زردآلو باعث جوان شدن پوست می‌شود

زردآلو باعث جوان شدن پوست می‌شود

یک متخصص تغذیه گفت: زردآلو به دلیل داشتن بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند و بتاکاروتن مثل یک پوست طبیعی، از داخل اثر می‌کند.

مرتضی صفوی افزود: زردآلو سرشار از ویتامین A است که به رشد اطفال کمک کرده و باعث تقویت بینایی در آنها می‌شود.

وی گفت: در بین سبزیجات، هویج و در بین میوه‌ها ، زردآلو بیشترین مقدار بتاکاروتن را دارند و هیچ میوه دیگری به این اندازه دارای بتاکاروتن نیست.

بتاکاروتن از دسته کاروتنوئیدها و پیش ساز ویتامین A در بدن است و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان بدن را از صدمات رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند.

تعداد زیادی کاروتنوئیدهای دیگر مثل کورستین و مقادیر زیادی اسید سالیسیلیک در زردآلو وجود دارد و این مواد متعلق به گروه بزرگی از مواد بیواکتیو هستند که می‌توانند از مواد غذایی، مواد درمانی بسازند و غشای مخاطی بدن را نوسازی کنند.

این متخصص تغذیه افزود: بتاکاروتن موجود در زرد آلو مانع پینه بستن و خشک شدن پوست می‌شود. وقتی پوست بدن پوسته پوسته شده و سفید یا خاکستری رنگ می‌شود، نشانه کمبود بتاکاروتن است.

صفوی اضافه کرد: بتاکاروتن در بدن، یک پوشش محافظ در مقابل رادیکال‌های آزاد به وجود می‌آورد و کاروتن موجود در پوست به عنوان یک محافظ در مقابل اشعه ماورای بنفش عمل می‌کند. در تابستان مقدار کاروتن محافظ موجود در پوست کم می‌شود و اگر اشعه ماورای بنفش شدیدتر باشد، به همان نسبت کاروتن بیشتری در بدن مصرف می‌شود.

وی افزود: نور آفتاب ، نیکوتین موجود در سیگار، استرس و مواد مضر سبب تولید رادیکال‌های آزاد خطرناک در بدن می‌شوند. بتاکاروتن توانایی مقابله با این رادیکال‌ها را دارد و انرژی تخریبی آنها را کم کند.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: روغن هسته ی زردآلو ملین معده و نرم کننده است و ریختن چند قطره از آن در گوش باعث تسکین درد می‌شود.

صفوی گفت: جوشانده برگ درخت خشک زرد آلو، کرم معده (یک نوع انگل) را از بین می‌برد و ادرار را زیاد می‌کند و شکوفه درخت آن، ضد خونریزی است و اگر جوشانده‌ای از آن تهیه کرده و چند قطره در بینی مبتلایان به خون دماغ بچکانید، خونریزی قطع می‌شود.
خبرگزاری فارس

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید