علم امام علي ـ عليه السلام

علم امام علي ـ عليه السلام

شيخ صدوق در «خصال» و«عيون» و«علل» حديث كند كه مردي از اهل شام از اميرالمؤمنين سؤال كرد كه چند نفر از انبياء به عربي تكلّم كردند و چند نفر آنها ختنه شده به دنيا آمدند و چند نفر آنها دو اسم داشتند و اول كسي كه شعر گفت كيست و آن شش موجود زنده‌اي كه بي مادر در دنيا پديد آمدند كدامند؟
حضرت فرمودند: اما پيغمبراني كه به زبان عربي صحبت كردند پنج نفر بودند: هود و صالح و شعيب و اسماعيل و محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ.
اما كساني كه ختنه شده متولد شدند: آدم ابوالبشر و فرزند او ليث و ادريس و نوح و سام بن نوح و ابراهيم و داوود و سليمان و موسي و عيسي و محمد ـ صلّي الله عليه و آله ـ .
و اما پيغمبراني كه دو نام داشتند عبارتند از: يعقوب كه او را «اسرائيل» هم مي‌گفتند و خضر كه او را «قاليا» هم مي‌ناميدند و يونس كه او را«ذالنّون» هم مي‌ناميدند و يوشع بن نون كه او را«ذوالكفل» نيز مي‌گفتند و عيسي كه او را «مسيح» هم مي‌ناميدند و محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ كه«احمد» نيز نام دارد.
و اما اول كسي كه شعر گفت آدم ابوالبشر بود كه چون هابيل كشته شد در مرثيه او گفت:
تَغَيّرَتِ البلادُ وَ مَن عليها و وجهُ الارضِ معنبر قبيح
تَغَييَّرَ كُلُّ ذي لون وَ طَعْمٍ و قَلَّ بشاشه الوجه المليح [1] اما آن شش موجود زنده‌اي كه بي مادر موجود شدند عبارتند از: 1.آدم 2. حوّا 3. قوچي كه فداي اسماعيل شد 4.عصاي موسي(كه به صورت اژدها درآمد) 5.ناقه صالح پيامبر 6.پرنده‌اي كه عيسي آنرا با دست خود ساخت و به آن دميد و آن پرنده زنده شد و پرواز كرد به اذن خداوند.[1] . سرزمين‌ها و ساكنان آنها دگرگون و روي زمين غبارآلود و زشت گرديد. رنگ‌ها و طمع‌ها تغيير كرد و خرّمي از صورت‌هاي نيكو كناره گرفت.
حضرت علي(ع) با مرد شامي

مطالب مشابه