شکم، ميزبان مهمان نواز چربي ها!(2)

شکم، ميزبان مهمان نواز چربي ها!(2)

نويسنده: آذين صحابي

نقطه اي از بدن که به سختي لاغر مي شود

داشتن يک شکم صاف آرزوي بيشتر بزرگسالان است. دوره ميانسالي، بارداري و زايمان، داشتن استعداد ژنتيکي چاقي و سبک زندگي نادرست همه عواملي هستند که باعث مي شوند بسياري از افراد در آرزوي داشتن شکمي صاف و بدون چربي اضافي باشند.
در شماره قبل در مورد چاقي شکمي، ساختار بدن و توصيه هايي در اين زمينه صحبت نموديم. حال با همه اين تفاسير و اينکه مدام گفتيم لاغر کردن يک قسمت از بدن به تنهايي ممکن نيست. در نهايت براي آب کردن چربي اضافي شکم بايد چه کار کرد؟ آيا واقعاً راهي وجود ندارد؟ براي يافتن پاسخ اين سوال مطالعه اين مقاله را به شما پيشنهاد مي کنيم:

چه شکمي «بزرگ» و خطرساز محسوب مي شود؟

براي اينکه بدانيد بزرگي شکمتان خطرساز است يا خير يا اصلاً شکمتان بزرگ حساب مي شود يا نه، يک متر نرم برداريد. دراز بکشيد و دور کمر خود يعني بالاي مفصل ران و زيرناف ببنديد. بدون اينکه نفستان را حبس کنيد يا شکمتان را تو دهيد، دور کمرتان را اندازه بگيريد. اگر دور کمرتان بيش از 102 سانتيمتر (براي مردان) و بيش از 88 سانتيمتر(براي زنان) باشد، در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي و بسياري از بيماري هاي ديگر قرار داريد. در اين صورت، بايد فکري به حال خود بکنيد. به احتمال قريب به يقين شما کلاً چاق هستيد و بهترين اقدام براي خلاصي از اين چاقي موضعي خطرساز اين است که وزن کم کنيد.

آيا چاقي شکمي واقعاً خطرناک است؟

چربي تجمع يافته در عمق بافت هاي شکم بيش از چربي جمع شده در ران ها و باسن براي سلامتي خطرناک است. چربي زيرپوستي به اندازه چربي عمقي براي سلامتي مضر نيست. تحقيقات بسياري نشان داده اند که اگر شکم بزرگ باشد، ريسک ايجاد التهاب در بدن و بروز بيماري هاي قلبي- عروقي، ديابت، سندروم متابوليک، سکته هاي مغزي و بسياري از بيماري هاي ديگر به طور محسوسي افزايش خواهد يافت. زناني که چاقي شکمي دارند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.

چرا اين پديده روي مي دهد؟

دکتراترتون که استاد و محقق برجسته علوم تغذيه در دانشگاه ايالتي پن است درباره اين پديده مي گويد: «خوردن غلات کامل و کاهش مصرف کربوهيدرات هاي تصفيه شده و قندهاي ساده واکنش گلوکز و انسولين را تغيير مي دهد و سوزاندن چربي ها را آسان تر مي کند».
در واقع وقتي شما غذاهايي چون نان سفيد بدون سبوس يا شيريني و شکلات که قندهاي ساده دارند مي خوريد قند خون به سرعت بالا مي رود و براي تعديل آن انسولين زيادي ترشح مي شود که باعث مي شود چربي راحت تر تجمع پيدا کند، ولي در مقابل خوردن غذاهاي داراي غلات کامل مانند نان هاي سبوسدار که داراي فيبر زيادي هستند حساسيت به انسولين را در بدن بيشتر مي کند. اين روند به بدن کمک مي کند که از گلوکز خون به طور مؤثرتري استفاده کند، سطح آن را در خون پايين بياورد و از تجمع چربي بکاهد.
دکتر روزنبلوم درباره استفاده مداوم از غلات کامل مي گويد: « شايد اين کار در نظر خيلي از افراد غيرعملي و ناممکن به نظربرسد، ولي اگرتلاش کنيد مي توانيد اين کار را انجام دهيد و اين مواد غذايي ارزشمند را در سفره خود بگنجانيد، اين مواد داراي فيبر بسيار زيادي هستند که معده شما را تا مدت زيادي پرنگه مي دارند و مدت بيشتري احساس سيري مي کنيد. همين باعث مي شود کمتر بخوريد و اگر روي رژيم لاغري هستيد زودتر به هدفتان برسيد. به علاوه خوردن فيبر زياد از بروز يبوست هم جلوگيري مي کند. اگر بخواهيد براي لاغرشدن رژيم بگيريد و خوردن غذاهاي حاوي فيبر مانند همين غلات کامل را فراموش کنيد، دچار يبوست خواهيد شد که مشکل بسياري از کساني است که براي کاهش وزن تلاش مي کنند».

