با نفخ شکم چه کنيم؟

با نفخ شکم چه کنيم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادي هستيد که بعد از خوردن نفخ مي کنيد، به راحتي مي توانيد با تغيير دادن رژيم غذايي، به خودتان کمک کنيد.
همه ما مي دانيم که خوردن يک غذاي خوب چه لذتي دارد، و بعد از خوردن بيش از اندازه غذا چه حس بدي به انسان دست مي دهد. پس نفخ کردن بهايي است که ما بايد براي خوردن بيش از اندازه بپردازيم، در حالي که بسياري از مردم اين حس را يک حس کاملاً طبيعي قلمداد مي کنند.
اما خيلي زود تسليم نشويد. هنوز هم اميد هست. با تغيير رژيم غذايي و ايجاد تغييرات ساده در عادات غذا خوردن، مي توانيد از غذا خوردن لذت ببريد و يک حس خوب بعد از خوردن داشته باشيد.

چند نظريه براي اينکه بعد از غذا نفخ نکنيد:

براي هضم راحت تر غذا، در طول روز آب زيادي بنوشيد، البته نه همراه با غذا! سعي کنيد جرعه هاي آبي که مي نوشيد کم باشد و به آرامي آنها را قورت بدهيد، نه اينکه آنقدر با صدا باشد که انگار صداي شکسته شدن ظرف مي آيد، البته نوشيدني هايي مانند نوشابه هاي گازدار و قهوه که خاصيت مدر بودن دارند، جزء اين ليست قرار نمي گيرند.
اضافه کردن ماست به ليست رژيم غذايي مي تواند دستگاه گوارش را تقويت کند. البته توجه داشته باشيد که براي گرفتن نتيجه مثبت حداقل چند هفته بايد اين دستورات را رعايت نماييد.
بعد از غذاخوردن به پياده روي برويد و يا به طور کلي ورزش کافي داشته باشيد که هر دو اين کارها مي توانند به عدم بروز نفخ و همين طور به هضم شما کمک کنند.
دکتر رابرتز مي گويد: « درمان واقعي براي اين مشکل اين است که بيش از نياز بدنمان به آن کالري وارد نکنيم و به قول قديمي ها بيشتر از اندازه شکممان غذا نخوريم».

چرا من بعد از غذا خوردن نفخ مي کنم؟

* به طور اختصار، اين حس ناراحت کننده ناشي از وجود گاز در روده ها است، البته گاز بيش از حد، اين به نوبه خوب باعث تورم و احساس فشار در معده مي شود.
* ولي در مورد علت دقيق نفخ، بايد گفت که دلايل آن در هر فرد با فرد ديگر متفاوت است. بعضي از مردم بعد از خوردن زياد احساس نفخ مي کنند، به همين سادگي، هر چقدر يک فرد بيشتر مي خورد، بيشتر هم طول مي کشد تا غذا از معده به روده کوچک برود تا هضم شود، بنابراين احساس نفخ بيشتر مي شود، البته برخي از افراد هم به يکسري غذاها حساس هستند.
*در افرادي که عدم تحمل لاکتوز دارند، مصرف روزانه شير و فرآورده هاي لبني موجبات ناراحتي آنها را فراهم مي کند. به علاوه، فيبر بيش از حد در رژيم غذايي شما مي تواند نفخ پس از غذا خوردن به وجود بياورد.
* خوردن غذاهاي با فيبر بالا اگر به خوردن آنها عادت داريد مسأله مهمي نيست، اما اگر عادت نداريد و يکباره شروع به مصرف غذاهاي پرفيبر کرده ايد، ممکن است که اين حس ناخوشايند به سراغ شما هم بيايد.
قطعاً شما مي خواهيد از خوردن غذاي پرفيبر خود لذت ببريد، اما وقتي فکر مي کنيد که بعد از اين لذت چه دردسري نهفته است، از خوردن پشيمان مي شويد.
* مقدار کالري هم که مي خوريد مي تواند يکي از دلايل بروز نفخ باشد. مقدار بيش از اندازه کالري در وعده غذايي باعث ترشح هورمون هايي از ديواره روده شده و باعث حالت تهوع و نفخ مي شود. سعي کنيد چهار تا شش وعده غذايي کوچک را به جاي 3 وعده غذايي بزرگ بخوريد.

چگونه مي توان احساس نفخ را پس از خوردن غذا از بين برد؟

خوردن وعده هاي کمتر و کوچکتر غذايي مي تواند جلوي نفخ کردن را بگيرد. اينها از گفته هاي جوآن بليک، استاديار باليني در گروه علوم پزشکي در دانشگاه بوستون است. بليک مي گويد:« در خوردن عجله نداشته باشيد!»
خوردن و يا آشاميدن با سرعت بيش از حد معمول مي تواند باعث بروز مشکل شود. شما با اين کار هواي زيادي را مي بلعيد که اين باعث نفخ مي شود.
به علاوه حواستان به خوردنتان باشد و توجه داشته باشيد که چه چيزي مي خوريد. لونا سندون، استاديار گروه تغذيه باليني در مرکز پزشکي دانشگاه تگزاس در جنوب غربي دالاس مي گويد: « غذاهاي چرب تر به زمان بيشتري براي هضم نياز دارند». همچنين سبزيجاتي نظير بروکلي، گل کلم، لوبيا و يا حبوبات مي توانند گاز بيشتري را به وجود بياورند و باعث ايجاد ناراحتي شوند. البته اين بدان معنا نيست که شما از خوردن اين مواد غذايي سالم و مغذي دست بکشيد. بلکه فقط سعي کنيد مقدار کمتري از آنها را در رژيم غذايي خود استفاده نماييد و به اين ترتيب به بدنتان در هضم راحت تر کمک کنيد..
منبع: نشريه دنياي تغذيه، شماره 107

مطالب مشابه