خطاهای 10گانه همسران جوان

خطاهای 10گانه همسران جوان

زوج های جوان شباهت زیادی به دانشجوهای سال اول دانشگاه دارند. آنها تازه مشغول یادگیری خم و چم زندگی مشترک هستند. آگاهی از اشتباهات معمول در اوایل ازدواج می تواند کمک کند که مانع بروز مجدد آنها شویم. در پیچ و خم دلدادگی و حرف های نگفته جوانی، واقعیت های یک عمر زندگی در کنار یکدیگر، تجربه حوادث تلخ و شیرین و مهارت های لازم برای شناخت و تجزیه و تحلیل مشکلات زندگی فراموش می شود. یادآوری چند نکته به همه ما کمک می کند تا مسافتی دورتر از شروع زندگی مشترک و رویاپردازی های عاشقانه را مشاهده کنیم.

1- فکرنکردن به فردای ازدواج:

بعضی از همسران جوان آنچنان سرگرم جشن ازدواج می شوند که نمی دانند درگیر چه مسائلی شده اند. شما متاهل شده اید. جشن ازدواج شاید سرگرم کننده باشد اما فقط یک روزاست. اکنون شما ناچارید با یکدیگر زندگی کنید، با هم کنار بیایید و تشکیل خانواده دهید. از برنامه های جشن و بازتاب آن، از تماشای فیلم عروسی تا تجدید خاطرات با دوستان لذت ببرید. اما تمام مدت، تصویر بزرگ تری را در ذهن داشته باشید.

2- تلاش برای عوض کردن خلقیات همسر:

به احتمال قوی، شما به این دلیل با همسر خود ازدواج کرده اید که عاشقش بوده اید. اگراین طورباشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که او را تغییردهید. بدون شک، افراد بالغ به طرز چشمگیری تغییر نمی کنند. پس بهترین اطمینان شما این است که همسر خود را قبول کرده و او را به خاطر منحصر به فرد بودنش و تفاوت های که با دیگران دارد، دوست بدارید. تلاش برای عوض کردن همسرتان فقط احساسات او را جریحه دار کرده و زندگی مشترک شما را خراب می کند.

3-رابطه بد با خانواده همسر:

اگرتا این لحظه به رابطه شما به خانواده همسرتان لطمه وارد شده، دست به هر کاری بزنید تارابطه خود با خانواده همسرتان را بهبود ببخشید. اولین نفری باشید که صلح را برقرار می کند، زیرا هنگام دعوای شما با خانواده همسرتان، تنها کسی که آزرده خاطر می شود، همسرتان است که احساس می کند بین شما گیرافتاده است.

4- مشاجره به جای گفتگو:

پرخاشگری و فریاد زدن و جیغ کشیدن در حل مشکل یا اختلاف نظرها به شما و همسرتان کمکی نمی کند. گفتگوی آرام و منطقی، شما را به پیش خواهد برد. اگر هنگام مجادله با همسرتان، نتوانید خود را کنترل کنید، زندگی تان را به مخاطره می اندازید. پس هرکاری را که شامل این موارد است ازاستراحت در میانه بحث تا طلب کمک به وسیله روش های درمانی انجام دهید.

5- کوتاه بودن افق دید:

هیچ کس دوست ندارد درباره مسائل سنگینی مثل کنترل مسائل مالی، راه های ممکن بچه دارنشدن و نحوه آمادگی برای اتفاقات پیش بینی نشده ای مثل مرگ بحث کند. اکنون که متاهل شده اید چاره ای جز صحبت درباره این موضوعات ندارید. ازدواج شما به این مسائل وابسته است. عاقل باشید و در مورد تمامی این مسائل با همسر خود صحبت کنید و در صورت لزوم با دیگران مشاوره داشته باشید اما آن را نادیده نگیرید. زندگی، تنها تفریح و مهمانی و خوشی نیست. در خود توانایی پذیرش مشکلات بزرگ تر را داشته باشید.

6- دعواهای بیهوده

هر انسان متاهلی با همسرخود بر سر مسائلی بحث می کند، از باز گذاشتن سر خمیر دندان تا آویزان کردن لباس روی دستگیره در که در نظر دیگران بی معنی است. بحث های خود را برای مسائل مهمتری نگه دارید. این دلخوری ها را به حال خود بگذارید به راستی اگر تنها اشتباه همسر شما انداختن جوراب های کثیف روی زمین است، باید خودتان را خوش شانس بدانید.

7-حسادت:

7- همسرتان شما را برای زندگی انتخاب کرده است. حسادت باعث اتلاف وقت شده و موجب اهانت به همسرتان می شود که تصور می کند شما به او اعتماد ندارید. اگر او همیشه قابل اعتماد بوده است، نباید با حسادت خود حتی برای او ایجاد مزاحمت کنید. این کارمی تواند سمی در رابطه شما با همسرتان باشد.

8- زندگی کردن مانند مجردها

زمان آن رسیده که بزرگ شوید. گردش شبانه رفتن با دوستان، زمانی اشکال نداشت که مجرد بودید و هیچ کس در منزل منتظر شما نبود. برای یک متاهل، انجام بعضی کارها شایسته نیست. پس کار درست را انجام دهید.

9- غرور در زندگی مشترک

زن یا شوهری که بعد از هر مشاجره بر عذرخواهی اصرار دارد، همیشه برنده است و کسی که مهر و محبت همسرخود را انکار می کند، هیچ کار مفیدی برای زندگی مشترک شان انجام نمی دهد. کسی که عذرخواهی می کند، اجازه می دهد غرور و روش های حل مشکلات و عشق و علاقه او، به همسرش راه پیدا کند و رابطه آنها به نتیجه برسد. باید ملایم تر باشید و راهی پیدا کنید که مسئولیت اعمال خود را به گردن بگیرید.

10-با هم نبودن

باید مانند یک گل از زندگی مشترک خود مراقبت کنید. گل، بدون آب، نورخورشید و مراقبت هرگز رشد نخواهد کرد. بنابراین، باید برنامه ریزی کنید تا مدت زمان بیشتری را درکنارهمسرخود باشید.
منبع:نشریه کوچه ما، شماره 12.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید