13 ماده خوراکي براي داشتن شکمي تخت

13 ماده خوراکي براي داشتن شکمي تخت

اگر مي خواهيد هميشه اندامي متناسب و شکمي تخت داشته باشيد خوردن اين مواد غذايي را از ياد نبريد. با خوردن اين مواد غذايي تناسب اندام خود را حفظ کنيد و به جنگ نفخ و ورم برويد.

1- فلفل دلمه اي قرمز
اين سبزي با رنگ زيبا سرشار از آنتي اکسيدان ( به ويژه ويتامين C و بتاکاروتن ) است. علاوه بر اين فلفل دلمه اي قرمز محرک سيستم گوارش است، متابوليسم بدن را سرعت مي بخشد و به کاهش وزن اضافه کمک مي کند. اين ماده غذايي براي افرادي که رژيم غذايي لاغري دارند اگر به صورت خام يا به صورت معجون مصرف شود بسيار خوب است.

2. سوسن عنبر ( نعنا اهوازي )
اين سبزي نفخ و سوء هاضمه را برطرف مي کند و دردهاي دستگاه گوارش انسان را تسکين مي بخشد. بدين منظور مي توانيد از آيس تي با طعم نعنا استفاده کرده يا اينکه چند برگ نعنا را به آب نوشيدني خود اضافه کنيد.

3- سبزيجات با برگ هاي سبز
مصرف سبزيجات با برگ هاي سبز نه تنها راه خوبي براي افزايش حجم وعده هاي غذايي است ( بي آنکه ميزان کالري دريافتي تغيير يابد ) بلکه اين مواد سرشار از مواد مغذي چون ويتامين A, C, K, فولات، کلسيم، آهن، منيزيم، پتاسيم و فيبر هستند. توصيه مي شود که از اين سبزيجات در سالاد و سوپ ها استفاده شود يا به صورت خام در کنار بشقاب غذايتان بگذاريد و ميل کنيد.

4- ماست
مصرف ماست بسيار توصيه مي شود چرا که باکتري هاي پروبيوتيک موجود در ماست باعث سالم ماندن دستگاه گوارش مي شود و کمتر گاز و نفخ و يبوست ايجاد مي کند هر چه نفخ، کمتر باشد شکم تان صاف تر ديده مي شود. بهتر است به دنبال ماست هاي طعم دار نرويد چرا که بيشتر آنها داراي شکر هستند.

5- غلات کامل:
در مقايسه با کربوهيدرات هاي تصفيه شده مثل برنج و نان سفيد، وقتي از غلات کامل استفاده مي کنيم بدن انسولين کمتري ترشح مي کند اگر مي خواهيد کمر باريک تري داشته باشيد، غلات کامل مثل عدس، برنج قهوه اي، نان جو کامل را جايگزين نان سفيد و برنج کنيد.

6- کلم ها:
سبزيجات اين گروه شامل کلم بروکلي، کلم دکمه اي، مارچوبه، لوبياها هستند. اين گروه، حاوي مواد مغذي چون ويتامين A, C, K فولات، کلسيم، آهن، منيزيم، پتاسيم و فيبر است.

7- روغن زيتون:
چربي هاي غير اشباع که در روغن هايي همچون روغن زيتون يافت مي شوند، چربي هاي شکم را کاهش مي دهند و در عين حال ميزان کالري دريافتي را افزايش نمي دهند.

8- سرکه سيب:
تحقيقات جديد نشان از آن دارند که مصرف روزانه دو قاشق غذا خوري سرکه سيب به مدت 12 هفته ( که بهتر است با يک ليوان آب مخلوط شود ) موجب کاهش وزن و چربي هاي شکم مي شود. اين خاصيت سرکه سيب به دليل اسيد استيک آن است. گفته مي شود اسيد استيک موجب توليد پروتئين هايي مي شود که منجر به شکستن چربي هاي شکم مي شوند.

9- چاي سبز
چاي سبز حاوي مواد شيميايي خاصي به نام پلي فنول و کاتچين است که موجب افزايش سرعت متابوليسم بدن و سوختن چربي ها مي شوند. نوشيدن دو تا سه فنجان چاي سبز در روز موجب کاهش دور کمر و بهره بردن از ديگر مزاياي آن مي شود.

10- سيب ها
سيب ها جزو مجبوب ترين ميوه هاي داراي کالري منفي هستند. سبزيجات يا ميوه هاي داراي کالري منفي دسته اي از مواد هستند که بدن براي هضم آنها بيش از کالري دريافتي از خود آنها انرژي صرف مي کند. مي توانيد از سيب ها، اسن کها و ميان وعده هاي خوشمزه اي درست کنيد که چيزي به چربي بدن اضافه نمي کنند.

11- تخم مرغ
تخم مرغ منبع خوبي از پروتئين است و حاوي آمينو اسيدهايي است که بدن براي ساختن همه چيز از فيبرهاي مولکولي تا مواد شيميايي مغز به آنها نياز دارد. تخم مرغ غذاي خيلي خوبي براي وعده صبحانه است و موجب مي شود در طول روز کمتر احساس گرسنگي کنيد در نتيجه نيازتان به خوردن ميان وعده را کاهش مي دهد.

12- بادام
بادام نياز بدن به مواد معدني مثل منيزيم را برآورده مي سازد. و سطح قند خون را تنظيم مي کند براي جلوگيري از ايجاد ميل شديد خوردن که منجر به پرخوري مي شود، ثابت ماندن سطح قند خون بسيار مهم است.

13- ماهي سالمون
ماهي ها علاوه بر اينکه منبع بسيار غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند با بهبود واکنش بدن نسبت به انسولين، متابوليسم بدن را بهبود مي بخشند و به سوختن چربي ها کمک مي کنند.
منبع مقاله :
نشريه بهداشت زنان، شماره 48

مطالب مشابه