آیت‌الله علم‌الهدی : گزینه روی میز ما حججی‌ها هستند/ مشهد قبه‌الاسلام است، هویت مشهد را حفظ کنید

آیت‌الله علم‌الهدی : گزینه روی میز ما حججی‌ها هستند/ مشهد قبه‌الاسلام است، هویت مشهد را حفظ کنید

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، ۲۷ مردادماه مشهد مقدس در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با اشاره به قرار گرفتن در روز دحوالارض، اظهار کرد: امروز روز ۲۵ ماه ذی‌القعده، روز دحوالارض هست و از اعمال خاصه امروز، زیارت مخصوصه امام هشتم (علیه‌السلام) است که شما برادران و خواهران به این نعمت امروز متنعم هستید؛ روز ۲۳ و ۲۵ ذی‌القعده به‌عنوان روز زیارتی است و این‌که این دو روز به‌عنوان زیارتی عنوان‌شده، از این بابت است که در روز ۲۳ احتمال سالروز شهادت امام هشتم (علیه‌السلام) است و در روز ۲۵، روز دحوالارض، احتمال داده می‌شود مصادف باشد با روز حرکت حضرت از مدینه.

ایشان ادامه داد: چون روز حرکت حضرت از مدینه در واقع اقامه عزا در مدینه شد و مردم مدینه عزادار شدند؛ شگرد شیطانی مأمون که به اسم خلافت امام را از مدینه جدا کرد و به خراسان آورد و در مقام قطع شجره امامت و ادغام آن در خلافت و نابودسازی و براندازی امامت با آن شگرد بود، امام هشتم این شگرد شیطانی را با یک حرکت خنثی کردند و آن این‌که در زیارت ناحیه می‌خوانیم «السَّلَامُ عَلَى مَنْ أَمَرَ أَوْلَادَهُ وَ عِیَالَهُ بِالنِّیَاحَهِ عَلَیْهِ قَبْلَ وُصُولِ الْقَتْلِ إِلَیْهِ»، سلام بر امامی که امر کرد عزیزانش بر او نوحه ثرایی کنند، گریه کنند.

توطئه مأمون برای قطع جریان امامت و امت

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به شگرد شیطانی مأمون برای قطع جریان امامت اشاره و عنوان کرد: برای این‌که شگرد شیطانی مأمون کاملاً نابود بشود، چنین عملی را امام رضا انجام دادند، برادران و خواهران، ائمه ما در خط جهاد بودند عین جهاد کربلا، این نبود که تنها امام حسین دختربچه سه‌ساله را از مدینه به کربلا و از کربلا ۴۰ منزل تا شام و بعد در شام کنار سر بریده بابا، جان دهد، این روش همه ائمه ما در جهاد بود، آنجا که پای مجاهده به میان می‌آمد، اول میوه‌های دل خودشان را در مسیر جهاد هزینه می‌کردند؛ زن و بچه‌ای که دارند از آقا جدا می‌شوند، در سفری طولانی وقتی آقا می‌گویند این سفر، سفر شهادت من است، این‌ها من را به اسم خلافت به مرو می‌برند که بکشند، ببینید به این زن و بچه چه می‌گذرد.

ایشان افزود: چون احتمال داده می‌شد روز دحوالارض مصادف با چنین جریانی باشد، روزی که مدینه عزادار شد لذا امروز به‌عنوان زیارتی مخصوص امام هشتم (علیه‌السلام) است؛ شما حرم که می‌روید یا هستید، این مصیبت امام رضا را به یاد بیاورید که دردناک‌ترین شهادت‌ها بود؛ کربلا عاشورایش از صبح تا عصر طول کشید اما شهادت امام رضا ک سال و نیم طول کشید، از امروز که زن و بچه‌اش شروع کردند برای مظلومیت و غربت امام هشتم اشک باریدن تا روزی که جوادالائمه از قتلگاه آمد و سر بابای مسمومش را به دامن کشید، یک سال و نیم و نیم طول کشید.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: در این مدت، هر شب این زن و بچه می‌خوابیدند، می‌گفتند نکند امشب آقای ما را می‌کشند، هر صبح که از خواب بیدار شدند، می‌گفتند نکند الآن دارند آقا را شهید می‌کنند، لحظات عزیزان امام رضا در طول یک سال و نیم در مقابله با شهادت و مظلومیت و غربت امام هشتم (علیه‌السلام) سپری شد.

چرا به زیارت امام رضا (علیه‌السلام) تأکید شده است؟

ایشان به دلیل توصیه پیامبر برای زیارت امام رضا (علیه‌السلام) اشاره و تصریح کرد: اینجا یک نکته برای ما حائز اهمیت است و آن این است که در بین ائمه بعد از وجود مقدس سیدالشهدا (علیه‌السلام) که توصیه به زیارت آن حضرت زیاد شده، تنها امامی که از خود پیغمبر و سایر ائمه، تأکید بسیار داشتند، امام رضا (علیه‌السلام) بود، بعد از امام حسین (علیه‌السلام)، هیچ امامی به‌اندازه امام رضا تأکید به زیارت آن حضرت نشده است حتی خود امام رضا (علیه‌السلام) نیز شیعیان را به زیارت خودشان بعد از شهادت سفارش می‌کردند، می‌فرمودند «انَّ شرما خَلَقَ اللَّهُ فی زمانی یقتلنی بِالسَّمِّ ثُمَّ یدفننی فی دَارِ مضیعه وَ بِلَادِ غُرْبَهٍ الافمن زارنی فی غربتی کتب اللهُ لَهُ ثَوَابَ ألْفِ حَجَّهٍ مَبْرُورَهٍ»، بدترین چیزی که در زمان من هست، مرا شهید می‌کنند، مرا در سرزمین غربت دفن می‌کنند، هرکس من را در اینجا زیارت کند، زیارتش برابر است با هزار حج مبرور».

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: خود امام تأکید بر زیارت داشتند و چرا این‌قدر تأکید به زیارت شده و چرا تأکید به زیارت امام رضا (علیه‌السلام) در بین همه ائمه؟ اگر بگوییم به خاطر سرزمین غربت است، امام موسی بن جعفر (علیه‌السلام) هم در غربت بودند، اما چرا تأکید به زیارت امام رضا؟ پیغمبر اکرم و ائمه معصومین پیش‌بینی می‌کردند زمانی برای امت پیش می‌آید که کانون اسلام و توحید، حرمین شریفین، مسجدالحرام و مسجد پیغمبر در سیطره مزدوران استکبار جهانی قرار خواهد گرفت و اسلام در آنجا محدود و محبوس می‌شود.

ایران، تنها نقطه‌ای است که در اختیار شیعیان دلداده ولایت قرار دارد

ایشان، با تأکید بر این‌که تنها نقطه در جهان که در اختیار شیعیان جان‌برکف و دلداده مقام ولایت قرار دارد، ایران است، گفت: قبله اول مسلمانان در تصرف ناپاک‌ترین حکومت‌ها و عناصر، حکومت غاصب فلسطین و اسرائیل واقع خواهد شد، تنها جایی که در اختیار شیعیان متدین، دلدادگان مقام ولایت و جان‌برکفان در عرصه فدایی شدن در راه قران و دین قرار دارد و می‌تواند قبله مسلمین و قبه الاسلام در روی کره زمین قرار بگیرد، این سرزمین است؛ این سرزمین که در دل یک انقلاب و کانون یک قدرت و نظام حاکمه، نماد حکومت اسلامی و ولایی را به‌عنوان بالاترین دکترین سیاسی به دنیا نشان می‌دهد. «تکبیر»

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: مسلمانان در اطراف دنیا به این نقطه توجه کنند، در اینجا جمع شوند، کانون ارتباط جهانی دنیای اسلام قرار بگیرند، مرکز نشر اسلام و قدرت مسلمین این سرزمین باشند و مردم به آن توجه کنند و این سرزمین به‌عنوان قبه الاسلام مورد دقت قرار بگیرد، از خود پیغمبر اکرم و بقیه ائمه، تأکید کردند به زیارت امام رضا، فلسفه تأکید به زیارت امام هشتم در حقیقت وضعیت امروز مسلمانان بود.

مسؤولان نظام، کشور را شایسته قداست و عظمت امام رضا (علیه‌السلام) اداره کنند

ایشان تصریح کرد: وضعیتی که ما امروز در دنیا داریم که روی کره زمین تنها جایی که نقطه اجتماع اسلام، نیروی ولایت، دلدادگان و عشاق اهل‌البیت (علیه‌السلام) است، ایران اسلامی است، ایران اسلامی که متعلق به امام رضا است؛ خدا امام رضوان‌الله تعالی علیه را رحمت کند، یک آقایی آمد خدمت امام، گفت می‌خواهم بروم مشهد، فرمودند اگر رفتی، به حضرت عرض کن ایران کشور شماست؛ ایران مملکت امام هشتم است، برادران، عزیزان مسؤول در این نظام، شما خانه امام رضا را دارید نگهداری می‌کنید، خانه امام رضا را طوری حفظ کنید که شایسته امامت و ولایت علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) باشد، با عظمت و قداست امام رضا قابل تطبیق باشد مدیریت این کشور و نظام.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: از خود پیغمبر دستور دادند مردم بیایند اینجا، بشود کانون قدرت اهل‌بیت پیغمبر و قدرت پیغمبر و اهل‌بیت پیغمبر است که از این نقطه به همه‌جا سرایت می‌کند لذا کانون قدرت اسلام در منطقه شده ایران، چرا؟ چون ایران، ایران امام رضا است؛ دو روز قبل رئیس دولت صهیونیستی گفت «هر جا داعش رفت، ایران آمد»، این را به‌عنوان تهدید امنیتی اعلام کردند، یعنی داعش، مزدور و دست‌نشانده‌شان، جلاد با شقاوت قصی القلبشان متأسفانه به اسم اسلام رفت، کانون قدرت امام رضا آنجا جایگزین شد، عظمت امام رضا در آنجا ثابت شد برای این‌که ریشه کفر را بکند و در منطقه کفار را مغلوب کند، این حرف دشمن ما هست.

مدافعان حرم در واقع نیروی اعزامی امام رضا برای توسعه دین هستند

ایشان یادآور شد: این را باید توجه داشته باشیم که نیروهایی که از اینجا می‌روند، نیروهای اعزامی امام رضا به جبهه اسلام هستند برای مقابله با کفر جهانی، امروز این‌طور نیست که کویر عراق و شام و ساحل دریای مدیترانه یک نقطه خارج از مملکت و مرز است، جبهه اسلام اینجا تشکیل‌شده، نیرویی که به‌عنوان مدافع حرم می‌رود در آن جبهه فداکاری و ایثارگری می‌کند، در حقیقت نیرو و اعزامی امام رضا است که برای توسعه دین است که نیرو اعزام می‌کنند به عراق و سوریه.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به سفر محسن حججی پیش از اعزام به جبهه به مشهد، اظهار کرد: شما مناجات‌نامه‌ای که این شهید بزرگوار با شهامت، محسن حججی با امام رضا داشته و رفته، این نامه را بخوانید؛ این شهید در این مناجات‌نامه با امام رضا طوری حرف میزند که انگار امام رضا او را به جبهه می‌فرستند و چون اعزامی امام رضا به جبهه است، به‌عنوان یک شهید آن‌چنان می‌درخشد که یک تابلوی شفاف رنگین در عرصه مقاومت اسلامی و در عرصه مبارزه دینی با کفر جهانی درمی‌آید. «تکبیر».

