الامالی

الامالی

مؤلف:
شیخ مفید ابوعبدالله محمد بن محمد بن نعمان (م 413 ق).
زندگینامه و اظهار نظرها:
ترجمه مؤلف در قسمت معرفی کتب فقهی شیعه ذکر شده است.
معرفی اجمالی کتاب:
این کتاب در موضوعات اخلاقی، اعتقادی و تاریخ اسلام است که شیخ در طول هفت سال در ماههای رمضان و در 43 جلسه برای یاران خود املا کرده است. این کتاب از جمله منابع ارزشمند شیعه برای آگاهی از سخنان اهل بیت عصمت و طهارت است و برای دستیابی به سخنان آن بزرگواران در زمینه مسائل اخلاقی، عقیدتی و تاریخی اسلام، کتابی بس ارزشمند و قابل توجه است. کتاب مذکور، در طول هزار سال، پیوسته مورد توجه و عنایت علما و فقهای شیعه بوده است.
علامه مجلسی درباره این کتاب می فرماید: «ما به نسخه های بسیار قدیمی از این کتاب دست یافتیم که دلایل و قرائنی بر صحت و اعتبار آن وجود دارد».
شیوه امالی نویسی از رایج ترین شیوه های نقل روایات اهل بیت – علیهم السلام – در میان علمای اسلام بوده است؛ خصوصاً در آن زمانها که نشر کتاب به راحتی این زمان نبوده است. شخصیتهای فراوانی از بزرگان شیعه کتاب امالی دارند؛ مانندِ شیخ صدوق، شیخ طوسی، سید مرتضی علم الهدی، شیخ ابراهیم بن سلیمان قطیفی، ابو عبدالله نیشابوری و ….
وضعیت نشر:
این کتاب توسط حسین استادولی ترجمه شده و به وسیله انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده و سپس به همت کنگره جهانی هزاره شیخ مفید، در قم چاپ و منتشر شده است.
محمد رضا ضمیری- کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی, ص 358

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید