با سخنرانی و موعظه کسی هدایت نمی شود

با سخنرانی و موعظه کسی هدایت نمی شود

حضرت آیت الله جوادی آملی در درس اخلاق هفتگی خود که با حضور وزیر ارشاد در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید،‌در ادامه شرح نامه های نهج البلاغه به شرح نامه ۷۱ پرداختند و بیان داشتند:
در ادامه شرح نامه های نهج البلاغه به نامه هفتاد و یکم نهج البلاغه رسیدیم این نامه را حضرت امیر برای والی شهر استخر فارس نوشت. فرمود پدرت آدم خوبی بود من خیال کردم تو هم مثل پدرت آدم خوبی هستی به تو سِمت دادم و فکر کردم راه پدرت را ادامه می دهی. البته باید توجه داشت ائمه(ع) علم غیب فراوانی دارند که ذات اقدس الهی این علم غیب را به آنها عطا کرد اما علم غیب، سند فقهی نیست؛ یعنی اگر امام(ع) به یک مطلبی علم داشتند اگر دستور خاصی بیاید به آن عمل می کنند وگرنه موظف نیستند به علم غیب عمل کنند و اسرار مردم را بازگو کنند. لذا فرمود چون پدرت آدم خوبی بود من تو را والی استخر فارس کردم ولی نه برای آخرت خود کاری کردی نه آبرویی برای دنیا گذاشتی، آخرت خود را ویران می کنی و دنیایت را آباد می کنی؟

ایشان در ادامه هدایت جامعه را در پرتو عمل در رفتار و گفتار میسّر دانستند و ابراز داشتند: ما با عمل و رفتار و گفتارمان باید جامه تقوا ببافیم و بدوزیم و بر تن کنیم، با سخنرانی و موعظه کسی هدایت نمی شود. یک درصد یا دو درصد با نصیحت هدایت می شوند ولی عمده عمل کردن است. حضرت فرمود من با قول و فعل و عمل خود به تو نصیحت کردم. خیلی از روزها در پُست خود نیستی و برای شکار و تفریح می روی تو وقتی به بیت المال می رسی خیال می کنی ارث پدرت است تو برای این سِمت لیاقت نداری! حضرت نفرمود تو یا عرب! فرمود هر کارگزار و مسئولی که بیت المال را در اثر اختلاس و نجومی و زیرمیزی و رومیزی، ارث پدر خود بداند برای من بی ارزش است.

این مرجع تقلید تصریح کردند: کسی که بیت المال و اموال عمومی را ارث پدر خود می داند، به درد هیچ کاری از کارهای نظام اسلامی، چه کار نظامی، فرهنگی، سیاسی، مالی، و امثال ذلک، نمی خورد. حضرت به والی خود گفت سریع نزد من بیا و او را از این سِمت عزل کرد. ما افتخارمان این است که شیعه این علی هستیم و حضرت هم این نظام و این مردم و این ملت و فداکاران را بیش از همه دوست دارد و حفظ می کند و دعا می کند دعای آنها حیاً و میتاً مستجاب است؛ چرا ما مشمول دعای اینها نشویم.

معظم له با اشاره به ایام ورود حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) به شهر قم به بیان عظمت این بانو پرداخته و بیان داشتند: این روزها قم شاهد یک جشنی بود و اینکه بی بی دو عالم فاطمه معصومه در ماه ربیع الاول وارد این سرزمین شد، این همه برکاتی که برای حوزه علمیه قم هست به برکت این مضجع است، خود ما هم تجربه مکرّر داریم؛ همین که از قم برای تعطیلات تابستان می رویم کتابهایی که ما در قم مرتب مطالعه می کنیم روزنامه وار مطالعه می کنیم اما وقتی آنجا رفتیم باید سطر سطر مطالعه کنیم، این برای ما تجربه شده است؛ این معلوم است به برکت اینهاست. حیات و ممات اینها فرق نمی کند ما بهترین فرصت را داریم، بهترین ائمه را داریم، بهترین پایگاه را داریم، که باید حداکثر استفاده را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری رسمی حوزه علمیه

مطالب مشابه