ایران پر از حججی است…

شهادت همه شهدای ما مخصوصاً شهدای مدافع حرم برکات زیادی هم برای اسلام و هم برای این نظام داشته و دارد اما شهادت این شهید مظلوم سر بر کف، دو امتیاز نسبت به همه شهادت‌ها دارد؛ امتیاز اولش این است که وقتی دشمن در آن چشمان نافذ و رشادت قهرمانانه این شهید در لبه قتله‌گاه نگاه کرد، آن نگاه نافذ به آمریکا پیام داد که آمریکا! ایران پر از حججی است، آمریکا در چه فکری است؟

گزینه روی میز ما حججی‌ها هستند

ایشان خاطرنشان کرد: محسن حججی متولد سال ۷۰ است، نه امام را دیده، نه ۸ سال دفاع مقدس را دیده، نه فداکاری و ایثارگری‌های هشت سال رزمندگان را دیده، متولد سال ۷۰، آخر نسل سوم انقلاب، بیاید در عرصه شهادت بر لبه قتله گاه با این رشادت و این نگاه نافذ و این شادابی از شهادت بایستد، آمریکا می‌تواند با چنین مملکتی دربیفتد؟ آمریکا می‌تواند بگوید گزینه نظامی روی میز ماست؟ ما هم گزینه حججی روی میز داریم، ما حججی نشان دادیم، ایران هم پر از این فرزندان است، این تازه متولد سال ۷۰ است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: شما مستکبرین ناپاک سعی کردید این مملکت کانون فسق و فجور شود، تهاجم و شبیخون فرهنگی کردید، هویت فرهنگی را از این ملت بگیرید، جوان ما را به انواع مفاسد اخلاقی و منکرات آلوده کنید، سفره دین را از زیر پای نسل جوان ما با بی‌حجابی، بدحجابی، منکرات و فحشا جمع کنید، آخرش ببینید، این بچه، بچه جوان متولد سال ۷۰ است، نسل ما این است. «مرگ بر آمریکا»

ایثار شهید حججی کشور را متحد کرد

ایشان خاطرنشان کرد: برکت دوم و امتیاز دوم، یک رسانه آمریکایی المانیتور نوشته «حججی ایران را متحد کرد»، یعنی حتی آنان که گوشه و کنار نق می‌زدند که چرا جوانان ما باید بروند عراق و سوریه، چرا باید در سوریه و عراق بجنگیم، حتی آنان هم می‌گویند باید برویم، آنان هم تقریباً همفکر شدند؛ این پایگاه اطلاع‌رسانی آمریکایی می‌گوید که این شهید کشور را متحد کرد، این اتحاد به برکت امام رضا است، آمد خدمت امام هشتم، حرف زد، اعزامی‌اش را از دست امام رضا گرفت رفت و چنین شهیدی با این تابلوی شفاف با این عزمت ظاهر شد.

مشهد قبه الاسلام است، هویت مشهد را حفظ کنید

برادران و خواهران، این مشهد و خراسان، قبه الاسلام است، پایگاه امام رضا نه، الآن کعبه اسلام در دنیا است، مسجد پیغمبر در دنیا است، در مسجد پیغمبر، پیغمبر دفن شده، در مشهد بضعه پیغمبر دفن شده، چنین شهری است، حرمت این شهر را حفظ کنید، هویت این شهر را حفظ کنید.

خدایا کسانی را که با انگیزه سیاسی یا انگیزه اقتصادی یا نفسانی در این شهر می‌خواهند حرمت امام رضا را بشکنند، این‌ها را ذلت دنیا قبل از عذاب آخرت مبتلا بفرما، حرمت امام رضا را حفظ کنید، این شهر حداقل شهر امام رضا بماند و آلوده نشود، هویت امام رضا در این شهر حفظ شود.

منبع وبسایت آیت‌الله علم‌الهدی

مطالب مشابه