10 روش براي معذرت خواهي

10 روش براي معذرت خواهي

وضعيت اين گونه مي باشد : سکوت …جواب هاي سربالا … پريشان خاطري … در اين شرايط مي خواهيد موي سر خود را بکنيد . واقعاً ديگر فکري به ذهن تان نمي رسد که چه بکنيد . عذرخواهي از همسر يا نامزدتان ممکن است مشکل به نظر برسد به خصوص زماني که بر سر مساله يا موضوعي با هم چندين بار مخالفت کرده باشيد و ممکن است در خود توان گفتن متاسفم را نبينيد . هر چند هر کاري را که فکر مي کرديد به او مي فهماند از کرده خود پشيمان هستيد را انجام داده ايد. در اين مطلب چندين روش جهت عذرخواهي مطرح شده است .

1 ـ انتقاد را با گشاده رويي بپذيريد :
در مجادله اي که هر دوي شما تصور مي کنيد حق با شماست و مشکل مربوط به طرف مقابل مي باشد به ويژه اگر قبلاً نيز مکرراً بر سر موضوع فعلي بحث کرده ايد ، لطفاً انتقاد همسر خود را با روي باز و به راحتي گوش کنيد .

2 ـ آنتراک دهيد :
در اوج بحث فشار خودتان بالا مي رود ، تپش قلب مي گيريد و ممکن است چيزهايي بگوييد که در بيان آنها منظوري نداريد . هميشه به مکاني خلوت نياز داريد که در آن از هم جدا شده ، آرام گرفته و افکار خود را جمع کنيد .

3 ـ گذشته را يادآوري کنيد :
به چيزي که اکنون در حال روي دادن است توجه کنيد . آتش بيار معرکه شدن راهي به جايي نخواهد برد و با فراموش کردن گذشته ، زودتر به توافق مي رسيد .

4 ـ به او بگوييد که دشمنش نيستيد :
اگر به آرامي در مورد موضوعي بحث مي کنيد و همسرتان به يکباره صدايش را بالا برده و از کوره در مي رود ، کافي است به طرفش رفته و او را نوازش کنيد ، دست خود را به آرامي در دستش قرار دهيد تا بفهمد که اين مجادله بي اهميت است .

5 ـ محيط دور و برتان را درست کنيد :
محيط اطراف تاثير مستقيمي روي احساسات ما دارد . عصبانيت يک احساس خشن است اما با مراقبت همراه با توجه محبت آميز هميشه مي توان آن را کنترل کرد .

6 ـ مشکل ترين کلمه را به زبان بياوريد :
يک عذرخواهي واقعي مي تواند يکي از دشوارترين پيشنهاداتي باشد که ما ارائه مي دهيم ! بر خلاف تصور عموم همه افراد قادر به زبان آوردن اين کلمه بوده و تا به حال هيچ کس بعد از گفتن آن غش نکرده است .

7 ـ جمله اي دلپذير به او بگوييد :
گاهي اوقات فراموش کردن حرف هاي آزاردهنده کسي که دوستش داريد ، مشکل به نظر مي رسد ، اما اگر چيزي قابل تعريف را با آن بياموزيد رو به شدن با مسايل بسيار آسان تر خواهد شد .

8 ـ بگوييد که دوستش داريد :
هنگامي که مي خواهيد به حالت آشتي و صلح برگرديد ، به همسرتان بگوييد که دوستش داريد . اطمينان دادن در مورد اين موضوع که احساس شما نسبت به همسرتان هيچ گاه و تحت هيچ شرايطي تغيير نخواهد کرد ، بسيار خوب است .

9 ـ براي عصر برنامه ريزي کنيد :
بعد از اينکه در خانه اوضاع آرام شد ، براي آزاد شدن فکرتان از مجادله ، براي انجام فعاليت تفريحي آماده شويد . اگر همسر يا نامزدتان قبلاً براي رزرو بليط سينما يا هر چيزي اقدام مي کرد ، اين بار شما پيش قدم شويد و اين کار را انجام دهيد .

10 ـ ببخشيد و فراموش کنيد :
عذرخواهي تنها به اين معناست که بگوييد متاسفيد ، بلکه بايد آن اتفاق را براي هميشه فراموش کنيد . در حقيقت فراموشي باعث مي گردد که مساله مورد نظر راه بازگشت و سرايت دوباره به رابطه تان را نداشته باشد .
منبع:مجله خدايا کمکم کن،شماره 6

مطالب مشابه