سلام، نام خداست

سلام، نام خداست

نويسنده:سحر حبيبي

«سلام، نامي از نام‌هاي خداست که آن را در زمين نهاده است. پس سلام را در ميان خودتان بگسترانيد.» اين سخن رسول خدا صلي ‌الله‌ عليه ‌و‌آله به آيه 23 سوره حشر اشاره دارد که در اين آيه، سلام، يکي از نام‌ هاي خداوند معرفي شده است. واژه سلام بيش از چهل بار در قرآن کريم آمده است. گاهي خداوند خود، بر بندگان برگزيده ‌اش؛ يعني انبيا عليهم‌ السلام سلام مي‌فرستد: «وَ سَلامٌ عَلَي الْمُرْسَلينَ». (صافات: 181)
«قيلَ يا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلامٍ مِنّا وَ بَرَکاتٍ عَلَيْکَ؛ به نوح خطاب شد که از کشتي فرود آي که سلام و برکات ما بر تو باد.» (هود: 48) و نيز «سلامٌ علي موسي و‌هارون». (صافات: 83)
فرشتگان نيز بهشتيان را با سلام و تحيت داخل بهشت مي‌کنند. «ادْخُلُوها بِسَلامٍ ذلِکَ يَوْمُ الْخُلُودِ؛ با سلام به بهشت داخل شويد، امروز روز جاودانه شدن [شما] در بهشت است.» (ق: 34) و يا «إِنَّ الْمُتَّقينَ في جَنّاتٍ وَ عُيُونٍ ادْخُلُوها بِسَلامٍ آمِنينَ.به درستي که پرهيزکاران در بهشت و چشمه ساران هستند، داخل بهشت بشويد به همراه سلامتي و امنيت.» (حجر: 45 و 46)
و نيز تحيت اهل بهشت سلام است و شکر الهي. همان‌گونه که در قرآن مي‌خوانيم: «دَعْواهُمْ فيها سُبْحانَکَ أَللّهُمَّ وَ تَحِيَّتُهُمْ فيها سَلامٌ وَ آخِرُ دَعْواهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمينَ. سخن آنها اين است: پروردگارا تو منزهي!و تحيت آنها در بهشت، سلام است و آخرين سخنشان حمد پروردگار جهان است». (يونس: 10) همچنين يکي از نام‌هاي بهشت دارالسلام است: «وَ اللّهُ يَدْعُوا إِلي دارِ السَّلامِ؛خداوند شما را به سوي دارالسلام فرامي‌خواند». (يونس: 25) افزون بر آيه‌هاي فراواني که درباره تحيت و سلام وجود دارد، احاديث زيادي نيز از رسول خدا صلي‌الله‌عليه‌و‌آله و امامان معصوم عليهم‌السلام ذکر شده است. رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله مي‌فرمايد: «اي انس! سلام کن بر هر کسي که ملاقات مي‌کني تا خدا بر حسنات تو بيفزايد و سلام کن در خانه‌ات تا خداوند برکات تو را اضافه فرمايد.» از امام صادق عليه‌السلام نيز روايت شده است: «نزديک‌ترين و مقرب‌ترين مردم به خدا و رسولش کسي است که ابتدا سلام کند». در روايتي ديگر چنين مي‌خوانيم: «هر کس ده نفر از مسلمانان را ملاقات کند و بر آنها سلام کند، خداوند ثواب آزاد کردن بنده‌اي را به او عطا مي‌کند.»

واجب بودن جواب سلام

پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله مي‌فرمايد: «سلام کردن از روي ميل و به دلخواه است ولي جواب سلام واجب است». در روايت ديگري آمده است که: «مردي با حسين بن علي ديدار کرد و بدون آنکه ابتدا سلام کند، در اولين کلام از حضرت احوال‌پرسي کرد و از خداوند براي ايشان عافيت خواست. امام حسين عليه‌السلام در جواب او فرمود: به کسي اجازه سخن گفتن ندهيد، مگر آنکه ابتدا سلام کند.» حضرت علي عليه‌السلام درباره شروع هر کاري با سلام، مي‌فرمايد: «هر تازه‌واردي در محيط نامأنوس، حيرت‌زده مي‌شود، براي آرامش‌خاطر، سخن خود را به سلام آغاز کنيد.» لقمان حکيم نيز به پسرش چنين سفارش مي‌کند: «پسرم هرگاه وارد مجلس جمعي شدي، ابتدا به آنان سلام کن. آن گاه در کنار آنان بنشين و سخن نگو تا آنها آغاز سخن کنند. پس اگر آنها سخن به ياد خدا گفتند، تونيز به سهم خود سخن بگو، اگر نه از نزد آنان به جمع ديگران برو.» امام حسين عليه‌السلام مي‌فرمايد: «سلام، هفتاد حسنه دارد که شصت و نه قسمت آن براي سلام کننده و يک قسمت آن براي پاسخ گوينده است.»

پيامبر و سلام به کودکان

امام صادق عليه‌السلام از رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله نقل مي‌کند: «پنچ چيز است که تا لحظه مرگ آنها راترک نمي‌کنم. يکي از آنها سلام گفتن به کودکان است. در انجام دادن اين اعمال مراقبت دارم تا بعد از من به صورت سنتي بين مسلمانان بماند و [به آن] عمل کنند.» انس بن مالک مي‌گويد: «رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله در راهي به چند کودک خردسال برخورد. به آنها سلام کرد و طعامشان داد.»

نقش سلام در دوستي

پيامبر خدا (ص) درباره نقش گسترده سلام در ايجاد دوستي و الفت عمومي‌مي‌فرمايد: «سلام را آشکار کنيد تا دوستي و محبت در ميان شما استوار گردد» و «سلام را آشکار کنيد تا در پرتوي آن به سلامتي دست يابيد.»
منبع: www,salamat,com

مطالب مشابه