نوزاد به شیر مادر وابسته است یا مادر به شیردادن به نوزاد؟

نوزاد به شیر مادر وابسته است یا مادر به شیردادن به نوزاد؟

نوزاد به شیر مادر وابسته است یا مادر به شیردادن به نوزاد؟
هر ساله به هنگامی که در آستانه روز جهانی شیر مادر قرار می‌گیریم، همه از فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر صحبت می‌کنند، اما شاید کمتر کسی بداند که شیردادن به نوزاد برای مادر هم مفید است.
مثلا هر چند همه می‌دانند که شیر مادر منبع غنی از انواع مواد مغذی و ریزمغذی است، اما کمتر کسی می‌داند که نخستین سودمندی‌های تغذیه نوزاد با این شیر، برای خود مادر است!
تصور می‌کنید که این یک ادعا است؟ خیر. پژوهش‌های مختلف اثبات‏گر این فرضیه، چه از نظر جسمی و چه از زاویه روحی در جسم و روح مادری بوده‏اند، که به نوزاد خود شیر می‌دهد.
موارد ذیل را می‏توان به عنوان فواید شیردادن برای مادر ذکر نمود:

1ـ تقویت سیستم ایمنی بدن مادر
یک تحقیق که در دانشگاه اوهایو صورت گرفته، نشان داده است که شیر دادن موش‏های ماده به نوزادان‏شان باعث ترمیم سریع‏تر زخم‏های حاصل از زایمان در بدن آنها شده و استرس و نگرانی پس از زایمان را نیز کاهش می‌دهد.
به اعتقاد خانم تارا کرافت از دانشگاه اوهایو که با همکاری یک گروه از محققان، پژوهش اخیر را در مورد موش‏های ماده به انجام رسانده، زایمان‏های طبیعی یا سزارین می‌تواند زخم‏های زیادی در بدن مادران به وجود آورد.
این گروه به منظور آزمودن تأثیر شیر دادن مادران بر روی ترمیم این زخم‏ها، در بدن گروهی از موش‏های ماده پس از زایمان چند زخم مصنوعی به وجود آوردند.
به گروهی از این موش‏ها اجازه داده شد که نوزادان خود را به طور طبیعی شیر بدهند و از شیر دادن گروهی دیگر به نوزادان آنها جلوگیری به عمل آمد.
پس از گذشت پنج روز میزان ترمیم زخم‏های بدن موش‏های دسته اول تا ‪۳۰‬ درصد بالاتر از میزان ترمیم موش‏های دسته دوم بود.

2ـ کاهش استرس‌های روحی مادر
پژوهش دیگری که به تازگی از سوی دانشمندان آمریکایی صورت گرفته است، نشان می‌دهد که شیردادن به نوزاد تأثیر مستقیمی در کم کردن استرس و نگرانی در مادر دارد.
اما علت در چیست؟
این اتفاق ناشی از یک امر روحی نیست بلکه به افزایش تولید یک هورمون در بدن مربوط است.
تحقیق این پژوهشگران نشان داد که پس از تولد نوزاد و شروع شیردهی، هورمون اکسیتاکین در بدن مادران افزایش می‌یابد.
هورمون اکسیتاکین با ترشح شیر از میزان تنش و استرس می‌کاهد.اما با این وجود بر تغذیه نوزاد با شیرمادر اصرار نکنید. هر چند از مزایای شیردادن نوزاد برای مادر گفتیم، اما با این همه نباید به مادران برای شیردادن به نوزادان‏شان فشار وارد ساخت.
یک تحقیق جدید نشان می‌دهد اصرار طرفداران این نظریه که «شیر مادر بهترین است» به جای این که به مادران کمک کند، بیشتر آنان را تحت فشار قرار می‌دهد.
پروفیسور «فرانک فوردی» استاد جامعه‏شناسی در پوهنتون «کنت» در انگلیس می‏گوید که مساله شیردادن تبدیل به یک مبارزه اخلاقی شده است و در نتیجه این امر باعث شده زنانی که نوزادان خود را با شیر خشک تغذیه می‌کنند احساس کنند مادر واقعی نیستند.
به گفته این کارشناس، «زنان امروز تحت فشار شدید برای تغذیه نوزاد با شیر مادر قرار دارند و آنها که توانایی این کار را ندارند احساس گناه می‌کنند و این مسأله اعتماد به نفس آنان به عنوان یک مادر خوب را تحلیل می‌برد.»

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید