عاشورا و ده‌ پيام

عاشورا و ده‌ پيام

نويسنده:جواد محدثى
منبع:ماهنامه دیدار آشنا

السلام عليك يا ابا عبدالله ( عليه السلام)
محرم براى ما «فروردين جان‌» است و عاشورا براى ما «بهار ايمان‌» .
هرجا كه شيعه‌اى زندگى مى‌كند، در اين ايام با عطر عاشورا معطر مى‌شود ودلش بى‌قرار كربلا مى‌گردد و با حضور در مجالس حسينى و دسته‌هاى عزادارى و حسينيه‌ها و باسوگوارى و عرض ادب به ساحت‌حضرت اباعبدالله ( عليه السلام) جان تازه‌اى مى‌گيرد و با اهل بيت عصمت و سالار شهيدان و شهداى كربلا پيوند مى‌خورد .
مكتب عاشورا، دانشگاه عزت و حماسه و ايمان است و ما هم افتخار مى‌كنيم كه در اين مدرسه عشق وايثار، ثبت نام كنيم و درس‌هاى آن را بياموزيم و در زندگى به كار بنديم .
عاشوراى حسينى براى ما درس‌ها و پيام‌هاى بسيارى دارد . ده پيام از اين قيام را مرور مى‌كنيم:

1 . عزت و سربلندى مسلمان، در سايه جهاد و شهادت ومبارزه در راه حق و عدالت است . مرگ شرافتمندانه در اين راه، «حيات ابدى‌» است و زندگى با خوارى و خفت تن‌دادن به زبونى و ذلت، «مرگ تدريجى‌» است .
2 – تكليف يك مسلمان متعهد، دفاع از ارزش‌هاى دينى، دعوت به پاكى و نيكى، «امر به معروف ونهى ازمنكر» ، اصلاح جامعه و مبارزه با مفاسد ومنكرات و انحرافات است واگر اين فريضه ترك شود، بدان مسلط مى‌شوند و سقوط جامعه حتمى است . قيام كربلا براى عمل به همين تكليف بود .
3 – شهادت‌طلبى، سلاحى است كه هر امتى به آن مسلح شود، شكست‌ناپذير مى‌گردد . خون بر شمشير پيروز است و شهيدان راه خدا زندگان هميشه تاريخ و سرمايه‌هاى الهام بخش جوامعند . پس براى عزت يك جامعه، بايد «فرهنگ شهادت‌طلبى‌» را ترويج كرد .
4 – فلسفه قيام كربلا، احياى دين و ترويج نماز وگسترش معنويات ومبارزه با منكرات است . پيروان اباعبدالله ( عليه السلام) با ايمان و عمل و تقوا و جهاد خويش، نشان مى‌دهند كه اين فلسفه را شناخته و آن را پذيرفته‌اند و در راه آن تلاش مى‌كنند .
5 – براى يك مسلمان، بالاتر از هر چيز، عمل به وظيفه و انجام تكليف است، هرچه باشد و هرجا باشد، چه با فتح نظامى، چه با شهادت، چه با ماندن، چه با رفتن، چه با فرياد، چه با سكوت، قيام براى خدا شكست ندارد و هركه به «وظيفه‌» عمل كند، پيروز است، هرچند در ظاهر شكست‌بخورد .
6 – مدعيان مسلمانى بسيارند . اما در صحنه امتحان است كه مؤمنان صادق و مدعيان دروغين و منافق شناخته مى‌شوند . آنان كه در جبهه نبرد حق و باطل، به هر بهانه‌اى امام حق را يارى نكنند و خود را كنار بكشند و به گوشه عافيت و راحت‌بخزند، مردود شدگان اين امتحانند، هرچند سابقه درخشان ايمانى و انقلابى داشته باشند .
7 – اگر چهره‌هاى شاخص و افراد نافذ و مورد توجه جامعه – «خواص امت‌» – در لحظه‌هاى حساس به وظيفه خود عمل نكنند، جامعه را به ذلت و حيرت وافكار را به انحراف واسلام و تشيع را به انزوا مى‌كشانند . «رسالت‌خواص‌» ، بسى سنگين است و تكليف آگاهان، بسى خطير و حساس!
8 – شيعيان حسين ( عليه السلام) و پيروان فرهنگ عاشورا، هرگز با دشمنان اسلام و مسلمين سازنش نمى‌كنند و عزت و سربلندى خود را به زندگى حقيرانه و بردگى ستمكاران و جباران نمى‌فروشند . جان مى‌دهند، ولى دين و ايمان و شرافت را از دست نمى‌دهند .
9 – عزادارى براى امام حسين ( عليه السلام) و شهداى كربلا و اهل بيت مظلوم، نشانه همدلى و همراهى و همگامى با حماسه آفرينان عاشوراست . زنده‌نگه‌داشتن عاشورا، رمز بقاى اين حماسه جاويد است و سلاح اشك، فرياد مظلوميت‌بر ضد ظالمان است .
10 – آنان كه به حكومت ظالمان و فاسدان تن بدهند و در برابر فساد و ظلم و بدعت و تحريف، سكوت و سازش كنند و جان خود را بيش از دين و عزت و شرف، دوست‌بدارند، ذلت دنيوى و عذاب اخروى و خشم خدا و نفرين خلق خدا را براى خود مى‌خرند . شعار عاشوراييان «هيهات منالذله‌» است و مدالشان عزت و آزادگى .

خدايا! … ما را در شناخت درس‌ها و پيام‌هاى قيام عاشورا و عمل به وظيفه، موفق بدار .
افتخار همدلى با اهل‌بيت ( عليهم السلام) و همراهى با قرآن و عترت را از ما مگير .
ما را به زيارت و شفاعت «حسين‌بن‌على‌» ( عليه السلام) برسان .
سلام برحسين ( عليه السلام) و يارانش،
درود بر دوستان و پيروان و عزادارانش .

مطالب مشابه