بنده دختري هستم 29 ساله و با توجه به اينكه سن من بالاست هنوز ازدواج نكردم … و تجرد باعث نا اميدي … شده است لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟

بنده دختري هستم 29 ساله و با توجه به اينكه سن من بالاست هنوز ازدواج نكردم … و تجرد باعث نا اميدي … شده است لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟

بنده دختري هستم 29 ساله و با توجه به اينكه سن من بالاست هنوز ازدواج نكردم … و تجرد باعث نا اميدي … شده است لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟

اين كه نگران آيندة زندگي خود هستيد كاملاً طبيعي است. براي فقط بهداشت رواني نمي تواند تا پايان عمر مجرد زندگي كرد و هيچ برنامه اي براي ازدواج خود نداشته باشيم.[1] اساساً يكي از اهداف ازدواج، رسيدن به آرامش رواني و پيشگيري از افسردگي و ديگر اختلالات رواني است.[2] اين كه چه عواملي باعث شده تا شما نتوانيد به موقع ازدواج نماييد، براي خود شما معلوم است، اما توجه داشته باشيد كه هيچ وقت خودتان را سرزنش نكنيد و اين احساس منفي در شما ايجاد نشود كه شما لياقت نداشته ايد تا كسي به خواستگاري شما بيايد و پيشنهاد ازدواج بدهد شايد مشكلات زندگي و شرايط خانوادگي مانع از ازدواج شما شده و هيچ كسي در اين باره تقصيري ندارد. مهم اين است كه شما وظيفه و مسئوليت خويش را در قبال خانواده به انجام رسانيده و اينك تصميم ازدواج داريد.
درباره نداشتن خواستگار توجه شما را به مطالب زير جلب مى‏كنيم:
1. وضعيت اجتماعى ـ فرهنگى و اقتصادى جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود بعضى توقعات و انتظارات خانواده‏ها و دامن زدن به فرهنگ تشريفات و نظير آن، مشكل بيكارى پسران و عدم توانايى آنها براى تأمين نيازمنديهاى زندگى مستقل عواملى است كه باعث اين مشكل شده بنابراين در چنين فضايى زمينه ازدواج دختران نيز فراهم نمى‏شود در نتيجه دخترانى نظير شما گمان مى‏كنند اشكال و ايراد در وجود آنهاست. پس يكى از عوامل پديد آمدن اين مشكل عاملى است كه از اختيار شما و هر كس ديگرى خارج است.
2. گاهى انتظارات بالا و بيش از اندازه خانواده‏ها يا خود دختران به اين مشكل دامن مى‏زند كه در اين صورت اين موضوع بايد مورد بررسى قرار گيرد و در صورت واقعيت داشتن آن، با تدابير لازم و مناسب به تعديل آن پرداخت و بدين وسيله يكى از موانع خواستگارى و ازدواج برطرف شود.
3. گاهى نيز ويژگيهاى شخصيتى و اخلاقى خانواده‏ها ممكن است مانع و سد راهى براى خواستگاران باشد كه اين امر نيز بايد مورد توجه خانواده‏ها قرار گفته و در صورت لزوم تغييرات لازم را در نحوه برخورد و صفات اخلاقى و آداب اجتماعى خود ايجاد نمايند و زمينه ازدواج دختران خود را فراهم نمايند
4. گاهى نيز ويژگيهاى ظاهرى و جسمانى يا صفات اخلاقى و شخصيتى خود دختران است كه باعث مى‏شود ديرتر ازدواج كنند و خواستگار كمترى داشته باشند.
پس بعضى عوامل در دست شما يا شخص ديگرى نيست كه در اين صورت نبايد نگران آن باشيد و ذهن خود را به آن مشغول نماييد به گونه‏اى كه مانع زندگى روزمره و درسى و تحصيلات علمى و ديگر امور شود. زيرا انسان نمى‏تواند تمام شرائط و امكانات را بر وفق مراد خود فراهم نمايد ولى مى‏تواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد در صورت اول هميشه نگران و ناراحت و غمگين و افسرده خواهد بود و در صورت دوم با ابتكار و خلاقيت و بهره‏مند شدن از ديگر توانمنديهاى خود، شاد و با نشاط زندگى خواهد كرد و فعّال و سر زنده با همان امكانات و شرائط موجود، زندگى را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنابراين هيچ گاه نبايد اين موضوع مانع عمده‏اى بر راه ادامه زندگى و تحصيل و… شود.
علاوه بر اين مطمئن باشيد اگر به خداوند متعال توكل كنيد و تمام امور زندگى خود را به او واگذار كنيد، خداوند به بهترين وجه و شكل به آن رسيدگى خواهد كرد زيرا او خير و صلاح بندگانش را بهتر از خود شما مى‏داند. خداوند در سوره بقره آيه 216 مى‏فرمايد: «… و عسى ان تكرهوا شيئا و هو خير لكم و عسى ان تحبوا شيئا و هو شرٌ لكم و الله يعلم و انتم لا تعلمون؛ چه بسا چيزى را خوش نداشته باشيد حال آن كه خير شما در آن است و يا چيزى را دوست داشته باشيد حال آنكه شر شما در آن است و خدا مى‏داند و شما نمى‏دانيد».
علاوه بر اين شما به جاى اين كه ذهنتان را به كمبودها، نقص‏هاى خود معطوف داريد و از آن رنج ببريد توانايى‏ها و استعدادها و موفقيت‏هاى گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپاريد و با تكيه بر آنها يأس و نااميدى را از خود دور كنيد و با نگرشى مثبت به زندگى و آينده اجازه ندهيد اين گونه مسائل جزئى كه در نهايت هم حل مى‏شود، زندگى را بر شما تلخ كند. اگر خواستگار نداريد، هزاران هزار نعمت و توانمندى خداوند در وجود شما و اطراف شما قرار داده است و از آن بهره‏مند هستيد چه بهتر است به آنها بيانديشيد و به بهره‏بردارى از آن نعمت‏ها فكر كنيد و لذت ببريد. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نياز با او را فراموش نكنيد كه ياد خدا آرامش‏بخش است.
اگر فردي را مي شناسيد كه از هر لحاظي مورد تأييد شما است، مي توانيد اين خواستة خود را به نحوي به ايشان منتقل كنيد. مثلاً فردي (واسطه و غير مستقيم) به ايشان پيشنهاد كند كه به خواستگاري شما بيايد و در عين حال از خصوصيات مثبت فردي و نجابت شما نيز تعريف كند، اين زمينة خوبي است كه شما معرفي مي شويد. البته مادر و ديگر دوستان امين و اقوام صالح و هم كلاسي هاي امين و متدين هم مي توانند نقش مفيدي در اين زمينه ايفا نمايند.

نتيجه گيري:
1. راه عقلايي و شرعي اين است كه هر طور شده طبق توصيه هاي بالا به فكر ازدواج باشيد. بنابراين، تنها بودن و مجرد زندگي كردن به هيج وجه به صلاح نيست. هم از نظر شرعي اشكال دارد و هم از نظر روان شناختي آثار و پيامدهاي منفي به دنبال دارد. چه بسا اين مشكلاتي كه مطرح كرده ايد بخاطر عدم ازدواج شما باشد. ازدواج موجب آرامش روان و سعادت و خوشبختي افراد است.
2. از دعا و نماز، توسل به ائمه جهت مهيا شدن امر ازدواج و رفع مشكلات خود كمك بگيريد.
3. شما كه در حال تجرُّد به سر مي بريد و تا كنون ازدواج نكرده ايد، بخوبي درك مي كنيد كه تا چه اندازه به همسر و كسي كه تكيه گاه و همدم شما باشد، نياز داريد. خداوند دربارة اهميت ازدواج و نقش آن در آرامش روحي انسان مي فرمايد:«ِمنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ »[3]؛ از آيات و نشانه هاي حكيمانة خداوند اين است كه براي شما از جنس خودتان همسراني قرار داد تا در كنار آنان آرامش يابيد و ميان شما مهر و محبت و رحمت قرار داد. به تحقيق در اين كار خداوند، دلايل حكيمانه اي است براي انديشمندان و متفكران.
در پايان شاخه گلی از گلستان نبوی به شما هديه می کنيم: پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زيان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور كنى. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزى اش كرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد.»[4]

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. علي اكبر مظاهري، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبليغات اسلامي، 1374.
2. احمد لقماني، همسران، زندگي الگوي بالندگي، انتشارات تربيت، 1380.

پي نوشت ها:
[1] . اميني، ابراهيم، انتخاب همسر، سازمان تبليغات اسلامي، 1349، ص 17،21.
[2] . مظاهري، علي اكبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبليغات اسلامي حوزة علمية قم، 1374، ص16.
[3] . روم/21.
[4] . شيخ صدوق، الامالى، ص 225 و 393

مطالب مشابه