تاریخچه تشکیل کاروان صادقیه

بسم الله الرحمن الرحیم

“االحمدلله رب العالمین و صل الله علی محمد و آله الطاهرین و الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین علی ابن ابی طالب”

karevan-aks-am (2)

در هیجدهم فروردین ماه سال 1373 هجری شمسی مطابق با 25 شوال 1414 قمری مصادف با سالروز شهادت امام صادق (ع) در روستای حسن آبا د نوق رفسنجان انجمن محبین صادق الائمه (ع) با هدف تکریم مقام عالی حضرت امام صادق (ع) و با شعار “جانم امام صادق (ع)” تشکیل گردید مردم روستا نام مقدس حضرت را مزین به روستای نمودند و اهالی روستا خادمین صادقیه در راه احیای فرهنگ صادقیه و برای اقامه عزای آن حضرت از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و از آنجایی که بزرگان ما مراجع تقلید در شهر مقدس قم حرکت دسته جات عزاداری را در روز شهادت امام صادق (ع) توصیه می نمودند این انجمن سفارش بزرگان و علمای شیعه را از جان و دل پذیرفت و تصمیم گرفت که کاروان عزای آن حضرت را تشکیل دهد.

 

karevan-aks-am (1)

الحمدلله به یاری خداوند در 4 آبانماه 1387 هجری شمسی مصادف با سالروز شهادت حضرت با حضور مدیر کل روابط عمومی و بین المللی دانشگاه امام صادق (ع) حضرت حجت السلام والمسلمین حاج سید مصطفی میرلوحی وامام جمعه شهر صفائیه حضرت حجت السلام والمسلمین حاج شیخ حسین رضا پور و سایر مسولین و با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رفسنجان و هئیت امنای آستان مقدس امام زاده سید جلال الدین اشرف (ع) و با همراهی هیئت های مذهبی منطقه و همت مردم کاروان صادقیه رفسنجان ( راهیان ولایت ) تشگیل گردید . خادمین صادقیه با کمال افتخار متعهد شدند هر ساله در روز شهادت امام صادق (ع) از روستای حسن آباد صادق الائمه (ع) نوق رفسنجان تا جوار آستان مقدس امامزاده جلال الدین اشرف (ع) این مسیر را پای پیاده در حال اقامه عزای آن حضرت طی نماید و با حرکت خود ضمن تکریم مقام عالی آن حضرت و تجدید میثاق با ولایت یاد و خاطره امام و شهدای صدر اسلام تاکنون مخصوصا شهدای انقلاب و صادقیه ( که در سال 1342 در مدرسه فیضیه قم در حال اقامه عزای صادق و آل محمد (ص) به درجه رفیع شهادت نائل آمدندِ) و همچنین اموات کاروان صادقیه را گرامی بدارند.
این کاروان به نام حضرت احدیت یک مجمع صادقیون در شهرمان رفسنجان ( قم ثانی ) و به تعداد جزوات قران کریم 30 مجمع صادقیون در بخش های نوق ؛ فردوس و دهستان رضوان در امر اطلاع رسانی و 353 خادم معنوی گمنام به نام مقدس امام صادق (ع) بر حروف ابجد دارد که این خادمین با خود عهد بسته که تا زمانی که زنده و توان دارند برای نثار ترفیع مقام عالی امام صادق(ع) و برای سلامتی آقا امام زمان (عج) و مقام عظمای ولایت و مراجع عظام شیعه روزانه با قرائت زیارت حضرت زهرا ، زیارت جامعه ، زیارت عاشورا ، زیارت امام رضا ، زیارت آل یاسین، زیارت فاطمه معصومه و حدیث شریف کسا و جز خوانی قرآن و فرستادن هزاران صلوات و تسبیحات اربعه وآیه الکرسی و خواندن نماز و گرفتن روزه های مستحبی که ثواب آن را اهدا نمایند.
karevan-aks-am (6)
به کسانی که در هر کجای عرصه گیتی در روز شهادت امام صادق (ع) برای آن حضرت اقامه عزا نمایند. الحمدلله فرهنگ صادقیه به صورت یک سنت ماندگار در جوار آستان مقدس امامزاده سیدجلال الدین اشرف (ع) پویا میباشد. ان شاء الله با یاری خداوند این کاروان از چهار  مسیر حرکت خود را شروع می نماید.karevan-aks-am (9)

میسر اول: از جامعه القرآن امام صادق علیه السلام و مساجد سه قریه اسماعیل آباد نوق به طرف امامزاده.
مسیر دوم : از سقاخانه فیض آباد، مسجد صاحب الزمان (عج) حسن آباد صادق الائمه (ع) و مساجد سه قریه شمس آباد نوق به طرف امامزاده .

مسیر سوم :سقاخانه جعفر آباد و سقاخانه نعمت آباد به طرف امامزاده

مسیر چهارم :جامعه القرآن امام حسن مجتبی علیه السلام و مساجد سه قریه شمس آباد به سمت امامزاده

karevan-aks-am (7)

جوانان هیئتی و مجامع صادقیون در جوار امامزاده برای پذیرای عزاداران جعفری ایستگاهای صلواتی دائر می نمایند  و ما خادمین صادقیه با شنیدن احادیث حضرت عطر یادش را استشمام نموده و دل به عنایاتش دخیل بسته و چشم به کراماتش دوخته واز جان و دل خدمت اربابمان امام صادق (ع) عرضه میداریم، ای ارباب ما اگر چه قبرت غریب است ما نمی گذاریم قدر و منزلت شما غریب بماند. اگر قبرت ضریح و بارگاه ندارد قلب ما حرم شماست اگر در کنار قبرت وهابیت مانع عزاداری و اظهار ارادت می شود ما روستایی را به نامت مزین و کاروانی را برایت تشکیل دادیم که رسما عهده دار مراسمت باشد و ناله سرای جعفری و میزبان عزادارانت گردد . این پایگاه اینترنتی در راستای جنگ نرم و تبلیغات حرکت کاروان صادقیه در رفسنجان  راه اندازی شده است وبیشتر مطالب آن در خصوص توسل وعشق به اهل بیت و احیای اندیشه های والا و تکریم مقام عالی ارباب امام جعفر صادق (علیه السلام) می باشد و مسائل روز پیرامون عشق به ولایت ؛ مسائل اعتقادی و مذهبی دین مبین اسلام ؛ زندگی نامه ائمه اطهار ؛ کتب اسلامی ؛ اخلاق و تربیت اسلامی ؛ اسلام شناسی و مباحث مربوط به خانواده  و… توسط خادمین معنوی گمنام ارئه میگردد.

و همچنین تبلیغات و اطلاع رسانی حرکت کاروان صادقیه که نشان افتخار مقام عالی آن حضرت؛در رفسنجان دارالصادقیون ؛ سرزمین تکریم مقام عالیش می باشد بر عهده میگیرد.

karevan-aks-am (8)

اگر ما نمی توانیم افتخار خادمیت زائرینت را داشته باشیم مدال نوکری و خدمتگذاری برای عزادارانت را بر گردن انداخته و تا آخر عمر از مرده و زنده آنها تجلیل می نماییم .
ای ارباب ما : ما تا خودمان را شناختیم خویش را بر در خانه شما دیدیم ، گوشت و پوست ما به عشق شما روییده است امید صادق و رجا واثق را می خواهیم که در این آخر عمری از ما محافظت بنمایید و ما را از در خانه ات دور نفرمایید.

در پایان از یاوریها و پایمردی های بزرگوارانی که به عشق امام صادق (ع) در روز شهادتش از تعلقات دنیا دست کشیده و کاروان عزای آن حضرت را همراهی نموده سپاسگذاری می نماییم و امید است که اگر بزرگواران از ما لغزشی دیدند به دیده اغماض در ننگرند و از سر بزرگواری از راهنمایی خود داری ننمایند فاستبقوالله الخیرات الی الله مرجعکم”

karevan-aks-am (3)

به امید دعای خیر که بدرقه راه چنین کاروانی گردد.

ای صادق آل نبی فرزند حیدر از ما شفاعت کن اماما روز محشر
اینجا گرفتیم ما دامنت را آنجا ما را تو یاری بفرما

khadem karavan

دانلود مختصری از فیلم عزاداری راهیان ولایت در سوگ صادق آل محمد (ص)

گزارش صدا و سیما از عزاداری کاروان صادقیه

عبد حقیر احمد تقی نژاد خادم کاروان صادقیه (راهیان ولایت)