همسرتان را آنگونه که هست دوست بدارید

همسرتان را آنگونه که هست دوست بدارید

نویسنده:سحر کمالی نفر
منبع:روزنامه کیهان
همه افراد خواهان زندگی خوب و آرامی هستند. همه دوست دارند خوشبخت باشند و در زندگی مشترک اعتماد وعلاقه و صمیمیت را تجربه کنند.در این میان نکاتی هست که چنانچه دو طرف از آنها آگاه باشند زندگی بهتر پیش می رود. برخی ازاین نکات مختص خانم هاست که باید سعی کنند با رعایت آنها احساس اطمینان و امنیت را به همسرانشان بدهند. و برخی نکات نیز می باشد که چنانچه مردان رعایت کنند از بسیاری از کشمکش ها و درگیریها جلوگیری می شود. ما قصد داریم در این بخش به مواردی که رعایت آنها برای مردان ضروری است بپردازیم.
¤ مرتب به همسرتان نشان دهید که برایش ارزش خاصی قائلید مراقب باشید که در حضور همسرتان از دست پخت خانم دیگری که حتی می تواند مادر یا خواهرتان باشد تعریف نکنید. اگر هم چنین کاری می کنید باید بلافاصله از او نیز به نوعی تعریف و قدردانی کنید تا خیالش راحت شود که شما قدر او رامی دانید. این موضوع ممکن است برای برخی از آقایان خنده دار به نظر برسد اما واقعیت این است که خانم ها بسیار عاطفی تر از مردان هستند و دوست دارند که همواره در زندگی همسرشان اولویت اول باشند.چنانچه شما در مورد خانم دیگری تعریف کنید یا خوبی او را بگویید فکر می کند که توجه شما به او نیست و یا اینکه کارها و زحماتش شما را راضی نمی کند. اینکار حس بدی به او می دهد و ممکن است در مقابل فرد مذکور نیز جبهه گیری کند. پس به او اطمینان بدهید که شخص اول زندگی تان است و این موضوع را بارها و بارها با کلمات و رفتار و گفتارتان ثابت کنید.
¤ به همسرتان تاکید کنید که دور بودن شما از منزل به معنای تمایل تان به دوری ازاو نیست.بسیاری از مردان مشاغلی دارند که موجب می شود ساعات زیادی را دور از منزل باشند. برخی از آنها دوست دارند بعد از کار نیز به یک باشگاه ورزشی رفته ورزش کنند یا اینکه به تماشای مسابقه فوتبال مورد علاقه خود بنشینند.اما هیچ یک از اینها بدین معنا نیست که نمی خواهند زمانی را با همسرشان خلوت کنند.گاهی اوقات همسرشان احساس می کند که آنها تمام روز را دور از آنها برای خود برنامه ریزی می کنند. پس حتما با دور بودن از آنها راحت ترند. در صورتی که این طور نیست و چنانچه مردان از این راز آگاه باشند با یک تماس تلفنی چند دقیقه ای از بیرون یا گفتن یک جمله محبت آمیز یا حاکی از قدردانی از درک و همراهی او موضوع را حل کرده و از ناراحتی های بعدی جلوگیری می کنند.البته جالب است بدانید این موضوع در مورد آقایان هم صدق می کند. یعنی اگر خانمی در یک روز تعطیل برای خود برنامه های شخصی داشته باشد ناراحت می شوند و دوست دارند همسرشان بیشتر به آنها محبت کند.

¤ پول درآوردن برای مردان به منزله احساس قدرت بیشتر است
از زمانی که بر تعداد زنان شاغل افزوده شد بسیاری از زنان پا به پای مردان کار کرده اند یا در مواردی حتی درآمدی بیش از همسرشان داشته اند در بسیاری از مباحث خانوادگی همسران تصور می کنند که شوهرانشان قصد دارند بیشتر کار کنند تا بیشتر پول درآورده و به عبارت دیگر با آنها رقابت کنند یا اینکه برتری خود را نشان دهند.در صورتی که مردان باید برای همسرانشان توضیح دهند که پول درآوردن موجب می شود تا آنها احساس مهم بودن کرده و به نوعی نیازشان به اهمیت و احترام ارضا شود.وقتی هم که در مورد پول و درآمد صحبت می کنند به خاطر تأیید و تثبیت موقعیت خود به عنوان رکن مهم در زندگی هستند نه اینکه نقش و تواناییهای همسرشان را زیر سؤال ببرند.

¤ وقتی عصبانی هستید از زیر مسئولیتها در نروید
آقایان باید به یاد داشته باشند که زندگی امروزه استرس و فشارهای روحی خاص خود را به همراه دارد و گاهی اوقات نیز خشمگین یا عصبانی شدن امری طبیعی و غیرقابل اجتناب است. اما وقتی از سر کار یا جای دیگری عصبانی هستید و همسرتان می گوید چراغ آشپزخانه خراب شده است چنانچه آن را تعمیر نکنید فکر خواهد کرد که از آنجایی که به او اهمیت نمی دهید می خواهید که چراغ آشپزخانه که برای کار او بسیار لازم است خاموش بماند تا او ناراحت شود.در چنین مواردی باید به او اطمینان خاطر دهید که حتما آن را درست می کنید اما حالا نیاز به کمی استراحت و خلوت دارید تا بتوانید با انرژی کافی و بهتر به آن کار بپردازید.

¤ به او اطمینان دهید که او را همانگونه که هست می خواهید
گاهی اوقات وقتی خانم ها در مورد مادر یا خواهر یا افراد دیگر خانواده خود صحبت می کنند و موضوعی را مطرح کرده و بیان می کنند که رفتار یا واکنش آن فرد در مقابل این مسئله چیز خاصی است همسرشان تایید نمی کند و خانم تصور می کند که آقا آن عضو خاص از خانواده همسر را قبول ندارد یا به او احترام نمی گذارد. در این گونه موارد آقا باید به همسرش بگوید که برای آن فرد احترام قائل است اما نمی خواهد که همسرش تبدیل به آن فرد خاص شود.

¤ به صحبتهای همسرتان علاقه نشان دهید
یکی از تفاوتهای مردان با زنان در این است که خانم ها چیزهای ظریف و ریز را می بینند و مردان کل را. به همین دلیل خانم ها وقتی قرار است موضوعی را تعریف کنند راجع به تمام مقدمات و حواشی آن نیز صحبت می کنند اما آقایان منتظر اصل و جان مطلب هستند به همین دلیل ممکن است خانم ها تصور کنند همسرشان تمایلی به گوش کردن به صحبتهای آنها ندارد.بهتراست آقایان با صبوری بیشتری گوش کنند و در مواردی هم سؤالاتی بپرسند تا توجه ایشان را نشان دهد اما در عین حال خواستار خلاصه تر شدن ماجرا شوند.

¤ به خواست او احترام بگذارید
گاهی اوقات فقط یک جمله کوتاه که نشانگر توجه و علاقه شما به راحتی همسرتان است از بسیاری از ناراحتی ها جلوگیری می کند.در مواردی وقتی همسرتان از چیزی ناراحت است یا به شدت خواهان چیزی است فقط یک جمله محبت آمیز نظیر «هر طور که تو دوست داری» منجر می شود به این که همسرتان از بسیاری از موارد گذشت و چشم پوشی کند و آرام شود.مشکل این است که بسیاری از آقایان معتقدند که مسائل گفتن ندارد و اگر بتوانند خواسته های همسرشان را عملی کنند اینکار را انجام خواهند داد و این نیازی به یادآوری ندارد اما خانم ها نیازمند شنیدن بسیاری از جملات هستند تا راحت و آرام و با اعتماد بیشتری زندگی را به پیش ببرند. پس آن را دریغ نکنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید