مواد غذایی مفید برای ترک سیگار

مواد غذایی مفید برای ترک سیگار

نویسنده:‌ دکتر منصور ریسمانچیان

 

درحال حاضر سرطان ریه بیشتری میزان کشتار را در میان انواع سرطان ها (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) به خود اختصاص داده است.
از آنجایی که تمام افراد درگیر با این بیماری جمعیت دودی هستند (سیگاری ها) و گرایش جوانان به استعمال دخانیات از روند رو به رشدی برخوردار است،‌ برآن شدیم تا راه کارهایی را برای ترک سیگار به شما توصیه کنیم،‌ زیرا استعمال دخانیات،‌ نه تنها مضرات فردی را به دنبال خواهد داشت،‌ بلکه اشخاص مرتبط با افراد سیگاری نیز جزو جمعیت در معرض خطر به شمار می آیند.
اگر تصمیم گرفته اید سیگار را ترک کنید،‌ از برخی مواد غذایی که ممکن است وابستگی شدید شما را به دود سیگار کاهش دهد‌، استفاده کنید.

جو دوسر

خوردن جو دوسر و فرآورده های آن ممکن است به شما برای ترک سیگار و رهایی از اعتیاد به نیکوتین کمک کند. این ماده غذایی سرشار از فیبر، ‌ویتامین BI (چیزی که برای آرامش اعصاب و روان ضروری است)، ویتامین های E و C و سایر املاح است. در آزمایشی که در یک جمعیت سیزده نفره در هند،‌ انجام گرفته بود، مشاهده شد 5 نفر از آنهایی که از جو دوسر استفاده کرده بودند به طور کلی سیگار را ترک کردند و در 7 نفر،‌ تعداد سیگاری که دود می کردند به نصف کاهش یافته و فقط یک نفر بود که مصرف جودوسر در او تغییری ایجاد نکرده بود (مقاوم به هر نوع درمان)!! نتیجه آزمایش، یافتن عصاره جو دوسر به عنوان یک ماده مؤثر در ترک اعتیاد به سیگار بود.

اسفناج

اسفناج و برگ چغندر حاوی اسید فولیک،‌ ویتامین C،‌ بتاکاروتن و قند هستند که به دلیل قلیایی کردن محیط بدن در ترک سیگار مؤثرند. اثر این مواد به این شکل است که میزان ماده اعتیاد آور نیکوتین را در بدن تا مدتی در سطح بالایی نگه می دارند و در نتیجه نیاز شخص به مصرف نیکوتین را کاهش می دهند،‌ بنابراین افزایش مصرف مواد غذایی که محیط بدن را قلیایی می کنند،‌ در ترک سیگار مفید هستند.

کشمس،‌انجیر خشک و بادام

این مواد غذایی به راحتی قلیایی بودن بدن را افزایش می دهند، بنابراین تمایل به سیگار را کم کرده، در نتیجه ترک سیگار را راحت تر خواهند کرد. بنابراین اگر مقداری آجیل در جیب خود بگذارید، ‌هربار که به قصد سیگار، دست در جیب می کنید کشمش، انجیر خشک و بادام به جای سیگار در می آورید.

آدامس های نیکوتین دار

بهتر است یادآور شویم که اگر از آدامس های حاوی نیکوتین که مخصوص ترک سیگار هستند، استفاده می کنید،‌ مواد اسیدی را (موادی که محیط بدن را اسیدی می کنند) مصرف نکنید، زیرا خاصیت خنثی کننده خواهند داشت. مواد اسیدی شامل: انواع نوشابه (کولا، قهوه،‌ آبمیوه و ماءالشعیر)، گوشت قرمز، ماهی، ‌تخم مرغ، بادام زمینی،‌ حبوبات و… است. کارشناسان توصیه می کنند حد اقل 15 دقیقه قبل از مصرف این آدامس ها،‌ از خوردن مواد اسیدی خودداری شود.

جوش شیرین

جوش شیرین در واقع یک ماده قلیایی است که قادر است میل به سیگار را از بین ببرد. در آزمونی که توسط دکتر داوتن انجام شد،‌ این نتیجه به دست آمد: عده ای سیگاری ها که از جوش شیرین استفاده کرده بودند پس از 5 هفته به طور کلی سیگار را ترک کردند. اما از آنجایی که جوش شیرین ماده ای است که از بین برنده ویتامین ها به خصوص ویتامین BI در بدن است،‌ مصرف آن توصیه نمی شود.

سیر

امروزه سیر، اولین گیاه دارویی در بین گیاهان است که دارای ماده ضد باکتری و مواد فرار گوگرد و سیلیس و ید می باشد. سیر دارای خواص ضد عفونی کننده بی شمار بوده که از عفونت های تنفسی و مشکلات احتمالی به شدت جلوگیری می کند.
ولی مصرف سیر به افرادی که مشکلات گوارشی داشته یا آسپرین مصرف می کنند یا از ناراحتی های پوستی رنج می برند، توصیه نمی شود و به جای آن می توانند از پودر سیر استفاده کنند.

شاه تره

عرق شاه تره که در فصل تابستان علاوه بر خواص درمانی، ‌نوشیدنی گوارایی محسوب می شود، مدر بوده و ضد کمبود ویتامین C است (مشکلی که افراد سیگاری به طور قطع با آن روبرو هستند). اشتها آور است و به تصفیه خون کمک می کند.
در اینجا لازم است به ذکر موادی بپردازیم که دارای خاصیت عکس بوده و تمایل به کشیدن سیگار را افزایش می دهند. مواد غذایی شبیه گوشت که ادرار را بیشتر اسیدی می کنند،‌ باعث از دست دادن سریع نیکوتین شده و در نتیجه علاقه به مصرف سیگار را در شخص افزایش می دهند. از این مواد می توان به گوشت قرمز، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسروی شده، غذاهای پخته شده در مایکروویو، الکل،‌ جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، عدس،‌ جوجه،‌ تخم مرغ، پنیر، بادام زمینی، گردو و قهوه اشاره کرد.
توتون یک عامل محرک سرطان است و ترک کردن سیگار همیشه مهم ترین عامل مؤثر برای جلوگیری از سرطان ریه است و رژیم غذایی ضد سرطان ریه به شما کمک می کند تا خطرات احتمالی که در طول دوران سیگاری بودن به بدن شما وارد شده است،‌ تعدیل کنید. مهم ترین و مؤثرترین مواد غذایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه شامل سبزی های برگ سبز تیره، هویج،‌ فرآورده های دانه سویا، میوه های تازه،‌ ماهی های تازه و چرب است.
گوشت قرمز، سوسیس و کالباس،‌ غذاهای کنسرو شده،‌ غذاهای پخته شده در مایکروویو، الکل، جگر، دل و قلوه،‌ سیرابی،‌ جوانه گندم،‌ عدس،‌ جوجه، تخم مرغ، پنیر، بادام زمینی، گردو و قهوه تمایل به کشیدن سیگار را افزایش می دهد.
سبزی های برگ سبز تیره از مهم ترین و مناسب ترین منابع تغذیه ای برای جلوگیری از سرطان به شمار می آیند. بنابراین از خوردن برگ های سبز تیره کاهو به دلیل خشن بودن،‌ صرف نظر نکنید،‌ زیرا حاوی مواد غذایی بی شماری نسبت به برگهای سبز روشن هستند. چای سبز از دیگر مواد بسیار مفید در جلوگیری از سرطان ریه به شمار می آید، چنانچه در ژاپن حتی بین اشخاص معتاد به سیگار، تعداد سرطان ریه کم تر از سایر کشورها (نظیر کشورهای اروپایی و آمریکایی) است. سبزی خوردن به خصوص ترب،‌ تره، پیازچه و … بسیار مفید و سودمند هستند علاوه بر داشتن فیبر و ویتامین C دارای مواد ضد میکروب نیز هستند. مواد غذایی که دارای اسید فولیک هستند،‌ مقاومت سلول ها را در مقابل سرطان ریه افزایش می دهند‌، بنابراین دانشمندان توصیه می کنند برای مبارزه با سرطان ریه تا جایی که می توانید بیشتراز این خوراکی ها استفاده کنید:‌ اسفناج، کلم برگ، برگ چغندر،‌ کلم بروکلی، کلم بروکسل، لوبیای خشک و دانه سویا. انگور و انار، دو میوه بسیار مؤثر و مفید برای حفظ سلامت بدن به شمار می آیند و در واقع یک داروخانه طبیعی محسوب می شوند. برای اعصاب مفیدند و به پاکسازی خون کمک می کنند.
در پایان بهتراست به نقش بسیار چشمیگر هویج اشاره کنیم. اگر حداقل هفته ای دو بار یک عدد هویج متوسط خام خورده شود،‌ ممکن است احتمال ابتلا به سرطان ریه 60 درصد کاهش یابد و اگر بیش از یک بار در هفته یک لیوان کلم بروکلی خام خورده شود،‌ ابتلا به سرطان ریه 70 درصد کاهش می یابد و اگر بیش از یک بار هفته یک لیوان اسفناج خام خورده شود، 40 درصد احتمال ابتلا به این نوع سرطان کاهش می یابد.
امید است به عنوان اولین اصل برای تضمین سلامتی خود و کسانی که دوستشان دارید و در کنار شما زندگی می کنند کشیدن سیگار را ترک کنید، تغذیه سالم و مناسبی را در پیش بگیرید،‌ آب سالم بنوشید و به ورزش کردن بپردازید.
منبع: پیام پزشک شماره 48

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید