تغذيه و گروه های غذايی

تغذيه و گروه های غذايی

غذا و تغذيه
بطور کلي هر موجود زنده اي براي رشد و ادامه زندگي و انجام اعمال حياتي لازم، احتياج به جذب مرتب موادي بنام غذا دارد. غذا عبارت است از هر ماده جامد يا مايعي که بعد از خوردن و هضم شدن سبب ايجاد حرارت و انرژي شده و موجب رشد و نمو و ترميم بافت ها مي گردد.
معمولاً غذايي که انسان مصرف مي کند از مواد مختلفي از قبيل چربي، گلوسيد (قند)، پروتئين، ويتامين و املاح و مقاديري آب تشکيل شده است. اين مواد را به عنوان ماده مغذي نامگذاري کرده اند. بعضي از غذا ها فقط حاوي يک ماده مغذي هستند مثل شکر که فقط داراي کربوهيدرات است و بعضي ديگر حاوي مقدار فراوان و متنوع از اين مواد مغذي است مانند شير که داراي پروتئين، چربي، کربوهيدرات و املاح و گروهي از ويتامين ها است.
براي اين که بدن تمام احتياجات غذايي خود را بطور کامل بدست آورد و غذا متعادل باشد بايد از انواع غذاهايي که در دسترس هستند مصرف نمود تا هر کدام يک يا چند نوع از اين مواد مغذي را براي بدن تأمين نمايد. جمع انواع غذاهايي که لازم است انسان مصرف نمايد تا برنامه غذايي کامل و متعادلي داشته باشد در حدود 40 تا 50 نوع است.
به مجموعه تغيير و تبديل مواد غذايي در بدن که موجب مي گردد عضو زنده و سلول هاي آن مواد مغذي را دريافت نموده و به مصرف رشد و نمو، نوسازي و نگاهداري عضو برسانند و حرارت و انرژي لازم و کافي جهت انجام اعمال حياتي تأمين گردد، تغذيه مي گويند.
گروه هاي غذايي
از غذاهايي که روزانه مصرف مي کنيم انرژي بدست مي آيد. بطور معمول 50 تا 60 درصد انرژي کل از کربوهيدرات ها، 15 درصد از پروتئين ها و 35 تا 45 درصد بقيه از چربي ها تأمين مي گردد. اين ارقام و منابع تأمين کننده انرژي با عوامل متعددي از قبيل فرهنگ، کشاورزي، اقتصاد و سطح آگاهي مردم مربوط مي باشد.
مواد غذايي را از نظر کيفي و ظاهري به گروه هاي مختلف زير تقسيم مي نمايند:
1. گروه غلات و نان مانند گندم ـ جو ـ نان ـ ذرت ـ بيسکويت ـ ذرت بوداده ـ بلغور گندم و جو.
2. گروه گوشت و تخم مرغ و حبوبات مانند مرغ ـ جوجه ـ ماهي ـ جگر ـ ميگو ـ انواع گوشت ـ تخم مرغ ـ بادام ـ فندق ـ پسته ـ انواع تخمه ها ـ نخود ـ عدس.
3. گروه شير و فراورده هاي آن مانند شير ـ پنير ـ ماست ـ کشک ـ دوغ ـ بستني.
4. گروه سبزيجات و ميوه جات مانند سيب ـ پرتقال ـ گلابي ـ موز ـ خرما ـ ميوه هاي خشک ـ گوجه فرنگي ـ پياز ـ هويج ـ کاهو ـ خيار ـ شلغم ـ کلم ـ لبو ـ سبزيجات برگ سبز تيره مثل سبزي خوردن ـ هندوانه ـ طالبي ـ سيب زميني ـ کدو و … .
بهداشت براي خانواده – انتشارات انجمن اولياء و مربيان، ص 74

مطالب مشابه