چند اشتباه بزرگ زنانه !!!

چند اشتباه بزرگ زنانه !!!

نويسنده: سعيده كافي

آيا پيش آمده است كه از انجام كاري كه مطمئن بوديد همسرتان را خوشحال مي‌كند نتيجه عكس گرفته باشيد؟ آيا هنگامي كه او به هر گونه لطف شما به طرزي منفي پاسخ مي‌گويد، يكه مي‌خوريد؟
بسياري از زنان در نحوه ارتباط خود با همسرانشان مرتكب اشتباهاتي مي‌شوند كه رابطه آنان را دچار اختلال مي‌كند. بسياري از اين اشتباهات در نتيجه الگوهاي رفتاري است كه ما از مادران و مادربزرگ‌هاي خود گرفته‌ايم. هنگامي كه اين عادت‌ها و روش‌ها را در دنياي امروز به كار مي‌بريم احساس بدي به ما مي‌دهند و باعث مي‌شوند همسرانمان نيز رفتار بدي با ما داشته باشند. بعضي از اين اشتباهات از اين گونه‌اند:
اشتباه اول: زنان در حق همسرشان مادري كرده و با آنان مانند بچه رفتار مي‌كنند.
به اين جملات توجه كنيد: «مواظب باش كيف پولت را فراموش نكني»، «قبض برق را پرداختي؟»، «مي‌داني ماشين بنزين ندارد؟»، «چند بار بايد گفت اين حوله‌هاي خيس را روي زمين نينداز» و «اگر با اين لباس نازك بيرون بروي حتما سرما مي‌خوري.»
اشتباه شماره يك: يكي از معمول‌ترين و مخرب‌ترين عادات ارتباطي زنان با مردان است. ما به گونه‌اي با آنان رفتار مي‌كنيم كه گويي كودكي بيش نيستند و اين‌طور فرض مي‌كنيم كه ناتوانند و نمي‌توانند از خودشان مراقبت كنند و نياز دارند ما زندگي‌شان را بگردانيم. البته اين پيش‌فرض‌هاي ما در بسياري از مواقع حقيقت دارند، اما موضوعي كه در اينجا اهميت دارد اين است: هنگامي كه با يك مرد مانند پسربچه كوچكي رفتار مي‌كنيد او نيز شما را مايوس نكرده و مانند بچه‌اي كوچك رفتار خواهد كرد. هنگامي كه انتظار داريد ناتوان، درمانده و ضعيف باشد، او نيز ناتوان، درمانده و ضعيف مي‌نمايد.
چگونه زن‌ها در حق مردها مادري مي‌كنند؟
1 – در حق آنها زياد از حد مقيد شدن و انجام كارهايي كه بايد خودشان انجام دهند. به دنبال كليدش مي‌گرديم، لباس‌هايش را پشت سرش جمع مي‌كنيم، لباس و موهايش را مرتب مي‌كنيم و مانند آن.
2 – راه انداختن بازي‌هاي كلامي براي بيرون كشيدن اطلاعات از آنان. به او مي‌گوييم گرسنه‌اي؟ دوست داري كمي آش برايت درست كنم؟ برايت ماهي درست كنم؟ دسر چطور؟
3 – ما معمولا فرض مي‌كنيم مردها كم‌حافظه و فراموشكارند و اطلاعاتي را كه بايد به خاطر داشته باشند به آنها گوشزد مي‌كنيم: يادت باشد وقتي رسيدي زنگ بزني، يادت نرود بچه را از مهد بياوري و وقت دكتر يادت نرود.
4 – آنها را نكوهش مي‌كنيم، گويي بچه‌اند. چطور مي‌تواني با ژاكت بيرون بروي؟ نمي‌بيني هوا سرد است؟ چند بار بگويم قبل از اين كه بخوابيم چراغ‌ها را خاموش كن.
5 – به عهده گرفتن كارهايي كه فكر مي‌كنيد نمي‌توانند به درستي انجام دهند: بار آخر كه او را فرستادم براي بچه‌ها لباس بخرد فاجعه بود. بچه‌ها هرگز نتوانستند آن لباس‌ها را براي مدرسه بپوشند.
6 – اصلاح اشتباهات و امر و نهي كردن به آنها: اين‌طور كه اين كلمه را به كار بردي اشتباه بود، يا فكر مي‌كنم اگر از اين خيابان برويم به ترافيك برنمي‌خوريم، اگر به جاي تو بودم الان از سمت چپ رانندگي مي‌كردم، چرا به مادرت زنگ نمي‌زني بگويي بچه‌ها مريضند و اين هفته نمي‌توانيم به آنها سر بزنيم، به او نگويي هفته پيش رفتيم و مادر من را ديديم.
چرا زن‌ها در حق مردها مادري مي‌كنند
ما زن‌ها براي مادري كردن آموزش ديده‌ايم و براي آن نيز پاداش مي‌گيريم. وقتي بچه بوديد يگانه الگويتان مادرتان بود. همواره شاهد بوديد كه او چگونه از خواهر و برادرتان حمايت مي‌كرد. شما نيز آموختيد حمايت‌گر، مهربان و فداكار باشيد و به نيازهاي ديگران رسيدگي كنيد. همچنين شاهد بوديد چگونه مادرتان در حق پدرتان مادري مي‌كرده است، در نتيجه شما نيز چنين آموختيد. پس وقتي بزرگ شديد و ازدواج كرديد عينا همين كار را با همسرتان انجام داديد.
ما به اين دليل در حق مردان زندگيمان مادري مي‌كنيم كه آنها را به خود وابسته سازيم. وقتي تلاش مي‌كنيم كليه نيازهاي شوهر خود را برآورده سازيم او را شديدا به خود وابسته مي‌كنيم. مردان نيز عادت دارند كه در حقشان مادري شود، مردها در كودكي همواره شاهد بوده‌اند كه مادرشان از آنها مراقبت كرده است ، بنابراين برايشان عادي است به همسر خود اجازه دهند اين نقش را ادامه دهد.
مادري كردن براي همسرتان در درازمدت اثرات مخربي بر روابط شما خواهد داشت:
1 – همسرتان از شما منزجر شده وعليه‌تان طغيان خواهد كرد. ممكن است از رفتارتان شكايتي نداشته باشد، حتي ممكن است اصرار كند به اين كار خود ادامه دهيد، اما يك روز شورش خواهد كرد.
2 – با همسرتان طوري رفتار مي‌كنيد كه گويي او بي‌لياقت است، و لذا او نيز احساس بي‌لياقتي كرده و در نتيجه اعتماد به نفس‌اش پايين خواهد آمد. وقتي يك مرد احساس خوبي نسبت به خودش ندارد شما را نيز كمتر دوست خواهد داشت.
چگونه از مادري كردن در حق مردان دست برداريم
1 – از انجام كارهايي كه همسرتان مي‌تواند خودش انجام دهد پرهيز كنيد. وقتي مي‌پرسد كليدهايم كجاست به او بگوييد نمي‌دانم و اجازه دهيد خودش دنبال آنها بگردد. البته نه اين كه بگوييد خودت پيدايش كن، من كه مادر تو نيستم، حتي توصيه نمي‌كنم كه در حق همسرتان مهربان و حمايت‌گر نباشيد، بلكه هدف اين است كه كمتر مانند يك مادر با او رفتار كنيد.
2 – با او مانند شخصي لايق، دانا و توانا رفتار كنيد. به جاي او فكر نكنيد و تقويمش نباشيد. براي مثال اگر همسرتان وقت دندانپزشكي دارد به او يادآوري نكنيد. به اين ترتيب همسرتان به طرزي طبيعي مي‌آموزد كه چگونه برنامه‌هايش را به خاطر بسپارد.
3 – مسووليت‌هايي را كه دوست داريد به‌عهده بگيرد به او واگذار كنيد و چنانچه اشتباهاتي مرتكب مي‌شود مسووليت‌ها را از او سلب نكنيد. به او اجازه دهيد اشتباه كند و عواقب آن را نيز بپذيرد، زيرا تنها از اين راه مي‌تواند بياموزد كارها را به درستي انجام دهد.
4 – از رفتارهاي مادرانه خود ليستي تهيه كنيد، چند هفته مراقب اعمال و رفتارتان باشيد. اولين قدم در تغيير رفتارهاي خود آگاه شدن از آنها است.
اشتباه دوم: زنان خود و ارزش‌هايشان را زير پا گذاشته و در مقايسه با مردان خود را در مقام دوم قرار مي‌دهند.
تصور كنيد ساعت‌ها وقت صرف تهيه شام مورد علاقه همسر خود كرده‌ايد و مي‌خواهيد ميز را بچينيد. يكي از تكه‌هاي ماهي كمي وارفته است، چه كار خواهيد كرد؟
1 – ما علاقه‌ها، عادت‌ها و فعاليت‌هاي شخصي خود را زير پا مي‌گذاريم.
2 – رابطه خود را با آن دسته از دوستان و فاميل‌هايي كه مورد علاقه همسرمان نيستند، قطع مي‌كنيم.
3 – از لحاظ احساسي بوقلمون‌صفت شده و به هر رنگي كه همسرمان بخواهد درمي‌آييم.
4 – براي اين كه روياهاي مرد مورد علاقه‌مان را تحقق بخشيم، روياهاي خودمان را به كلي فراموش مي‌كنيم.
زنان به دلايل زيادي خود را فدا مي‌كنند
برخي اوقات مردان به دليل اين كه همواره آموزش ديده‌اند زنان را موجوداتي در رده دوم ببينند از ما انتظار دارند اهميت كمي براي خودمان قائل باشيم.
ما زن‌ها نيز آموزش ديده‌ايم خودمان را در درجه دوم اهميت قرار دهيم.
به عوض اين كه تلاش كنيم روياهاي خود را به حقيقت برسانيم، ايثار و قرباني كردن را نوعي دستيابي به موفقيت تلقي مي‌كنيم.
نتايج فداكاري‌هاي بي‌مورد براي به دست آوردن عشق
با فدا كردن روياهايتان مي‌پنداريد همسرتان شما را بيشتر دوست خواهد داشت، شايد اين‌گونه باشد، اما موردي كه حتما پيش خواهد آمد اين است كه وقتي علايق و روياهاي خود را به اميد جلب توجه و دريافت عشق و محبت زير پا مي‌گذاريد، بخشي از وجود و شخصيت خود را از دست مي‌دهيد، تا جايي كه يك روز احساس مي‌كنيد از درون تهي شده‌ايد. در اكثر مواقع اين حالت با خشم و افسردگي توام خواهد بود و نسبت به مردي كه همه اين كارها را به خاطر او انجام داده‌ايد احساس انزجار مي‌كنيد. مهم‌تر از همه اين كه ممكن است در مقابل اين همه فداكاري آنچنان كه مي‌خواستيد دوستتان نداشته باشند.
بنابراين روياهايتان را تعقيب كنيد و شخصيت خود را تمام و كمال به خاطر بسپاريد.
اشتباه سوم: استعدادها و توانايي‌هاي خود را دست‌كم گرفته و يا گاهي اوقات آنها را مخفي مي‌كنيد.
اغلب ما استعداد و موفقيت‌هايمان را از ترس اين كه مبادا مردان زندگيمان را به اين وسيله تهديد كرده باشيم و يا براي اين كه مبادا باعث شويم او احساس كند نسبت به ما از هوش و يا توانايي كمتري برخوردار است، پنهان مي‌كنيم. ما اين كار را به طرق مختلف انجام مي‌دهيم:
1 – راجع به خودمان با كلمات تحقيرآميز صحبت كرده طوري رفتار مي‌كنيم كه گويي خودمان را دوست نداريم.
2 – وقتي مردمان از ما تعريف مي‌كند با او بحث مي‌كنيم و طوري رفتار مي‌كنيم گويي مايل نيستيم راجع به ما چنين نظراتي داشته باشد: راه انداختن مهماني كار سختي نبود، زياد هم وقتم را نگرفت، در ضمن خيلي‌ها به من كمك كردند، مجبور نيستي تشكر كني.
3 – ما استعداد و توانايي‌هايمان را از مردان زندگي‌مان پنهان مي‌كنيم، چرا كه تصور مي‌كنيم با اين كار بيشتر دوستمان خواهند داشت. ما اين كار را انجام مي‌دهيم، زيرا نگرانيم مبادا در نظر ديگران مغرور جلوه كنيم. اما بد نيست بدانيد مردها بيشتر به سمت استعدادها و توانايي‌ها جذب مي‌شوند و ضعف و عدم توانايي آنها را سرد مي‌كند.
چگونه از اين كار دست بكشيم؟
از تمامي استعدادها، توانايي‌ها، قابليت‌ها و ويژگي‌هاي مثبت خود ليستي تهيه كرده و آن را با همسرتان در ميان بگذاريد.
هرگاه تعريف و تمجيدي از شما مي‌شود و آن را نمي‌پذيريد، مچ خودتان را بگيريد و بياموزيد كمي بزرگي و عظمت خود را جشن بگيريد. تنها بگوييد متشكرم.
اشتباه چهارم: زنان از موضع ضعف برخورد مي‌كنند.
اين نشانه‌هاي هشدار را بخوانيد:
اجازه مي‌دهيد همسرتان به گونه‌اي با شما رفتار كند كه معمولا دوست نداريد دامادتان همين رفتار را با دخترتان داشته باشد.
در ترس دائم از انتقاد و عدم تاييد از همسرتان زندگي مي‌كنيد.
به عشق و محبتي كمتر از آنچه كه مي‌دانيد استحقاقش را داريد راضي مي‌شويد.
هرگاه از موضع ضعف با همسرتان برخورد مي‌كنيد به او اجازه مي‌دهيد رفتاري محترمانه با شما نداشته باشد و در اين حالت است كه احترام شخصي و عشق به خودتان را نيز از دست مي‌دهيد.اين موضوع چرخه‌اي معيوب را سبب مي‌شود. به يك مرد اجازه مي‌دهيد با شما بدرفتاري كند، شايد با اسم‌ها و لقب‌هاي نامناسب صدايتان مي‌زند، هنگامي كه ناراحت هستيد به شما توجه نمي‌كند و… اين باعث مي‌شود عصباني و افسرده باشيد، اعتماد به نفستان كاهش مي‌يابد و اين چرخه معيوب تكرار خواهد شد.
منبع: روزنامه جام جم

مطالب مشابه