مدت طولاني است كه با فكرهاي بسيار پليدي رو به رو مي شوم به خصوص به هنگام نماز خواندن و همين فكرها لذت نماز خواندن را از من گرفته اند و مانع از قبولي نمازم مي شود و حالا نمي دانم چه كار كنم لطفاً كمكم كنيد.

مدت طولاني است كه با فكرهاي بسيار پليدي رو به رو مي شوم به خصوص به هنگام نماز خواندن و همين فكرها لذت نماز خواندن را از من گرفته اند و مانع از قبولي نمازم مي شود و حالا نمي دانم چه كار كنم لطفاً كمكم كنيد.

مدت طولاني است كه با فكرهاي بسيار پليدي رو به رو مي شوم به خصوص به هنگام نماز خواندن و همين فكرها لذت نماز خواندن را از من گرفته اند و مانع از قبولي نمازم مي شود و حالا نمي دانم چه كار كنم لطفاً كمكم كنيد.

مقدمه:

خداوند در وجود انسان نعمتي قرار داده كه در وجود ساير موجودات سراغ نداريم و آن “عقل و تفكر”است و اين نعمت بزرگ الهي در همه حالات انسان اثر والايي دارد و او را در برابر خطرات و اشتباهات حفظ مي كند. لذا اگر تفكر آلوده باشد روح و جسم او را آزار مي دهد و آلودگي افكار علل و عواملي دارد كه با كنترل و دوري از آنها اعمال و فكر انسان اصلاح و پاك مي شود و در همة حالات زندگي مخصوصاً هنگام نماز خواندن لذت مي برد و روح خود را پالايش مي كند. پرسشگر گرامي بهتر بود كه درباره اين افكار و مدت آن و زمان شروع آن برايمان بيشتر مي نوشتيد اما دركل در ذيل راهكار هايي ارائه خواهيم داد كه به ياري حق مفيد واقع گردد.
1. راه ورود افكار پليد و كنترل آن: راه ورود افكار پليد از دو جاست يكي از راه هاي ورود افكار پليد به فكر، گوش دادن يا شنيدن حرف هاي غير شرعي مانند غيبت، تهمت و حرف هايي كه خلاف شرع است. در اينجا بايد گوش خود را كنترل كنيم تا از گوش دادن يا شنيدن آن حرف هاي حرام به دور مانيم. دوم: يكي ديگر از اعضاء و جوارحي كه به وسيلة آن افكار پليد به فكر نفوذ مي كنند از راه چشمهاي ماست كه اگر مالك چشم خود نباشيم و به حال خود رها باشند آلوده به افكار پليد خواهيم شد. پس بايد چشم خود را از جاهايي كه نبايد ببينيم نگه داريم تا با فكرهاي پليد رو به رو نشويم و از نماز خواندن لذت ببريم
2. دوستان خوب: دوست خوب در كنترل فكر خيلي اهميت دارد؛ چرا كه دوستي مسألة اي عادي نيست بلكه از مسائل ضروري زندگي است و به نحوي با فكر انسان ارتباط دارد. زيرا تأثير دوست بر ما ناگهاني و قابل لمس نيست تا به راحتي بتوان درست را از نادرست آن باز شناخت، بلكه تأثيري تدريجي در وجود ما دارد. از اين رو بايد دوست ما شخصي شايسته و درستكار و پرهيزكار باشد تا بر عقل و دين ما بيافزايد، نه اينكه آنچه را هم كه داريم به خاطر دوست از دست بدهيم. پس اگر دوست خوبي داشته باشيم محال است افكار پليد در ما اثر داشته باشد و فكر ما را آلوده سازد.[1] 3. دوستان بد: رفتار، گفتار و افكار دوستان بد در شكل گرفتن افكار پليد بسيار مؤثر هستند و ما را با افكار پليد آشنا مي كنند بدون اينكه ما خبر داشته باشيم. پس بايد از دوستان بد دوري كنيم تا فكرمان از افكار پليد سالم بماند.[2] 4. ذكر: اذكار مثل «لا اله الا الله و اعوذ بالله من الشيطان الرجيم» و … در سالم ماندن ما از افكار پليد بسيار مؤثر هستند. ما با ذكر هاي مخصوص فكر، مي توانيم خودمان را در برابر افكار پليد حفظ كنيم و اين اذكار در مفاتيح الجنان هست.[3] اين اذكار را روزانه قبل از نماز تكرار كنيد كه با جايگزين كردن اين ذكرها و جملات مثبت و افكار خوب مجالي براي تكرار اين افكار منفي باقي نمي ماند.
5. مديريت ذهن: زمينه رشد افكار پليد و منفي از بي برنامگي ماست؛ ما مي توانيم با مديريت ذهن خود فكر خود را كنترل كنيم. براي اين كار پيشنهاد مي شود ذهن خود را با اذكار، افكار و جملات مثبت مشغول سازيد، مشغول كردن ذهن با افكار مثبت و خوب ما را در برابر افكار پليد مصون مي كند، چون هر گاه بيكار بماند افكار منفي مجال بيشتري مي يابند تا ظهور پيدا كنند. برنامه ريزي يكي ديگر از راه هاي مشغول كردن ذهن است، يعني دوري كردن از بيكاري. مهمتر اينكه براي كارهاي خود برنامه اي داشته باشيم، چرا كه اين كارها ما را در مقابل افكار پليد حفظ خواهد كرد.
6. دعا: در نماز خود دعا كنيد و از خداوند بخواهيد كه خودش فكر، قلب و زبان ما را هدايت كند.
7. پرهيز از خلوت و انزوا: در خلوت و انزوا افكار مختلفي به انسان رو مي آورد و ما را به اين طرف و آن طرف مي كشاند، در اينجاست كه بايد از خلوت كردن و انزوا گزيدن بپرهيزيد تا از افكار پليد دور بمانيد. پيشنهاد مي شود كه نمازهاي خود را به جماعت بخوانيد و دعاي كميل، توسل، ندبه و كارهاي ديگر خود را با جماعت به جا بياوريد تا از افكار پليد دور بمانيد و از نماز خواندن لذت ببريد.
8. تلقين نفس: در دفتري جملات تأكيدي مثبتي بنويسيد، مثل افكار من مرا به موفقيت هدايت مي كنند، من كنترل ورودي ذهنم را دارم و… و آنها را در روز چند بار تكرار كنيد.[4] 9.حفظ افكار مثبت: حضرت امام خميني (ره) در كتاب آداب نماز خود بيان داشته اند كه انسان قوه اي به نام “قوه خيال” دارد و اين قوه مثل پرنده اي است كه از شاخه اي به شاخة ديگر مي پرد و مانع حضور قلب و تمركز بر عبادت مي شود. ايشان به ما توصيه مي كنند كه به تربيت اين قوه بپردازيم يعني هرگاه فكر ما از موضوع عبادت فرار كرد سريع بازگرديم و دوباره مشغول عبادت شويم و نگذاريم به موضوع ديگري بپردازد، بعد از مدتي كه تمرين كرديم اين قدرت كنترل در ما بيشتر مي شود. اگر ما عبادت را سرچشمه خوشي در عالم ديگر بدانيم، براي رسيدن به آن كوشش مي كنيم و به كنترل اين ذهن خود مي پردازيم.
10- مراجعه به متخصص:اگر با توصیه های بالا افکارتان کنترل نشد به روان‌پزشک یا شناس بالینی رجوع کنید.در بسیاری موارد این افکار ریشه در اضطراب، وسواس و افسردگی دارند.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. چگونه بر خود مسلط شويم، پل ژاگو، ترجمه ايرج مهربان، نشر ققنوس.
2. جوان و نيروي چهارم زندگي، دكتر محمد رضا شرفي، نشر سروش.
3. تفكر برتر، دكتر محمد رضا شرفي، نشر سروش.

پي نوشت ها:
[1] . مدرسي، سيد هادي، كتاب دوستي و دوستان، مترجمان حميد رضا شيخي و حميد رضا آژير، آستان قدس رضوي، چاپ اول، 1376، ص 23.
[2] . همان.
[3] . قمي، عباس، مفاتيح الجنان، بخش حاشيه.
[4] . براي اطلاع بيشتر از اثر بخشي تلقين به كتاب قدرت خود تلقيني نوشته پل ژاگو رجوع فرماييد.

مطالب مشابه