داروهای گیاهی جهت درمان سرفه

داروهای گیاهی جهت درمان سرفه

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع:راسخون

داروهای گیاهی جهت درمان سرفه بسیار آسان تهیه می‌شوند و در مبارزه با عفونت مؤثر می‌باشند. این گیاهان دارویی به کاهش گرفتگی کمک کرده، گلو را تسکین داده و از ریه‌ها خلط را بیرون می‌کشند.

درمان گیاهی سرفه
گاهی اوقات حتی پس از اینکه سرماخوردگی خوب می‌شود، به مدت چندین هفته سرفه ادامه خواهد داشت. و این موجب فشار زیادی بر روی گلو و ماهیچه‌های شکم شده و باعث می‌شود به درد آیند.
خوشبختانه، داروهای گیاهی موثری برای سرفه وجود دارند که می‌توانند از مواد ساده خانگی تهیه شوند.

بخور گیاهی
بخورهای خانگی می‌توانند تفاوت زیادی در کمک به گرفتگی سینه و خالی کردن خلط از آن ایجاد کنند. منظور از انجام این کار، بیرون کشیدن هرچه بیشتر خلط از ریه‌ها است، به این دلیل که این گرفتگی و تجمع خلط است که موجب سرفه‌های فراوان شما می‌شود.
می‌توانید یا از دستگاه‌های بخور استفاده کنید و یا به راحتی یک کوزه‌ی استیل و یا کاسه‌ی پلاستیکی که بتوانید آب جوش را درون آن بریزید، بکار برید. در این قسمت کاری که بایستی انجام دهید را یادآور می‌شویم.
مقداری آب را در یک ظرف حرارت داده و یک مشت برگ نعنا بیابانی (peppermint) را به درون آن بریزید. اجازه دهید به جوش آمده و صبر کنید تا بخار آن در آید. چنانچه برگهای نعناع در دسترس ندارید، یک بطری از عصاره و یا روغن آن را خریده و همراه با عصاره‌ی اکالیپتوس به آب بیافزایید. همچنین می‌توانید از عصاره‌های روغن درخت چای استفاده نمایید، به این دلیل که این گیاه دارویی به همان اندازه برای سرفه، سرماخوردگی و عفونت مفید می‌باشد.

تافی زنجبیلی
زنجبیل نسل‌هاست که برای درمان سرفه و سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گرفته و به عنوان یک درمان خانگی ضروری برای سرفه به شمار می‌رود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی بوده که به کاهش عفونت قفسه سینه و گلو کمک می‌کند. خواص ضد باکتریایی آن موجب می‌شود که مقاومت بدن افزایش یافته و عفونت فروکش نماید. می‌توانید زنجبیل را رنده کرده تا از آن رشته‌های ریزی تهیه کرده و سپس عسل و فلفل سیاه را به آن اضافه کنید.
این معجون را جویده و آب آن را بسیار آرام فرو دهید. اجازه دهید این آب و عصاره کار جادویی خود را روی گلو انجام دهد. آنگاه متوجه خواهید شد که مرتبه‌ی بعد که سرفه می‌کنید مقدار زیادی خلط با آن بیرون می‌آید.

آب لیمو
هر دفعه که مریض می‌شویم و یا احساس می‌کنیم به چیزی مبتلا شده‌ایم، آب لیمو تازه، شیرین شده با عسل طبیعی می‌نوشیم. با ابتلاء به این بیماری، لازم است آب لیمو داغ را با گرم کرم آب و سپس فشردن آب لیمو درون آن بنوشید. تأثیر این معجون بر روی سرفه، سرماخوردگی و احتقان ضمانت شده است.

عسل و فلفل سیاه
یک قاشق غذاخوری عسل برداشته و مقدار کمی فلفل سیاه را روی آن بریزید. اکنون این معجون را قورت داده به طوریکه احساس کنید عسل به تمام نقاط درد در گلو رسیده است. این داروی خانگی به شما کمک می‌کند تا بلافاصله سرفه متوقف شود.

چای نعناع
شما می‌توانید چای نعناع را از هر فروشگاهی خریداری کرده و یا می‌توانید با استفاده از برگ تازه‌ی نعنای بیابانی چای تهیه نمایید. هنگامی که آب، بیشتر عصاره‌ی نعنا را به خود جذب کرد، می‌توانید به طور مستقیم آن را بنوشید و یا مقداری عسل به چای اضافه نموده سپس بنوشید.

دیگر داروها و درمانهای مفید
غرغره آب نمک به کاهش التهاب گلو کمک می‌کند. سعی کنید هر چهار تا پنج ساعت آب نمک غرغره کنید تا افزایش و تراکم عفونت را از بین ببرد. سوپ مرغ نیز به آرام ساختن گلو کمک می‌کند، بنابراین می‌توانید یک وعده غذای دلچسب را حتی زمانی که همه چیز به نظر ناخوشایند میآید، نوش جان کنید.

مطالب مشابه