايد و كرنش مى‌كند.امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «عمويم عباس بن على (عليه السلام) بصيرتى نافذ و ايمانى محكم داشت. همراه برادرش حسين جهاد كرد، به خوبى از بوته آزمايش بيرون آمد و شهيد از دنيا رفت…(1)

ب: «ايمان استوار»:
يكى ديگر از صفات بارز حضرت، ايمان استوار و پولادين اوست. از نشانهاى استوارى ايمان حضرت، جهاد در كنار برادرش، ريحانه رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) بود كه هدفش جلب رضايت پروردگار متعال به شمار مى‌رفت. و همانطور كه در رجزهايش روز عاشورا بيان داشت از اين جانبازى كمترين انگيزه مادى نداشت و همين دليلى گوياست بر ايمان استوار حضرت.

ج: «جهاد با حسين (عليه السلام) »
فضيلت ديگرى كه امام صادق (عليه السلام) براى عمويش، قهرمان كربلا، عباس (عليه السلام) نام مى‌برد، جهاد تحت فرماندهى سالار شهيدان، سبط گرامى پيامبر اكرم (صل الله عليه و آله) و آقاى جوانان بهشت است. جهاد در راه آرمان برادر، بزرگترين فضيلتى بود كه حضرت ابوالفضل بدان دست يافت و نيك از عهده آزمايش به درآمد و در روز عاشورا قهرمانيهايى از خود نشان داد كه در دنياى دلاورى و شجاعت بى‌مانند است …

پي نوشت:

ذخيرة الدارين، ص 123 به نقل از عمدة الطالب.

مطالب مشابه