ثواب زيارت امام حسين (علیه السلام)

ثواب زيارت امام حسين (علیه السلام)

براى زيارت‏ هيچ امامى، به اندازه زيارت حسين بن على(علیه السّلام) در ( كربلا ) تاكيد نشده است .
حتى براى زيارت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) هم آن همه سفارش و دستور نيست .
گاهى در روايات، زيارت (كربلا) ، از زيارت (كعبه) هم برتر و بالاتر به حساب آمده است و براى زيارت سيدالشهدا، پاداشى برابر ده ها و صدها حج و عمره بيان شده است، بايد راز قضيه را فهميد .
لحن و بيانى‏ كه در احاديث مربوط به زيارت سيدالشهدا(علیه السّلام) به كار رفته است، بسيار جدى و آميخته با تاكيدات فراوان است .
ضرورت‏ زيارت را در هر حال و همواره مطرح مى‏كند، آن را براى يك شيعه و پيرو امام، در حد يك ( فريضه ) مى‏ شمارد، ترك آن را بسيار ناپسند مى ‏داند و هيچ عذر و بهانه و خوف و خطر را مانع از آن به حساب نمى‏ آورد و به رسميت نمى‏ شناسد .
ازانبوه روايات گوناگون، به چند نمونه اشاره مى‏كنيم :
امام صادق(علیه السّلام)در ديدار با يكى از اصحاب برجسته اش به نام ( ابان بن تغلب ) ، از وى مى‏ پرسد:اى ابان :
كى به زيارت قبر حسين رفته ‏اى ؟
ابان – مدتى است طولانى كه به زيارتش نرفته ‏ام .
امام – سبحان‏الله…تو از بزرگان و روساى شيعه‏ هستى‏ ودر عين حال، حسين(علیه السّلام) را رها كرده و به زيارتش نمى‏ روى؟…(1) امام باقر(علیه السّلام) از يكى از شيعيان پرسيد:فاصله ميان شما و حسين (علیه السّلام) چه قدر است؟
– بيست‏و شش فرسخ (يا:شانزده فرسخ) – آيا به زيارت قبرش مى‏ رويد؟
– نه!- چه‏ قدر جفا كرديد!…(2) زيارت حسين رفتن، يك تكليف مكتبى براى شيعه او و پيرو مكتب عاشورا است .
بدون پيوند باآن مرقد و مزار، ( شيعه بودن ) داراى خلل است.اين مطلبى است كه خود ائمه دين فرموده ‏اند.امام صادق(ع؟فرمود :
هر كس به زيارت‏ حسين(علیه السّلام) نرود تا بميرد، در حاليكه خود را هم شيعه ما بداند، هرگز او شيعه ما نيست.و اگر از اهل بهشت هم باشد، او مهمان بهشتيان است :
( من لم ياءت قبرالحسين(علیه السّلام) و هم يزعم انه لنا شيعه حتى يموت، فليس هولنا بشيعه و ا ن كان من اهل الجنه فهو ضيفان اهل الجنه )(3) امام صادق(علیه السّلام) در جاى ديگر فرمود :
كسى كه‏ توانايى زيارت حسين را داشته باشد ولى زيارت نكند، نسبت به پيامبر اسلام و ائمه ( عاق ) شده است.(4) و نيز، آن حضرت فرموده است :
زيارت‏ حسين بن على(علیه السّلام)، بر هر كسى كه ( حسين ) را از سوى خداوند، (امام) مى‏ داند لازم و واجب است :
( زياره الحسين‏ بن على واجبه على كل من يقر للحسين بالاءمامه من الله ‏عزوجل.)(5) و اينكه:هر كه تا هنگام مرگ، به زيارت حسين(علیه السّلام) نرود، دين‏و ايمانش نقصان دارد.(6) امام باقر(علیه السّلام) فرموده است شيعيان ما را به زيارت قبر حسين بن على دستور بدهيد.چرا كه زيارت او، بر هر مومنى كه به (امامت الهى) حسين(علیه السّلام)، اقرار دارد، فريضه است.(7) و در سخنى ديگر فرموده است:شيعيان ما را دستور دهيد تا حسين(علیه السلام) را زيارت كنند.همانا زيارت او عمر را زياد، رزق را افزون، و بديها را دفع مى‏ كند و زيارت او، بر هر مومين كه به امامت او از سوى خداوند اعتقاد دارد واجب است.(8) گويا بين اعتقاد به امامت و رهبرى، با رفتن به زيارت ، ملازمه ‏است و زيارت عمل به تعهد و وفاى كامل به پيمانى است كه بين هر امام و پيروان او برقرار است .

پي نوشت ها :

1 – كامل‏الزيارات، ص 331، سفينه البحار، ج !ص 565، بحار الانوار، ج (بيروتى ) ص‏7 .
2 – كم بينكم‏و بين الحسين؟قلت:ست و عشرون فرسخا.قال له:او ما تاءتونه؟قلت:لا قال:ما اجفا كم!…(وسائل الشيعه، ج 10 ص 337 و 338، حديث 16 و 20، بحار الانوار، ج 98 ص 5 ).
3 – وسائل الشيعه، ج 10 ص 336، حديث 11 بحار الاءنوار، ج 98 ص 4 .
4 – وسائل الشيعه، ج 10 ص 333، حديث 2 .
5 – وسائل الشيعه، ج 10 ص 346 حديث 5 .
6 – … كان منتقص‏الدين، منتقص الايمان.(بحار الانوار ، ج 98 (بيروتى) ص 4 ).
7 – مروا شيعتنابزياره قبر الحسين بن ع لى، فان اتيانه مفترض على كل مومن يقر للحسين بالامامه من الله.(كامل الزيارت، ص 121، بحار الانوار، ج 98 ص 1،3 و 4 ).
8 – وسائل الشيعه، ج 10 ص 321، حديث 8 و ص 345 حديث 1 و 5 .

مطالب مشابه