بهداشت و آداب زناشويی

بهداشت و آداب زناشويی

غريزه جنسي يکي از غرايز طبيعي انسان است که هدف آن بقاي نسل و توليد مثل است و البته اين غريزه مخصوص انسان نيست. غريزه جنسي بايد در زمان مناسب و از راه صحيح و شرعي به موقع ارضا گردد.
نياز جنسي بازتاب ترشح هورمون جنسي است که تحولات جسمي و روحي را به دنبال دارد. از دوران بلوغ به بعد ميل به جنس مخالف زياد مي شود و اگر پاسخ درستي به خواسته هاي جنسي داده نشود سبب بحران هاي شديد روحي و انحرافات جنسي مي گردد.
از نظر اسلام ازدواج و تشکيل خانواده اهميت زيادي دارد، که اين خود از مهمترين عوامل بهداشت رواني فرد و جامعه مي باشد، که در اين زمينه کتابهاي زيادي نوشته شده است و احاديث زيادي در اين باره وارد شده است که مجال بيان کردن آن ها نيست، و فقط درباره بهداشت ازدواج مطالبي را جهت اطلاع بيان مي نماييم.
مسأله «آميزش» از نظر روحي و رواني قابل اهميت است و نياز به آگاهي و دقت بيشتري دارد. اکثر همسران جوان، اطلاعات کافي و لازم را در اين زمينه ندارند و حيا و شرم مانع از سوال کردن مي شود. بسياري از اختلافات و مشکلات روحي و رواني که براي همسران جوان بوجود مي آيد ريشه اش عدم آگاهي آن ها نسبت به مسائل زناشويي مي باشد.
اسلام دستورات مهمي در اين زمينه دارد که رعايت آن ها موجب خوشبختي و کامروايي زن و شوهر مي شود. و ما در اين جا به اختصار به بعضي از آن ها اشاره مي کنيم:
– آرامش روحي
هنگام آميزش زن و مرد بايد آرامش و امنيت فکري و روحي داشته باشند و هيچ گونه نگراني و اضطرابي در کار نباشد. اين مسأله مهمي است و در توليد مثل و سلامتي جسمي و رواني فرزند نيز تأثير بسزايي دارد.
دستورات اسلام در اين زمينه از نظر روان شناسي قابل دقت است و نقش آن در تأمين سلامتي جسمي و رواني غير قابل انکار است.
تمام مطالبي که در ذيل بيان مي شود از روايات و فرمايشات ائمه اطهار(عليهم السلام) اقتباس شده است و بسياري از آن ها از نظر علمي نيز اثبات شده است هر چند فلسفه بعضي از آن ها احتمال دارد هنوز از نظر علمي اثبات نشده باشد. زيرا فلسفه بسياري از احکام براي ما روشن نيست و اين نمي تواند بهانه اي براي نفي آن ها باشد.
– آداب آميزش
رعايت اين نکات هنگام عمل مقاربت و زناشويي ضروري مي باشد:
1. در جاي خلوت و مطمئن نزديکي کنيد!
در مکاني که فردي باشد حتي اگر بچه شير خواره باشد کراهت دارد و بايد در اتاقي که هيچ کس نيست حتي اگر خواب باشد، عمل مقاربت را انجام داد. اگر احتمال دهيد کسي وارد شود اجتناب کنيد زيرا دلهره و دلواپسي و اضطراب موجب بي ميلي و تنفر نسبت به عمل مي شود.
2. با نام خدا آغاز کنيد و دعا بخوانيد! و از خداوند تقاضا کنيد تا شياطين را از شما دور نمايد و فرزندان صالحي را به شما عطا فرمايد.
اين مسأله بسيار مهم است که انسان در حالت التذاذ به ياد خداوند باشد و خود اين از نظر روحي و رواني سبب تقويت عاطفه و محبت بين زن و شوهر مي شود و شخصي که در حال شهوت به ياد خداوند باشد کمتر دچار انحرافات اخلاقي مي گردد.
3. عجله نکنيد!
در روابط زناشويي نبايد عجله کرد، بلکه با هنر صبر و حوصله و توأم با زيبايي هاي ظاهري و معنوي بايد هر دو به اوج لذت جنسي برسند و يکديگر را خوب درک کنند.
4. با بازي و ملاعبه شروع کنيد!
مکتب اسلام ارضاي غريزه جنسي را جدي گرفته است و سفارش کرده است مسأله مقاربت توأم با زيبايي و عشوه گري زن و مرد همراه باشد و زن و شوهر در خلوت بايد از عشوه و ناز و غمزه مضايقه نکنند و بهترين لباسهاي خود را بپوشند و آرايش کنند و با بهترين عطرها خود را خوشبو کنند. با آغوش باز و لبخند از همديگر استقبال کنند.
5. مرد فقط به فکر لذت بردن خود نباشد بلکه رعايت زن را نيز بکند.
پيامبر فرمود: «اگر مرد به فکر زنش نباشد، ظالم است»
بايد توجه داشت که غالباً، مرد زودتر از زن ارضا مي شود به همين منظور سفارش شده است قبل از مقاربت، مرد سعي کند زن را کاملا تحريک نموده و بعد از آمادگي زن، نزديکي نمايد، براي اين منظور مي تواند از بکار بردن الفاظ تحريک کننده و لمس نقاط تحريک کننده بدن استفاده نمايد.
6. فکر زن و مرد متوجه شخص ديگري نباشد!
در بعضي از روايات وارد شده است اگر يکي از طرفين فکرش به شخص ديگري مشغول باشد در انعقاد نطفه تأثير منفي مي گذارد.
7. قبل از آميزش و بعد از آن هر دو بول (ادرار) کنند!
اين مسأله از نظر بهداشت و حفظ سلامتي بسيار حايز اهميت است و از پيدايش بعضي از بيماري هاي مقاربتي جلوگيري مي نمايد.
8. در هنگام آميزش از صحبت کردن خودداري شود!
9. عريان آميزش نکنيد!
سفارش شده است: هنگام آميزش، حتما روپوشي روي طرفين را پوشانيده باشد.
10. بلافاصله بعد از تمام شدن عمل بلند نشويد، بلکه کمي صبر کنيد و بعد بلند شويد و براي غسل کردن عجله کنيد.
11. اگر محتلم هستيد، نزديکي نکنيد!
پيامبر (ص) فرمود: «اگر کسي محتلم باشد و بدون غسل کردن دوباره با همسرش نزديکي کند احتمال دارد موجب جنون فرزند گردد».[1] 12. با دستمال جداگانه اي خود را پاک کنيد!
13. با شکم سير نزديکي نکنيد!
در بسياري از روايات از نزديکي کردن در حالت سيري نهي نموده است و اين عمل موجب بروز بيماري هاي مختلفي از جمله ضعف بينايي مي گردد.
14. در روز آميزش نکنيد!
آميزش در روز از نظر روحي و جسمي زيان آور است و آخر شب بهترين زمان براي عمل مقاربت مي باشد. زيرا شرايط مناسب تري براي التذاذ مهيا است.
15. شب قبل از سفر و شب بعد از سفر کراهت دارد!
16. جايي که سقف ندارد کراهت دارد!
17. اول ماه و وسط و آخر ماه نيز کراهت دارد، غير از شب اول ماه رمضان که کراهت ندارد، بلکه مستحب است.
18. موقع قمر در عقرب نباشد!
19. موقع خسوف و کسوف نباشد.
20. هنگام حوادث طبيعي مثل زلزله و طوفان کراهت دارد.
21. هنگام غروب آفتاب کراهت دارد.
22. ما بين طلوع فجر تا طلوع خورشيد نيز کراهت دارد.
23. ايستاده يا داخل آب و همچنين در داخل حمام کراهت دارد.
24. رو به قبله يا پشت به قبله نباشد.
25. داخل کشتي و در حال حرکت کراهت دارد.
26. در حالي که زن يا مرد خضاب کرده باشند از عمل مقاربت اجتناب نمايند.
27. و …
تذکرات مهم:
1- اسلام سفارش مي کند که زن و مرد به وضع ظاهري خود توجه داشته باشند. و مخصوصا به زن توصيه مي کند که خود را براي شوهر آرايش نمايد و مرد نيز وظيفه دارد وسايل آرايش را براي زن فراهم کند.
2- زياده روي در شهوت خوب نيست. حضرت علي(ع) فرمود: «کسي که با زنان بسيار بياميزد عقلش تباه گردد و دچار رنج و گرفتاري مي­شود»
3- نزديکي کردن در «دبر» کراهت شديد دارد و در بعضي از روايات آن را حرام دانسته اند. رعايت اين مسأله ضروري است و از نظر مسائل بهداشتي براي زن و مرد ناراحتي هايي به همراه دارد. و موجب اذيت و آزار زن نيز مي شود پس لازم است از اين عمل خودداري شود.
4- انزال
انزال يعني خارج شدن مني از انسان که به صورت هاي مختلفي محقق مي شود. انزال لازم نيست حتما در داخل رحم صورت گيرد بلکه جايز است براي جلوگيري از ازدياد نسل، انزال در خارج از رحم صورت گيرد. نکته قابل دقت اين است که اگر انسان تحريک شود و به مرحله انزال برسد ولي از خروج مني جلوگيري نمايد، سلامتي خود را به خطر انداخته است زيرا مني حرکت کرده است و اگر خارج نشود دوباره به جاي اول خود بر نمي گردد و همين امر سبب پيدايش امراض مي شود.
5- استمناء (خود ارضائي):
يکي از انحرافات جنسي استمناء است. يعني طلب خروج مني به وسيله دست يا مالش و يا هر چيز ديگر غير از عمل مقاربت جنسي.
اين عمل از نظر اسلام حرام است و وعده عذاب داده شده است. بعضي از نوجوانان در اوايل بلوغ بخاطر عدم آگاهي و عدم تربيت صحيح دچار اين مرض رواني و اخلاقي مي شوند و عادت به اين کار زشت مي کنند.
از نظر علم طب اين عمل زيان هاي زياد را به دنبال دارد و سلامتي فرد را در تا حد مرگ به خطر مي اندازد. و بدن فرد را ضعيف و لاغر مي سازد و بدن را براي قبول هر نوع بيماري آماده مي سازد.
چنين افرادي هر چه زود تر بايد ازدواج کنند و در اين رابطه با روان پزشک و مشاورين مربوطه مشورت نمايند.
يکي از مشکلاتي که براي اين افراد ممکن است به وجود آيد اين است که ميل به همسر در آن ها کم مي شود. و حتي کمتر قادر به ارضاي همسر خود مي باشند زيرا دچار انزال هاي زودرس مي شوند و نمي توانند همسر خود را خوب تمکين نمايند. در اين رابطه لازم است مشکل خود را با متخصصين مربوطه در ميان بگذارند كه قابل درمان مي باشد.
6- ناتواني جنسي: يکي از عوامل اختلاف بين مرد و زن، ناتواني جنسي است و بسياري از مردان با اين که جوان مي باشند، از اين موضوع شکايت دارند. در حالي که ناتواني جنسي حقيقي در مردان بسيار کم است، بر خلاف سردي زنان که زياد است. گاهي اوقات اختلالات عضوي و فيزيولوژيکي موجب اين امر مي گردد، مثلا بيماري قند، زياد شدن کلسترول در خون، بيماري کبد و کليه و مصرف زياد آنتي بيوتيک ها، سولفاميدها و کورتيزون ها ممکن است موجب ناتواني جنسي گردد، همچنين اضطراب، نگراني، ترس و تلقين از عوامل ايجاد ناتوان جنسي به شمار مي آيند. همچنين استمناء و زياده روي در مقاربت نيز مي تواند ناتواني جنسي را به همراه داشته باشد.
غير از بيماري قند تمام علل ناتواني موقتي و قابل درمان هستند و جاي نگراني وجود ندارد. حفظ آرامش و اعتماد به نفس نيز در درمان شخص مؤثر مي باشد. ضعف قوه باه ممکن است ناشي از سوء تغذيه يا عدم تغذيه کافي باشد، مثلا کمبود کلسيم در خون، در پيدايش ناتواني جنسي موثر است. در عين حال با بررسي علل اين مشكل و با مراجعه به پزشك متخصص، مي توان انرا درمان و اصلاح نمود.
7- تقويت قوه باه (توان جنسي)
غذاهاي مناسبي که براي مبتلايان به ضعف جنسي سفارش مي شود، غذاهايي است که داراي ويتامين «A» و «E» و کلسيم باشند، از قبيل: شير، کره، پنير، لپه، سبزيجات، روغن حيواني، عدس، لوبيا، عسل، بادام، فندق، انجير، ماست، اسفناج، کاهو، پسته، جعفري، روغن ماهي، باقلا، کاسني و …[2] [1]. وسائل، ج14، ص 99.
[2]. اطلاعات عمومي پزشکي، ص 350.
ابوالفضل خراساني- بهداشت زندگي، ص62 (با تلخيص)

مطالب مشابه