پيشگيری از بيماريهای واگير

پيشگيری از بيماريهای واگير

بيماريهاي واگير يا عفوني، آن دسته از بيماريها هستند که از فردي به فرد ديگر سرايت مي کنند. عامل ايجاد کننده بيماريهاي واگير، موجودات زنده بسيار کوچکي مي باشند که اغلب آنها با چشم ديده نمي شوند ولي با ميکروسکوپ قابل رويت اند.
گاهي بيماريهاي واگير به صورت همه گير درآمده و موجب مرگ ميليونها نفر مي شوند مانند بيماري طاعون که در سال 1320 هجري قمري موجب مرگ 43 ميليون نفر و در سال 1328 موجب مرگ 25 ميليون نفر از افراد بشر گرديد.
در کشورهاي فقير به علت فقر و کمبود امکانات بهداشتي درماني، مرگ و مير ناشي از بيماريهاي واگير هنوز بسيار زياد است. امروزه با انجام واکسيناسيون به موقع، بيماريابي، جدا کردن بيماران و مداواي آنان مي توان از ايجاد بيماريهاي واگير پيشگيري نمود.
چگونه ميکروبها وارد بدن مي شوند؟
ميکروبها از راههاي مختلف مي توانند وارد بدن شخص سالم شده و او را بيمار کنند:
1. دستگاه تنفس: ميکروب بيماريهايي مانند سل، سرماخوردگي، سرخک، اوريون، سرخجه، آبله مرغان و… از اين طريق وارد بدن مي شوند.
2. دستگاه گوارش: ميکروب بسياري از بيماريهاي خطرناک روده اي مثل وبا، حصبه، تب مالت، اسهال خوني، مسموميتها و انگلها از راه خوردن آب و غذاي آلوده وارد بدن مي گردد.
3. پوست و مخاط: ميکروب بيماريهايي مانند کزاز، زرد زخم، کچلي، آفت و بعضي از انگلها از راه پوست وارد بدن مي شوند.
4. خون: ميکروب بيماريهايي مثل هپاتيت (يرقان) و ايدز از راه خون انسان را بيمار مي کنند.
5. دستگاه تناسلي و ادراري: ميکروب بيماريهايي مثل سوزاک و سيفليس از اين طريق فرد را مبتلا مي سازند.
راههاي سرايت بيماريهاي واگير
بيماريهاي واگير گاهي در اثر تماس شخص سالم با بيمار به طور مستقيم وارد بدن مي شوند مثلا دست دادن، صحبت کردن با فرد بيمار که مي تواند شخص سالم را بيمار کند.
گاهي انسان با خوردن آب، غذا و دست زدن به وسايلي که بيمار استفاده نموده است به بيماري مبتلا مي شود. گاهي هم بيماري به وسيله ي يک موجود زنده واسطه مثل حشرات از فرد يا حيواني به ديگري انتقال مي يابد. مثل بيماري مالاريا که نوعي پشه، بيماري را از فرد بيمار به اشخاص سالم سرايت مي دهد و يا وبا و حصبه که به وسيله مگس و سوسک منتقل مي شوند.
راه هاي پيشگيري از بيماري هاي واگير
1. مراقبت مستمر از سلامتي خود: انسان بايد خود را سالم و قوي نگه دارد و از سلامتي خود که بهترين سرمايه و نعمت الهي است محافظت کند. استفاده از غذاي مقوي، کافي و بهداشتي، داشتن محيط تميز و بهداشتي، ارتقاء سطح سواد و دانش بهداشتي، داشتن خواب و استراحت کافي، ورزش کردن، انجام واکسيناسيون، دوري از دخانيات، رعايت بهداشت فردي و استفاده از تفريحات سالم بدن را سالم، با نشاط و قوي نگه مي دارد.
2. بيمار يابي و تشخيص به موقع بيماري: بيماري بايد زود تشخيص داده شود و بيمار از ديگران جدا گردد. وسايل خواب و غذاي بيمار بايد جدا باشد و در صورت لزوم ضد عفوني شود. تهيه و مصرف دارو و درمان به موقع و بطور کامل انجام شود تا بهبودي کامل حاصل گردد.
3. تأمين بهداشت محيط: محيط زندگي انسان بايد کاملا سالم و تميز باشد. استفاده از آب آشاميدني سالم (آب تصفيه شده و عاري از ميکروب)، جمع آوري و دفع صحيح زباله و فاضلاب، از بين بردن حشرات ـ بند پايان و جوندگان موذي، برخورداري از مسکن سالم و مناسب، برخورداري از هواي پاک و تميز و داشتن فضاي سالم و فرح بخش از مواردي است که سبب تأمين و تقويت سلامتي انسان مي شود.
بهداشت براي خانواده – انتشارات انجمن اولياء و مربيان، ص 19

مطالب مشابه