چه كنم كه به نماز اهميت بيشتري بدهم و نمازم قضا نشود و هنگام اذان سريع بلند بشوم و نماز بخوانم و نماز را سبك نشمارم؟

چه كنم كه به نماز اهميت بيشتري بدهم و نمازم قضا نشود و هنگام اذان سريع بلند بشوم و نماز بخوانم و نماز را سبك نشمارم؟

چه كنم كه به نماز اهميت بيشتري بدهم و نمازم قضا نشود و هنگام اذان سريع بلند بشوم و نماز بخوانم و نماز را سبك نشمارم؟

براي اهميت دادن به نماز و سبك نشمردن آن لازم است به جايگاه و اهميت و نقش نماز در زندگي توجه داشته باشيد.[1] به طور كلي ميزان همّت و پايبندي انسان در هر كاري وابسته به شناختي است كه از اهميت آن كار دارد. مثلا اگر پزشك به شما دارويي بدهد كه روزي پنج مرتبه بايد مصرف كنيد و بدانيد كه اگر آنرا به موقع و مرتب نخوريد، مرگ شمارا تهديد مي‎كند، در آن صورت شما با مراقبت و دقت تمام دستور را عمل مي‎كنيد، چون خطر بزرگي شما را تهديد مي‎كند. در مورد نماز هم ابتدا بايد شناخت پيدا كنيد، ذيلا چند نكته از هزاران نكته در مورد اهميت نماز را براي شما يادآوري مي‎كنيم:
1. اولين چيزي كه در قيامت، از شما سوال مي‎كنند نماز است. اگر اهل نماز نباشيد يا نماز را سبك شمرده و به موقع نخوانيد،‌اصلاً به بقية كارهايتان نگاه نمي‎كنند. در روايات متعدد به اين نكته اشاره شده است كه ملاك قبولي اعمال، نماز است.
واقعا فكر كنيد در آن خطر بزرگ و موقعيت سرنوشت ساز كه كوهها طاقت تحمل آنرا ندارند، نامه عمل ما را به طرف ما پرت كنند و بگويند كه چون نماز نمي‎خوانديد يا اهميت چنداني به نماز نمي‎داديد، اصلا نامه‎تان را نگاه نمي‎كنيم، آنوقت چقدر ما براي سستي در نماز و سبك شمردن آن افسوس خواهيم خورد؟
2. فاصله بين كفر و ايمان نماز است. رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرموده است: «بين العبد و بين الكفر ترك الصلاة».[2] مرز ميان اسلام و كفر چيزي بيش از رها كردن نماز نيست.
يعني كسي كه اهل نماز و خضوع و خشوع در برابر خداوند نيست عملاً كافر است و به مهمترين سفارش خداوند بي‎توجهي كرده است.
3. اولين جوابي كه بدكاران در مورد علت جهنمي شدن‎شان مي‎گويند اين است كه ما اهل نماز نبوديم.
سبك شمردن و ترك آن قطع رابطه كردن با آفريدگار هستي است، و اين در دنيا و آخرت عواقب تلخي دارد. در قيامت اهل بهشت از دوزخيان مي‎پرسند: چه چيز شما را روانه جهنم كرد؟ يكي از جوابهاي ‎شان اين است كه ما پا يبند به نماز نبوديم «لم نك من المصلين»[3] 4. خداوند از افرادي كه نسبت به نمازشان سهل انگار و بي‎اعتنا هستند گاهي مي‎خوانند و گاهي نمي‎خوانند و يا به موقع نمي‎خوانند، متنفر است و مي‎گويد: واي بر آنان «فويل للمصلّين الذين هم عن صلاتِهم ساهون».[4] (واي بر نمازگزاراني كه بر نماز خود سهل انگاري مي‎كنند).
5. هيچ عملي در نزد خدا بهتر ازنماز اول وقت نيست؛ امير مومنان علي ـ عليه السّلام ـ فرمود: «ليس عملٌُ احبُّ الي الله من الصلاةِ فلا يشغلنكم عن اوقاتِها شيءٌ من امور الدنيا فانّ الله عزّ وجلّ ذمّ اقواماً فقال الذين هم عن صلاتهم ساهون. يعني انهم غافلون استهانوا باوقاتها»[5] (هيچ عملي در نزد خداوند بهتر از نماز نيست پس بايد هيچ يك از كارهاي دنيا شما را از نماز اول وقت باز ندارد؛ زيرا خداوند مذمت فرموده كساني را كه نسبت به نمازشان سهل انگارند؛ بدانيد كه خداوند هيچ عملي را نمي‎پذيرد مگر آن چه را كه خالص انجام پذيرد).
در آيات و روايات ديگر نيز از نماز به عنوان وسيله‎اي كه انسان را به خدا نزديك مي‎كند:[6] عمود دين،[7] وسيله سعادت و خوشبختي انسان و عامل دوري از فحشاء و منكرات[8] ياد شده و تأكيده شده است كه بايد نماز اول وقت را مراعات نموده و هميشه خود را با نماز از تمامي آسيب‎ها و انحرافات اخلاقي دور داشت.[9] اگر شما با دقت، اين روايات را مطالعه نموده و به اهميت و جايگاه نماز آشنايي بيشتري پيدا كنيد، قطعاً از اين پس بيشتر به آن بها خواهيد داد. پس اولين راهكار براي اينكه بيشتر به نماز اهميت بدهيد و نماز شما قضا نشود اين است كه در مورد اهميت نماز بيشتر مطالعه كنيد،[10] به معاني نماز و جملات و كلمات آن توجه نماييد، اگر به حقيقت و معناي واقعي نماز پي ببريد، انگيزه بيشتري در شما ايجاد مي‎شود تا با خدا ارتباط برقرار نموده و به راز و نياز بپردازيد، در اين صورت حالتي در شما ايجاد خواهد شد كه لحظه‎شماري كنيد تا چه زماني موقع نماز مي‎شود كه بار ديگر با خداوند به راز و نياز بپردازيد.
نكته ديگر اينكه اگر به حقيقت و معناي واقعي نماز پي ببريد، اين زمينه در شما فراهم مي‎شود كه نماز را با حضور قلب بخوانيد، تا انسان نماز با حال نخواند، نمي‎تواند از نماز لذت ببرد از همين روست كه در روايات به اهميت حضور قلب و توجه به معناي نماز تأكيد شده است.
در پايان اميدوارم با رعايت نكات مطرح شده و نيز كتابهايي كه در پي معرفي مي‎شود، بتوانيد روحية مذهبي و علاقمندي به نماز را در خويش تقويت كنيد، از ميان همه كتابها تأكيد مي‎شود كه اين كتاب را حتماً تهيه كنيد چون بسيار مفيد مي‎باشد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. قرائتي . محسن . يكصد و چهار ده نكته دربارة نماز . ستاد اقامة نماز . چاپ 18 . 1374 .
2. ستاد اقامة نماز . نماز حقيقت درخشنده . ستاد اقامه نماز . چاپ اول . 1376 .
3. سيد فهري . احمد . پرواز در ملكوت . نهضت زنان مسلمان . 1359 .
4. بديعي . محمد . حضور قلب در نماز . تشيع . چاپ اول . 1377 .

پي نوشت ها:
[1] . در اين خصوص مراجعه شود به : جمعي از نويسندگان . نماز و زندگي . ج 1 . ستاد اقامه نماز . چاپ اول . 1377 . و نيز : جوادي آملي . حكمت عبادات . نشر اسراء . چاپ اول . 1378 .
[2] . نهج الفصاحة . جمله 1098 .
[3] . مدثر/43 .
[4] . ماعون/4 و 5 .
[5] . محمدي ري شهري . محمد . ميزان الحكمة . ص 399 .
[6] . محمدي ري شهري . همان . ص 369 .
[7] . همان .
[8] . همان . ص 370 ـ 371 .
[9] . همان . ص 398 ـ 405 .
[10] . براي مطالعه بيشتر ر.ك :
– امام خميني . آداب نماز . موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره) . چاپ سوم . 1372 .
– محمدي . عزيز الله . نماز معراج خاكيان . دفتر تبليغات اسلامي قم . چاپ اول . 1377 .
– ستاد اقامه نماز . نماز راهي به سوي كاميابي . ستاد اقامه نماز . چاپ اول . 1376 .

مطالب مشابه