عشق 4 زبان دارد

عشق 4 زبان دارد

ترجمه:زهرا حبيبي

چگونه به همسرمان ابراز عشق کنيم؟

هدف از ابراز عشق، انجام دادن كاري براي سعادت كسي است كه دوستش داريد. پس اگر عاشق کسي هستيد، بايد زبان صحبت كردن با او را ياد بگيريد.
ما آدم‌ها به روش‌هاي متفاوت نسبت به همديگر ابراز عشق يا آن را دريافت مي‌كنيم اما اگر نفهميم كه همسرمان چه چيزي را ابراز عشق مي‌داند، ميزان موفقيت‌مان در زندگي زناشويي‌مان به تدريج كم‌فروغ مي‌شود و علتش را هم متوجه نمي‌شويم. اينجاست كه بايد زبان عشق همسرمان را ياد بگيريم و بفهميم.
همه زوجين، زبان مشتركي براي درك عشق ندارند. ممكن است زبان محبت شما با همسرتان متفاوت باشد و از اين مساله غافل باشيد. ممكن است زبان محبت شما، هديه گرفتن و زبان محبت همسرتان صرفا تاييد كردن باشد. خيلي از مردان با کارهايي مانند تعمير ميز شكسته آشپزخانه، علاقه خود را به همسرشان نشان مي‌دهند؛ در صورتي كه زنان با بيان كلمات، اين كار را مي‌كنند. بالاخره زنان و مردان راه‌هاي متفاوتي براي بيان احساسات خود دارند. پس به شكلي كه همسرتان از طريق آن ابراز احساس مي‌كند، احترام بگذاريد.

زبان اول؛ تاييد و تشويق

شايد همسر شما از آن دسته افرادي باشد كه دوست دارد با تاييدكردنش به او ابراز علاقه كنيد. به‌عنوان نمونه، براي اينكه شب‌ها كيسه زباله را بيرون از خانه مي‌برد، از او تشكر كنيد. اما توجه داشته باشيد كه اين تشكر شما بايد به شيوه‌اي درست باشد: «ممنونم از اينكه كيسه زباله را بردي»؛ نه اينكه: «حالا كه داري كيسه زباله رو مي‌بري، تازه بوي بدش بلندشده!» بهتر است كه لحن سخن‌تان طعنه‌آميز نباشد. به ياد داشته باشيد كه تشويق‌ها، همگي بر ارزشمندي همسرتان صحه مي‌گذارند و رابطه‌اي نزديك و صميمي بين‌تان خلق مي‌كنند. با استفاده از كلام تاييدآميز به طور شفاهي از همسرتان تعريف كنيد و از اينكه براي شما كاري انجام داده، قدرداني كنيد. صميمانه به حرف‌هايش گوش دهيد و تمام تلاش‌تان را براي تحقق آرزوها و اهدافش به‌كار بريد. اگر روي نقاط ضعف همسرتان تكيه كرده‌ايد، حتما مساله را هرچه زودتر حل و فصل كنيد. هرگز با تحكم يا تهديد، درخواست يا پيشنهاد خود را منعكس نكنيد و بدانيد كه راه‌هاي ارتباط كلامي پرمهر بسياري وجود دارند. فهرستي از نكاتي را كه همسرتان مي‌پسندد، تهيه و بر اساس آن فهرست، از او تعريف كنيد.

زبان دوم؛ اختصاص وقت

آيا تا به حال به اين موضوع توجه كرده‌ايد كه همسرتان در گله و شكايتي كه از شما در زندگي‌ زناشويي‌اش داشته، مدام در صحبت‌‌هايش به اين مساله اشاره كرده كه: «چرا وقتي براي او نمي‌گذاريد؟!» اين يعني زبان محبت و عشق‌ورزي به همسرتان، «وقت گذاشتن براي اوست». شايد با خودتان بگوييد كه شما هميشه با او بوده‌ايد اما وقت گذاشتن به معناي توجه و تمركز شما به همسرتان است؛ نه به معناي كنار هم بودن. بهتر است زماني كه با همسرتان هستيد، او را در كانون توجه خود قرار دهيد. حال كه زبان محبت همسرتان را فهميده‌ايد، بهتر است وقتي با او هستيد كاملا حواس‌تان به او باشد و حين صحبت با او تمركز بيشتري داشته باشيد؛ كارهاي مورد علاقه همسرتان را انجام دهيد و از انجام فعاليت‌هاي مشترك، لذت ببريد. هر روز حداقل 10 دقيقه در مورد مسايلي غير از كار، خانواده، وظايف و رابطه‌تان صحبت كنيد. برخي افراد فكر مي‌كنند هميشه در حال برقراري ارتباط با همسرشان هستند؛ در حالي كه در واقع در حال انجام كارهاي روزمره‌اند. ارتباط برقرار كردن واقعي يعني اينكه شما در رابطه با موضوعات خصوصي، اهداف و روياهايتان با همسرتان صحبت كنيد. به عنوان نمونه، موضوعاتي مانند اينكه آيا شده براي چيزي حسرت بخوري؟ وقتي بچه بودي، مامان را بيشتر دوست داشتي يا بابا را؟ سال گذشته، بهترين كاري كه انجام دادي و حالا به آن افتخار مي‌كني چه بوده است؟ هرچه سوالات خصوصي‌تر باشد، درجه صميميت شما بالاتر مي‌رود.

زبان سوم؛ هديه دادن

شايد شما براي همسرتان وقت مي‌گذاريد و مدت زماني را به او اختصاص مي‌دهيد يا اينكه از كارهايي كه براي زندگي‌تان انجام داده است به صورت شفاهي تشكر مي‌كنيد اما هنوز نتوانسته‌ايد به همسرتان ابراز عشق كنيد. شايد زبان محبت كردن به همسر شما، دادن هديه باشد.برخي از هدايا گران‌قيمت هستند و برخي ارزان‌قيمت، از نظر كسي كه زبان اصلي محبت او دريافت هديه است، قيمت هديه اهميت چنداني ندارد؛ بلكه اعطاي آن به عنوان نمادي از عشق برايش اهميت دارد. شايد انتخاب هديه برايتان مشكل باشد اما بدانيد كه حتي دادن يك شاخه گل نيز مي‌تواند مخزن عشق او را پر كند. علايق و سليقه همسرتان را بهتر بشناسيد و تصميم بگيريد هر ماه هديه‌اي هرچند كوچك به او بدهيد. بهترين هديه براي كسي كه زبان محبت او دريافت هديه است، حضور فيزيكي شما در زمان بحران است.

زبان چهارم؛ خدمت كردن

هر كدام از شما به نوعي عشق خود را نسبت به همسرتان با انجام كارهايي نشان مي‌دهيد؛ به عنوان نمونه با پخت و پز يا چيدن ميز، شستن ظرف و… و برعكس اين قضيه، با بردن زباله به بيرون، نظافت پنجره‌ها، شستن ماشين و…. اما اگر مي‌بينيد از اين مساله انتقاد داريد كه همسرتان نتوانسته كاري براي شما انجام دهد، نشان مي‌دهد كه زبان اصلي محبت شما، خدمت كردن است. خدمت نبايد اجباري باشد بلكه بايد آزادانه صورت بگيرد. خدمت عاشقانه يعني برآورده ساختن انتظارات همسر. اما فراموش نكنيد كه به جاي امر، درخواست كنيد؛ چراكه اين 2 واژه تفاوت معنايي بسياري دارند. شما با درخواست، به نوعي ابراز عشق مي‌كنيد. فهرستي از كارهايي را كه همسرتان دوست دارد، مطابق ميل او انجام دهيد. همان‌گونه كه قبل از ازدواج مدام با خدمت كردن به يكديگر احساس عشق مي‌كرديد در زندگي زناشويي‌تان نيز از اين روش غافل نشويد. اگر زبان محبت به همسر شما خدمت كردن باشد، با اين كار خواهيد ديد كه چگونه رابطه‌تان بهتر و صميمي‌تر خواهد شد.
منبع:www,salamat .com

مطالب مشابه