عشق ؛ چتري براي دو نفر

عشق ؛ چتري براي دو نفر

نویسنده : سارا جمال‌آبادي

فرمول موفقيت در روابط عاطفي
مي‌خواهيد رضايت را در روابط عاطفي‌تان تجربه کنيد؟ چقدر اين تجربه برايتان اهميت دارد؟ اگر فکر مي‌کنيد اين تجربه در زندگي شما تاثير چنداني ندارد، سخت در اشتباهيد. داشتن رضايت و احساس خوشحالي از حضور افراد در زندگي‌ ما مي‌تواند انرژي‌مان را براي انجام کارهاي ديگر مضاعف کند و موفقيت‌هاي شغلي، تحصيلي و حتي اقتصادي را براي‌مان در پي داشته باشد.اگر فکر مي‌کنيد به دست آوردن اين نوع موفقيت فرمول و دستور‌العمل و راه ندارد و کاملا شانسي و تصادفي است، باز هم در اشتباه هستيد چرا که به دست آوردن موفقيت عاطفي دور از دسترس نيست و برخلاف بقيه موفقيت‌ها همه افراد با هر موقعيت اجتماعي و شغلي و اقتصادي مي‌توانند آن را به دست بياورند. البته اگر بعضي توانايي‌ها را داشته باشند. در ادامه شرايط يک فرد موفق در روابط عاطفي و بعد راهکارهايي براي ايجاد زمينه موفقيت را با هم دوره مي‌کنيم که مي‌خوانيد:

خودتان را دوست داشته باشيد
من مطمئن هستم که اين جمله را قبلا بارها و بارها شنيده‌ايد اما به کار نبسته‌ايد، در حالي که اگر دنبال موفقيت عاطفي هستيد، اول از همه بايد از عشق به خودتان شروع کنيد. شما قبل از اينکه بهترين آدم زندگي فرد ديگري باشيد، بايد مهم‌ترين، به فکرترين و بهترين آدم براي خودتان باشيد. بايد از لحاظ فيزيکي بيشترين مراقبت‌ها را از خودتان بکنيد. در بهترين وضعيت جسمي قرار بگيريد. اگر کمبود وزن يا افزايش وزن داريد، راه چاره را پيدا کنيد. به دنبال هدف‌هاي واقعي زندگي خودتان بگرديد و‌ آن هدف را با جديت دنبال کنيد. خود را بيچاره و محتاج به ديگران نشان ندهيد. اعتماد به نفس داشته باشيد و بدانيد اين نوع شخصيت است که براي ديگران جذاب و دوست‌داشتني است نه کسي که براي رفع نيازهايش به دنبال ديگران است، سر و شکل مناسبي ندارد و زندگي بي‌هدفي را سپري مي‌کند.

به طرف مقابل اهميت بدهيد
اين نکته خيلي مهم است که شما به نيازهاي معقول اطرافيان‌تان دقت داشته باشيد و اين موضوع تنها شامل حال روزهاي اول آشنايي ما با همديگر نمي‌شود. اگر مي‌خواهيد هر روز با طلوع خورشيد عشق هم خانه شما را روشن کند، تازگي عشق را با توجه به نيازهاي آن که دوستش داريد حفظ کنيد. با چشم‌هاي باز و گوش‌هاي شنوا کنار هم زندگي کنيد تا ببينيد که طرف مقابل تان هر روز شادتر مي‌شود يا غمگين‌تر! بشنويد که از چه احساسي رضايت دارد و از چه احساسي ناخوشنودي و نارضايتي. اين اصل را فراموش نکنيد که همه آدم‌ها آرزو دارند هميشه در چشم طرف مقابل مهم و ارزشمند باشند و هيچ چيزي اين نياز ما را برطرف نمي‌کند جز چشمي که ما را مي‌بيند و گوشي که ما را مي‌شنود!

توقع‌‌تان را مشخص کنيد
البته شما نمي‌خواهيد و نمي‌توانيد تنها نگه‌دارنده و محافظ روابط‌تان باشيد و به قول روان‌شناس‌ها تنها «دهنده» باشيد؛ بلکه همه ما همان‌طور که احتياج به عشق ورزيدن داريم احتياج به مورد عشق قرار گرفتن هم داريم، همان‌طور که براي طرف مقابل ارزش قايل مي‌شويم و وقت مي‌گذاريم، احتياج داريم او هم براي ما وقت بگذارد، پس در قدم بعدي خواسته‌هايتان را با هم در ميان بگذاريد و مطمئن باشيد اگر در يک رابطه – هر رابطه عاطفي از زن و شوهري گرفته تا مادر و دختر و پسر و پدر- اگر هر دو طرف براي هم ارزش قايل باشند و بخواهند عشق و دوستي در ميان‌شان وجود داشته باشد، رعايت خواست‌هاي هم را مي‌کنند و پيش‌شرط اين رعايت، آگاهي داشتن از نيازهاي همديگر است.
چگونه انتظار داريد وقتي طرف مقابل‌تان نمي‌داند که تا چه اندازه از سرگرم بودن او با روزنامه در تمام طول روز عصباني هستيد، تغيير رفتار بدهد؟ يا وقتي که از طرز لباس پوشيدن او احساس ناراحتي مي‌کنيد و به جاي اينکه صادقانه با او حرف بزنيد، بهانه‌جويي مي‌کنيد. يادتان باشد اين صداقت است که در روابط شادي مي‌آورد.

عشق را به زبان بياوريد
هرچند اين ضرب‌المثل حقيقت دارد که «دوصد گفته چون نيم‌کردار نيست» اما کلمه‌ها نيز مي‌توانند ضمير شما را روشن‌تر، صريح‌تر و قابل درک‌تر بازگو کنند. يک جمله ساده مثل من تو را دوست دارم يا تو معناي دنيا براي من هستي مي‌تواند راه طولاني را با کمترين انرژي براي شما طي کند، بدون آنکه سندي را به نام طرف مقابل بزنيد، هديه‌اي بزرگ براي او بخريد در عين حال احساس خود را به او نشان مي‌دهيد.

قدرداني‌تان را نشان بدهيد
اجازه بدهيد اطرافيان‌تان بدانند شما از چه چيزي ناراحت مي‌شويد، از چه چيزي خوشحال مي‌شويد، چه چيزي را دوست داريد و چه را نمي‌پسنديد و اين دو حس را هم‌زمان با هم نشان بدهيد. آن هم با ابراز احساسات، با تحسين و قدرداني از طرف مقابل وقتي کاري را براي شما انجام دهد و اگر نگاهي به گذشته و روزهاي اول آشنايي‌تان داشته باشيد، مي‌بينيد اين همان کاري بوده که انجام مي‌داديد، شما آن روزها بيشتر با «کلمات» از همديگر قدرداني مي‌کرديد. کمک کنيد طرف مقابل‌تان ظرفيت‌هاي مثبت خود را بشناسد، از سليقه‌اش تعريف کنيد. وقتي خسته از سر کار برمي‌گردد، به او خسته نباشيد بگوييد و …

داشته‌هايتان را به مشارکت بگذاريد
دوست داشتني‌ها، چيزهايي که شما را منزجر مي‌کنند، روياها، هدف‌ها، موفقيت‌ها، اشتباه‌ها يا هر چيز ديگري را که درون‌تان وجود دارد با طرف مقابل‌تان در ميان بگذاريد، البته اگر مي‌خواهيد او را شريک خواسته‌ها و آينده خود بکنيد. مهم‌تر از آن او را در چيزهايي با خود شريک کنيد که ديگران را راهي به آ‌نها نيست. اين شراکت به شرط دو طرفه بودن، احساس نزديکي را بين شما بيشتر مي‌کند.

همراهي‌اش کنيد
خيلي روشن است که در زمان‌هاي سخت مثل وقتي که کارمان را از دست مي‌دهيم يا کسي که دوستش داريم مي‌ميرد، از اطرافيان حمايت بيشتري مي‌بينيم اما اگر شما مي‌خواهيد روابط عاطفي‌ موفق‌تري داشته باشيد، بايد اين همراهي را زماني که زندگي‌ طرف مقابل‌تان با تغييرات کوچک هم روبه‌رو مي‌شود، حفظ کنيد مثل وقتي که او سر کار با کسي بحث کرده، يک درگيري لفظي، پاس نشدن چک و… منتظر يک بيماري سخت يا ناراحتي بزرگ نباشيد. گوش‌هايتان را براي شنيدن غصه‌ها و غم‌هايش باز کنيد.

زنگ تفريح خصوصي
مهم نيست چه‌قدر سرتان شلوغ است يا بي‌پول هستيد؛ مهم اين است که خودتان را متقاعد کنيد حتما در هفته يا ماه زماني را به کسي که دوستش داريد اختصاص بدهيد؛ آن هم نه در قالب يک گروه دوستانه و خانواده، بلکه در قالبي که او حس کند صرفا وقت‌تان را به او اختصاص داده‌ايد. اين فضا براي شما امکان شناخت بيشتر از همديگر را فراهم مي‌‌کند. مي‌توانيد تجربيات و قصدهاي تازه‌اي که از سر گذرانده‌ايد را با هم در ميان بگذاريد و از با هم بودن لذت ببريد.
منبع:www.salamat.com

مطالب مشابه