چرا امام صادق (ع) به شیخ الائمه معروف هستند؟

چرا امام صادق (ع) به شیخ الائمه معروف هستند؟

هفدهم ربیع الاول براساس اسناد و روایات تاریخی سالروز ولادت امام صادق (ع) رئیس مکتب شیعه است. مردی که پس از امامت پدربزرگوار خود حضرت محمد باقر(ع) توانست علمای بسیاری را در دوران خود تربیت کنند و پایه گذار دانشگاه مذهبی جعفری باشد.

در طول تاریخ بزرگان بسیاری از علما و دانشمندان تربیت شده مکتب امام صادق(ع) هستند و امروز ما بیشترین نقل‌ها و احادیث را از زبان این امام عظیم الشأن داریم.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی گواهی خطیب و کارشناس امور دینی، در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت: نام مبارک امام صادق (ع)، جعفر است و لقب ایشان صادق و کنیه ایشان ابوعبدالله است. امام صادق (ع) در دامن مادری به نام ام فروه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر به دنیا آمد. حضرت محمد صادق (ع) با مدت سی سال امامت در بین ائمه اطهار (ع) بیشترین دوره امامت را داشتند و عمر شریفشان 65 سال یاد شده است. امام صادق (ع) در بین امامان معصوم (ع) به شیخ الائمه معروف هستند؛ چراکه بیشترین عمر و مدت امامت را داشتند.

این کارشناس امور مذهبی در ادامه با بیان اینکه دوران امامت امام صادق (ع) از بهترین دوران زندگی معصومین (ع) بود، بیان کرد: یکی از بهترین دوران امامت ائمه معصوم (ع)، دوران امام صادق (ع) بود؛ چرا که ایشان تواستند با بهره بردن از شرایط انتقال خلافت از بنی‌امیه به بنی‌عباس شاگردان بسیاری را در مکتب جعفری تربیت کنند. البته بعضاً برخی از این انتقال خلافت سوء استفاده کردند و بعضی‌ نیز از این فرصت حُسن استفاده را کردند. امام صادق (ع) هم این فرصت طلایی را مغتنم شمردند و به تأسیس دانشگاه شیعی پرداختند.

وی ادامه داد: در واقع در این دوران سیاست‌مداری و فرهنگ امام صادق (ع) کمک‌های شایانی را به شیعیان کرد و ایشان توانستند جامعه را به سمت دانشگاه عظیم علمی سوق بدهند. با تأسیس دانشگاه امام صادق (ع) قریب به چهار هزار نفر از برجسته‌ترین شخصیت های علمی مانند جابربن حیان از این دانشگاه فارع التحصیل شدند. حتی علمای اهل سنت نیز در آن دوران نتواستند به سادگی از مکتب شیعه بگذرند و در فضای معنوی تعلیم و تربیت امام صادق (ع) تلمذ کردند.

حجت الاسلام و المسلمین گواهی اظهار کرد: بسیاری از علومی که امام صادق برای ما به ارمغان گذاشتند، شاید کشف نشده است. جابربن حیان پدر علم شیمی از شاگردان امام است و هنوز اطلاعات زیادی درباره ایشان و علم شیمی وجود دارد که ما به آن دست نیافتیم. به همین دلیل وقتی مناظرات امام را با بزرگان نگاه می‌کنیم، ایشان مسائلی را مطرح می کنند که نشان از حضور ذهن بسیار بالای ایشان دارد.

منبع:
باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید