زنان شاغل و حملات وحشتزدگي

زنان شاغل و حملات وحشتزدگي

نقش هاي گوناگون، مختلف، متفاوت و زيادي که امروزه زنان در جامعه بر عهده داشته و ايفا مي کنند، سطح بالايي از استرس و اضطراب را به آنها تحميل مي کند. در برخي حرفه ها، آنها با کاري تکراري و مداوم مواجه هستند که از لحاظ ذهني آزاردهنده و خسته کننده به نظر مي رسد. اين اتفاقات براي مردان هم رخ مي دهد، اما در مورد زنان يک اتفاق وجود دارد: آنها بايد از خانواده مراقبت نمايند، تربيت فرزندان را بر عهده داشته باشند و بسياري از مشکلات را حل کنند و اين سبب وارد شدن فشار جسمي و روحي زيادي بر آنها مي شود. روز کاري با ترک اداره يا کارخانه تمام نمي شود، بلکه اين پايان، آغاز کار ديگري است و آن خانه داري است و اين در حالي است که مشکلات خانه، استرس و اضطراب اضافي را در محل کار بر زن وارد مي آورد. براي زنان، زندگي سرشار از کارهاي بي پايان است. به عنوان يک زن، بايد بدانيم چگونه استرس را در زندگي خود کنترل و مديريت کنيم. ما بايد مشکلات را درک کنيم و منابعي را که سبب ايجاد استرس مي شوند، بشناسيم، زيرا اين منابع علت اضطراب هاي شديد و حملات وحشتزدگي هستند. ما بايد با اين مشکلات کنار آمده و آنها را حل و فصل نماييم. علت استرس مي تواند شخصي باشد، مانند تيرگي در روابط، طلاق و جدايي. اين استرس مي تواند به علت مشکلات خانه و محل کار باشد، مشکلاتي که به علت عدم توانايي ما در تنظيم زمان انجام کارها بين خانه و محل کار بوجود مي آيد. در محل کار، عواملي چون سياست هاي سخت اداره و ترس از کار زياد اضافي مي تواند سبب استرس شود. صاحبان کسب و کارهاي درجه يک نيز مي توانند سطح بالايي از استرس را تجربه کنند که در نهايت منجر به حملات وحشتزدگي مي شود. هنگامي که نمي توانيم از بين موقعيت هاي دشوار زندگي و کار خود را بيرون آورده و نجات دهيم، و به همين خاطر دچار افسردگي و خستگي شده ايم، تعجب آور نخواهد بود که با احساس وحشتزدگي دست و پنجه نرم کنيم.
چندين استراتژي کاربردي و علمي وجود دارد که با انجام دادن شان مي توانيد از استرس خود در محل کار بکاهيد. شما کاملا از استرس رها نمي شويد؛ اما با استفاده از اين استراتژي ها مي توانيد با استرس خود کنار آمده و پايان حملات وحشتزدگي را ترسيم کنيد.
-محيط اطراف خود را آرام و بي سر و صدا کنيد. در اتاق خود از تصاوير آرام بخش، تسکين دهنده و لذت بخش و همچنين از رنگ هاي خاموش استفاده کنيد. از هر چيزي که به شما احساس خوبي دهد و با هر بار نگاه کردن به آن آرامش و هيجان مثبت نصيب تان شود، استفاده کنيد. براي چند دقيقه به خود اجازه دهيد تا از محيط کار خارج شويد. دادن زنگ تفريح به ذهن سبب مي شود تا در ادامه روز بهتر کار کنيد.
-اولويت هاي کاري. مهمترين کار را اول انجام دهيد و به ترتيب درجه اهميت جلو برويد. مي توانيد قبل از انجام کارها، ليستي را تهيه کرده و بر اساس آن کارها را انجام دهيد. بر اساس اين ليست، مي توانيد بفهميد چه کارهايي را انجام داده و چه کارهايي را بايد انجام دهيد. اول يک کار را کامل انجام داده و بعد سراغ کار بعدي رويد.
-هر از چند گاهي به ذهن خود استراحت دهيد. کمي قدم بزنيد، حتي اگر در راهروهاي اداره يا شرکت باشد. به خون خود اجازه دهيد گردش کند و به طور مرتب و مناسب نفس بکشيد. در زنگ استراحت کاري خود سعي کنيد درباره شغل خود فکر نکنيد و درباره آن نيز صحبت نکيند.
-اگر برايتان مقدور است از گياهان خانگي در محل کارتان استفاده کنيد. گياهي که تازه و سبز باشد و شما بتوانيد رشد آن را هفته به هفته مشاهده کنيد. گياهان نه تنها به چشمان شما آرامش مي دهند، بلکه ميزان اکسيژن اتاق کاري تان را نيز افزايش مي دهند.
-اگر شرکت شما امکانات ورزشي براي کارمندان خود تهيه کرده است، آن را از دست ندهيد. شايد ورزش کردن پس از کار غيرممکن به نظر آيد، اما آرامشي که پس از ورزش کردن نصيب شما مي شود، شما را ترغيب خواهد کرد تا در هفته، چند روز ورزش کنيد.
-اگر در محل کارتان برخي از همکاران وقت شما را گرفته و شروع به حرف زدن مي کنند، به صورت رسمي و با احترام اطلاع دهيد که خوشحال مي شويد با آنها صحبت کنيد، اما در هنگام ناهار و وقت آزاد؛ به آنها بگوييد در حال حاضر سرتان بسيار شلوغ است و بايد کار کنيد. اين امر سبب مي شود تا شما کارتان را کامل انجام داده و در پايان روز احساس خوشايندي از خود داشته باشيد.
-اگر مي توانيد صبح ها ده دقيقه زودتر از خواب بلند شويد، اما هرگز خوردن يک صبحانه خوب را از دست ندهيد. با اين کار، نه تنها روز کاري را به خوبي سپري خواهيد کرد، بلکه در طول روز نيز دچار خستگي نخواهيد شد. رژيم غذايي مناسب و مراقبت کافي از بدن، برداشتن گامي بزرگ براي مقابله با موانع گوناگون زندگي است.
استرس کاري بسيار شايع و واقعي است؛ اما اين بدان معنا نيست که بايد به سطحي برسد که منجر به حملات وحشتزدگي شود. چگونه آرام بودن را ياد بگيريد – تمرين هاي آرامبخش و حرکات يوگا بسيار مفيد است. راستي، موسيقي را فراموش نکنيد. اگر مسئوليت هاي خانه و کار بر دوش شما سنگيني مي کنند و نمي توانيد با آنها کنار بياييد، از ديگران کمک بخواهيد. شايد صحبت کردن با يک دوست خوب در کنار آمدن با مشکلات زندگي، نقشي مثبت، سازنده و مهمي را ايفا کند. در خاتمه بايد بيان کنيم، زناني که چندين نقش را تجربه مي کنند و روابط مساوات طلبانه اي دارند، از سلامت روحي بهتر و اعتماد به نفس بيشتري برخوردار هستند. بنابراين، بسيار مهم است که سيستم حمايتي قدرتمندي داشته باشيم، از زن بودن خود احساس رضايت داشته باشيد و با کسب مهارت هاي گوناگون و به کار بردن استراتژي هاي مختلف، به اهدافمان دست يابيم و بر موانع غلبه کنيم.
منبع: ماهنامه دنياي زنان شماره71

مطالب مشابه

یک دیدگاه

  1. احمد
    1394-02-25 در 12:03 - پاسخ

    سفارش پیامبر اکرم(ص) به مردان در مورد اجازه دادن به همسران خود برای حضور در مسجد و نماز جماعت می‌تواند حاکی از وجود سخت‌گیری‌هایی در رفتار مردان نسبت به حضور زنان در اجتماع باشد.