اثر مثبت رژيم سالم، واقعيتي ثابت شده با مدارک علمي…

نتايج پژوهشي که خلاصه آن در ژورنال تغذيه باليني امريکا به چاپ رسيده نشان مي دهد که رعايت يک رژيم کنترل شده که سرشار از غلات کامل باشد براي آب کردن چربي اضافي شکمي مؤثر است. بخشي از افرادي که در اين تحقيق شرکت داشتند رژيمي شامل غلات کامل، 5 وعده ميوه و سبزي، 3 وعده لبنيات کم چرب و 2 وعده گوشت کم چرب، ماهي يا گوشت مرغ را در پيش گرفتيد و گروهي ديگر همان رژيم را رعايت کردند با اين تفاوت که غلات موجود در رژيم اين گروه تصفيه شده بود و سبوس نداشت. ديده شد که گروه اول بيش از گروه دوم توانستند چربي اضافي شکمشان را آب کنند.

دام هاي تبليغاتي کسب و کار لاغري…

کساني که به طور کلي چاق هستند و به خصوص درصدد لاغر کردن شکم چاقشان مي باشند. به دنبال روشي هستند که به آسان ترين شيوه با کمترين زحمت و در کوتاه ترين زمان، با دوام ترين نتيجه را بدهد. به بيان ديگر آنها مي خواهند با کمترين تلاش و در کوتاه ترين زمان شکمشان کوچک شود و ديگر هم چاق نشود. اينها همان چيزهايي هستند که آگهي هاي رنگارنگ لاغري وعده مي دهند. براي اينکه در دام اين تبليغات گيج کننده نيفتيد، بايد از چند حقيقت علمي آگاه شويد:
1- بدانيد که وقتي رژيم مي گيريد تا لاغر شويد، نمي توانيد به بدنتان دستور دهيد که چربي اضافي کدام قسمت را بسوزاند.
2- بايد بدانيد که متأسفانه وقتي براي لاغر شدن دست به کار مي شويد، آن نقاطي از بدنتان که اول از همه چاق شده، آخر از ديگر نقاط چاق بدن لاغر خواهند شد.
3- شما مي توانيد با انجام حرکات خاص قدرتي، عضلات يک نقطه از بدن مثل بازوها را تقويت و حجيم سازيد، ولي نمي توانيد چربي اضافي همان قسمت را به طور موضعي آب کنيد.
4- هرگز اين را باور نکنيد که چربي ها به عضله مبدل خواهند شد. اگر شما تمرينات قدرتي خاصي روي يک عضله انجام دهيد تا تقويت شود، مي توانيد زيرچربي هاي اضافي آن قسمت عضله بسازيد. اين کار شکل ظاهري شما را بهتر خواهد کرد، ولي با اين روش نمي توانيد چربي اضافي آنجا را بسوزانيد و لاغرش کنيد.
5- براي لاغر کردن يک شکم بزرگ راه هاي مختلفي وجود دارد، ولي بهترين آنها اين است که آن مقدار کالري که هر روز با خوردن غذاها به دست مي آوريد، از ميزاني که با انجام فعاليت هاي روزانه مصرف مي کنيد کمتر باشد.
6- در چنين رژيمي که ميزان کالري دريافتي شما را کمتر از ميزان کالري مصرفي تنظيم مي کند، لازم است کالري مورد نيازتان را از منابع غذايي سالم يعني گوشت هاي کم چرب، غلات کامل، ميوه ها و سبزي ها تأمين کنيد. در ضمن بايد ميزان مصرف کربوهيدرات ها و قندهاي ساده را هم به حداقل برسانيد. به علاوه در کنار داشتن يک رژيم غذايي مناسب و علمي، ورزش مرتب و مؤثر هم لازم است.
7- براي لاغر شدن بايد به طور مرتب ورزش کنيد، ولي بايد اين ورزش را دوست داشته باشيد. انجام تمرين هاي قدرتي و کار با وزنه ها نيز براي کامل کردن مجموعه کارهايي که براي لاغر شدن انجام مي دهيد لازم هستند.
اگر ديديد که عليرغم انجام همه اين کارها، باز هم وزنه همان عدد قبلي را نشان مي دهد و شکمتان مانند قبل چاق است، به پزشک مراجعه کنيد. گاهي اوقات بيماري داخلي خاصي نمي گذارد بدنتان چربي بسوزاند.
منبع: نشريه دنياي تغذيه، شماره 107

مطالب مشابه