۱۰ روش برای معذرت خواهی

۱۰ روش برای معذرت خواهی

وضعیت این گونه می باشد : سکوت …جواب های سربالا … پریشان خاطری … در این شرایط می خواهید موی سر خود را بکنید . واقعاً دیگر فکری به ذهن تان نمی رسد که چه بکنید . عذرخواهی از همسر یا نامزدتان ممکن است مشکل به نظر برسد به خصوص زمانی که بر سر مساله یا موضوعی با هم چندین بار مخالفت کرده باشید و ممکن است در خود توان گفتن متاسفم را نبینید . هر چند هر کاری را که فکر می کردید به او می فهماند از کرده خود پشیمان هستید را انجام داده اید. در این مطلب چندین روش جهت عذرخواهی مطرح شده است .

۱ ـ انتقاد را با گشاده رویی بپذیرید :
در مجادله ای که هر دوی شما تصور می کنید حق با شماست و مشکل مربوط به طرف مقابل می باشد به ویژه اگر قبلاً نیز مکرراً بر سر موضوع فعلی بحث کرده اید ، لطفاً انتقاد همسر خود را با روی باز و به راحتی گوش کنید .

۲ ـ آنتراک دهید :
در اوج بحث فشار خودتان بالا می رود ، تپش قلب می گیرید و ممکن است چیزهایی بگویید که در بیان آنها منظوری ندارید . همیشه به مکانی خلوت نیاز دارید که در آن از هم جدا شده ، آرام گرفته و افکار خود را جمع کنید .

۳ ـ گذشته را یادآوری کنید :
به چیزی که اکنون در حال روی دادن است توجه کنید . آتش بیار معرکه شدن راهی به جایی نخواهد برد و با فراموش کردن گذشته ، زودتر به توافق می رسید .

۴ ـ به او بگویید که دشمنش نیستید :
اگر به آرامی در مورد موضوعی بحث می کنید و همسرتان به یکباره صدایش را بالا برده و از کوره در می رود ، کافی است به طرفش رفته و او را نوازش کنید ، دست خود را به آرامی در دستش قرار دهید تا بفهمد که این مجادله بی اهمیت است .

۵ ـ محیط دور و برتان را درست کنید :
محیط اطراف تاثیر مستقیمی روی احساسات ما دارد . عصبانیت یک احساس خشن است اما با مراقبت همراه با توجه محبت آمیز همیشه می توان آن را کنترل کرد .

۶ ـ مشکل ترین کلمه را به زبان بیاورید :
یک عذرخواهی واقعی می تواند یکی از دشوارترین پیشنهاداتی باشد که ما ارائه می دهیم ! بر خلاف تصور عموم همه افراد قادر به زبان آوردن این کلمه بوده و تا به حال هیچ کس بعد از گفتن آن غش نکرده است .

۷ ـ جمله ای دلپذیر به او بگویید :
گاهی اوقات فراموش کردن حرف های آزاردهنده کسی که دوستش دارید ، مشکل به نظر می رسد ، اما اگر چیزی قابل تعریف را با آن بیاموزید رو به شدن با مسایل بسیار آسان تر خواهد شد .

۸ ـ بگویید که دوستش دارید :
هنگامی که می خواهید به حالت آشتی و صلح برگردید ، به همسرتان بگویید که دوستش دارید . اطمینان دادن در مورد این موضوع که احساس شما نسبت به همسرتان هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد ، بسیار خوب است .

۹ ـ برای عصر برنامه ریزی کنید :
بعد از اینکه در خانه اوضاع آرام شد ، برای آزاد شدن فکرتان از مجادله ، برای انجام فعالیت تفریحی آماده شوید . اگر همسر یا نامزدتان قبلاً برای رزرو بلیط سینما یا هر چیزی اقدام می کرد ، این بار شما پیش قدم شوید و این کار را انجام دهید .

۱۰ ـ ببخشید و فراموش کنید :
عذرخواهی تنها به این معناست که بگویید متاسفید ، بلکه باید آن اتفاق را برای همیشه فراموش کنید . در حقیقت فراموشی باعث می گردد که مساله مورد نظر راه بازگشت و سرایت دوباره به رابطه تان را نداشته باشد .
منبع:مجله خدایا کمکم کن،شماره ۶

مطالب مشابه