انس مردم با امام(ره) و رهبری

انس مردم با امام(ره) و رهبری

پيوند و بيعت مردم با امام خميني ـ قدس سره ـ
در عصر حاضر نيز همه به روشني مشاهده كرديم كه پيوند مقدس مردم با امام خميني ـ قدس سره ـ چه معجزه بزرگي آفريد, اين پيوند دو سويه, و هوشياري و صلابت رهبري موجب شد كه امام پس از پانزده سال تبعيد, با استقبال بي نظير در تاريخ ايران, وارد كشور شود و بساط 2500 ساله ستم شاهي را از بنيان بركند و به زباله دان تاريخ افكند. چنين معجزه اي پس از ياري خداوند, جز نتيجه انسجام مردم و رابطه نيرومند آن ها با رهبرشان حضرت امام ـ قدس سره ـ نبود.
همين پيوند موجب تشكيل حكومت اسلامي شد, و باعث دفع شديد دشمن در هشت سال جنگ تحميلي عراق گرديد, و صدها توطئه دشمنان, به ويژه آمريكا را خنثي ساخت.
امام خميني ـ قدس سره ـ در بهشت زهرا در فرازي از نطق تاريخي خود به نقش آفريني حضور مردم در صحنه تصريح كرد و فرمود:
«من دولت تعيين مي كنم, من به اتكاء اين ملت تو دهن اين دولت مي زنم».
امام براي اين پيوند, ارزش بسيار قايل بود, به مردم عشق مي ورزيد, در مورد شهادت داوطلبانه شهيد فهميده نوجوان سيزده ساله كرجي فرمود: «به من نگوييد رهبر, رهبر ما آن نوجوان سيزده سال است».
براي روشن شدن مطلب, نظر شما را به نمونه هايي از پيوند پرشور مردم با امام جلب مي كنم:
حضرت آيت الله العظمي خامنه اي فرمود:
«خانمي در تبريز به من گفت: پسر من در دست عراقي ها اسير بوده و اخيراً شنيدم كه پسر اسيرم را شهيد كرده اند, آمدم به شما بگويم كه به امام بگوييد از بابت بچه هاي ما ناراحت نباشد, ما سلامتي امام را مي خواهيم. وقتي كه من اين سخن را به امام ابلاغ كردم, آن چنان قيافه امام متغير شد و اشك از چشمشان آمد كه ديدن آن حالت ايشان انسان را متأثر مي كرد».[1] آقاي رحيميان يكي از اعضاء دفتر امام, مي گويد: يكي از آقايان كه در رابطه با موشك بارانهاي رژيم عراق به مسجد سليمان, به اين شهر رفته و مراجعت كرده بود, به خدمت امام رسيد و چنين گزارش داد:
«در جريان اصابت يك موشك عراق به مسجد سليمان كه عده اي شهيد و زخمي شده بودند, بعد از ساعت هاي متمادي هنگامي كه هنوز با برداشتن آوارها در جستجوي كشته ها و زخمي هاي احتمالي بودند, كودكي خردسال كه به شكل معجزه آسايي بعد از اين همه مدت, زنده مانده بود, از زير آوار خارج شد, زخمي و مجروح و خاك آلود, وقتي كه چشمش را به روشنايي باز كرد و انبوه جمعيت كمك رسان را ديد, بدون مقدمه با صداي رسا قبل از هر سخني فرياد كشيد: جنگ جنگ تا پيروزي, خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگه دار».
امام با شنيدن اين گزارش آن چنان تحت تأثير قرار گرفت كه اشك در چشمشان حلقه زد, و نگاهشان را به پايين دوختند و چشمانشان را به هم فشردند.[2] پيوند و عشق و شور امام با مردم به ويژه رزمندگان به قدري عاشقانه و شورانگيز بود كه غالباً مردم در پاي سخنراني امام گريه شوق مي نمودند, گريه شور و اشتياق حاضران, صحبت امام را مكرر قطع مي كرد, جوّ ملكوتي و عرفاني خاص فضاي حسينيه جماران را فرا مي گرفت, امام هم ساكت شده و به شور و شوق فرزندانشان نگاه مي كردند. در يكي از اين ديدارها امام خطاب به رزمندگان فرمودند:
«ما افتخار مي كنيم كه از هوايي استنشاق مي كنيم كه شما از آن هوا استنشاق مي كنيد …».
حاضران به محض شنيدن اين جملات كه نشانگر تواضع امام به رزمندگان بود, گريه هاي بلند سر دادند. واقعيت اين بود كه امام و رزمندگان همديگر را خوب مي شناختند و به هم عشق مي ورزيدند.[3] آنگاه كه حضرت آيت الله خامنه اي ـ مد ظله ـ به سازمان ملل رفته بودند و در آنجا نطق تاريخي فرمودند, در محضر امام سخن از آن به ميان آمد و يكي از حاضران براي امام دعا كرد و گفت:
«از بركت وجود رهبر انقلاب اسلامي, اينك اسلام عزيز در مجامع بزرگي چون سازمان ملل مطرح است».
امام با تواضع خاص خود فرمودند:
«اين ملت است كه راه خود را يافته است و مسؤولين مي دانند چه بايد انجام دهند, حال چه من باشم و چه نباشم اين راه ادامه خواهد يافت, اين حضور ملت در صحنه است كه براي ما عزت آورده است.
… من مطمئن هستم كه ملت ايران در صحنه باقي خواهند بود, حتي چگونگي حضور آن ها بيش از اين نيز خواهد شد».[4] آري با ملاحظه اين فرازها براي همه ما به خوبي روشن مي شود كه مسأله پيوند محكم و عاشقانه مردم با رهبر تا چه اندازه از اهميت برخوردار است كه هم چون تلاقي الكتريسته منفي و مثبت موجب روشنايي تاريكي و نتايج درخشان ديگر براي دوستان, و صاعقه اي مرگبار براي مستكبران خواهد شد.
نگاهي به عظمت مقام معظم رهبري, حضرت آيت الله خامنه اي :
حضرت امام با آن درايت و هوشياري و شناخت فوق العاده خود, به خوبي دوستان لايق را مي شناخت, در ميان آن فرزانگان, عنايت خاصي به مقام معظم رهبري داشت, او مي دانست كه پيوند دو سويه مردم با مقام معظم رهبري, تداوم بخش انقلاب اسلامي خواهد شد, از اين رو در فرصت هاي مناسب با اشاره و تصريح, اين مصداق عظماي ولايت را تعيين مي كرد. و به راستي كه چه عميق و زيبا پيش بيني نمود, و چقدر به جا و شايسته به آينده نگريست. حجت الاسلام و المسلمين رحيميان يكي از اعضاي دفتر امام پس از بيان نظم و حساب دقيق در زندگي امام, مي نويسد:
«چند برنامه به طور استثنايي ـ برخلاف برنامه ريزي و نظم دقيق ـ رخ داد, يكي از آن ها در مورد حضرت آيت الله خامنه اي ـ مد ظله ـ بود, وقتي كه امام مطلع شد كه ايشان در اول وقت (ساعت 8 صبح) در دفتر حضور دارند, دستور دادند شما كارهايتان را براي بعد بگذاريد, به اين ترتيب بر خلاف معمول, اول ملاقات با حضرت آيت الله خامنه اي انجام شد, و بعد از آن ما مشغول كار شديم. در آن زمان ما متوجه دليل اين امتياز و عنايت ويژه حضرت امام نسبت به آيت الله خامنه اي نبوديم, ولي ديري نپاييد كه با مرور زمان نمونه اي ديگر از آينده نگري و ژرف انديشي امام نمودار شد».[5] پس از پيروزي انقلاب اسلامي, شوراي انقلاب از بزرگاني مانند آيت الله شهيد مطهري, مرحوم آيت الله طالقاني, آيت الله شهيد بهشتي و …. تشكيل شد, كه يكي از اعضاي اين شورا حضرت آيت الله خامنه اي ـ مد ظله ـ بودند.
حضرت امام پس از حادثه بمب گذاري و مجروح شدن حضرت آيت الله خامنه اي, پيامي صادر كردند, در فرازي از آن پيام خطاب به معظم له چنين آمده:
«… شما سربازي فداكار در جبهه جنگ, و معلمي آموزنده در محراب, خطيبي توانا در جمعه و جماعات, و راهنمايي دلسوز در صحنه انقلاب مي باشيد … اينان (منافقين) با سوء قصد به شما, عواطف ميليون ها انسان متعهد را در سراسر كشور, بلكه جهان جريحه دار نمودند …».[6] حضرت امام در چند نوبت تصريح به رهبري حضرت آيت الله خامنه اي ـ مد ظله ـ , بعد از خود كردند:
مرحوم حاج احمد آقا (فرزند امام) نقل كرد:
«هنگامي كه حضرت آيت الله خامنه اي به كره شمالي سفر كرده بود, امام گزارش هاي آن سفر را از تلويزيون مي ديدند, آن منظره ديدار از كره, استقبال مردم, و سخنرانيها و مذاكرات ايشان در آن سفر, خيلي برايشان جالب بود, فرمودند: «الحق ايشان (آقاي خامنه اي) شايستگي رهبري را دارند».[7] حضرت حجت الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجاني فرمود:
«در جلسه اي با حضور سران سه قوه (كه در آن عصر عبارت بودند از آيت الله خامنه اي, و آقايان هاشمي رفسنجاني و موسوي اردبيلي) در محضر امام بوديم, آقاي حاج احمد آقا و ميرحسين موسوي نخست وزير وقت نيز بودند, صحبت از اين به ميان آمد كه بعد از رحلت امام, ما مشكل داريم, زيرا ممكن است خلأ رهبري پيش آيد, امام فرمودند: «خلأ رهبري پيش نمي آيد, و شما آدم داريد». گفته شد: چه كسي؟ امام (اشاره به آقاي خامنه اي كرد و) فرمود: «اين آقاي خامنه اي».
و نيز فرمودند:
«من به طور خصوصي به حضور امام رسيدم, مقداري روي بازتري داشتم و مطالب را بي پرده مي گفتم, در مورد قائم مقامي رهبر و مشكلاتي كه پيدا مي شود صحبت كردم, باز ايشان با صراحت گفتند: «شما در بن بست نخواهيد بود, چنين فردي (آيت الله خامنه اي) در ميان شما است, چرا خودتان نمي دانيد».[8] بحمدالله همان گونه كه حضرت امام با دورنگري خردمندانه و نيك انديشي داهيانه پيش بيني نمودند, اكنون مقام معظم رهبري از پيوند متقابل بسيار عميق, عارفانه و عاشقانه اي با مردم برخوردارند, و به راستي كه گويي حضرت امام به صورت جوان برگشته و نور و بوي معطر امام از وجود ايشان كه از سلاله سادات حسيني هستند آشكار مي باشد.[9] از گفتني ها ـ براي تقويت ايمان ـ اين كه طبق خبر موثق, حضرت آيت الله العظمي محمدتقي بهجت ـ مد ظله ـ در آستانه رحلت امام خميني ـ قدس سره ـ در عالم خواب, مجلس باشكوهي پر از جمعيت را ديدند كه حاضران منتظر امام بودند تا بيايد و سخنراني كند, ناگاه ديدند امام همراه آيت الله خامنه اي ـ مد ظله ـ وارد مجلس شدند, امام به آقاي خامنه اي اصرار كرد كه شما به جاي من سخنراني كنيد, سرانجام حضرت آيت الله خامنه اي سخنراني نمودند.
آنگاه حضرت آيت الله العظمي بهجت براي آيت الله خامنه اي چنين پيام دادند: «مطابق اين رؤيا شما رهبر مي شويد, و موفق خواهيد شد».[1] – روزنامه جمهوري اسلامي, 7 / 8 / 62.
[2] – برداشتهايي از سيره امام خميني, ج 1, ص 138.
[3] – همان, ص 174.
[4] – همان, ص 123.
[5] – در سايه آفتاب, ص 191 ـ 190.
[6] – آشنايي با ستارگان هدايت, ص 29.
[7] – همان, و روزنامه اطلاعات, 13 / 3 / 77, ص 7.
[8] – همان مدرك.
[9] – شمه اي از زندگي پر حماسه مقام معظم رهبري در فصل 12 اين كتاب آمده است.
@#@
نمونه اي از اين پيوند مقدس به تازگي در ماجراي حادثه تلخ كوي دانشگاه رخ داد, و ايشان در روز 21 تير امسال (1378 هـ .ش) در حسينيه امام خميني صحبت كردند, شور و شوق حاضران به قدري عميق و عاشقانه بود كه در چند مورد صداي گريه شوق حاضران بلند مي شد, و آن ها نهايت احساسات پاك ديني و غيرت مكتبي خود را به آن رهبر بزرگوار نشان دادند, و همه را به ياد ديدارهاي حضرت امام انداختند, و همين جلسه پرشور آن چنان شور و نشوري ايجاد كرد و تحولي انقلابي در مردم پديدار ساخت كه در روز چهارشنبه 23 تير راهپيمايي عظيم و اجتماع ميليوني را در تهران و شهرستانها به وجود آورد, به گونه اي كه ضد انقلاب و بدخواهان به تعبير مقام معظم رهبري, چون كاغذ مچاله شده, با كمال ذلت عقب نشيني كردند.[1] يكي از اساتيد حوزه علميه قم در همين رابطه اظهار مي دارد:
«سخنراني آيت الله العظمي خامنه اي[2] وجدان جامعه را تكان داد, دانشجويان خيلي زود ترفند دشمن را فهميدند و شجاعانه كنار كشيدند, الواط و اشرار در صحنه تنها ماندند و پيش از همه بسيج وارد صحنه شد, سپاه مانند شير غرّيد و مردم در روز چهارشنبه 23 / 4 / 78 هـ .ش با تظاهرات ميليوني خود بار ديگر فرياد زد: «ما اهل كوفه نيسيتم, علي تنها بماند. استكبار شكست خورد و انقلاب پيروز شد, و ايادي مرموز به سوراخ هاي خود خزيدند».[3] اين پيوند مقدس امت و رهبر است كه ضامن استقلال و امنيت كشور مي باشد, و از نتايج و آثار درخشان حكومت اسلامي در پرتو ولايت فقيه است, كه بايد قدر آن را بشناسيم و هوشيار باشيم كه هستيم, در غير اين صورت, دشمنان داخلي و خارجي, كشور عزيز ما را به فلسطيني ديگر تبديل خواهند كرد. مقام معظم رهبري به راستي عـمود خيمه انـقلاب اسلامي و پايه استوار نظام هستند, و در حوادث و فراز و نشيبها بارقه اميدي براي دلها مي باشند و روحي تازه در كالبدها مي دمند.
بايد با كمال هوشياري و تلاش, در عرصه ها و صحنه ها حضور داشت, و گوش به زنگ براي شنيدن فرمان رهبري و اجراي آن بود, در اين صورت است كه در پرتو چنين پيوند وانسجامي هرگز جامعه ما آسيب نمي بيند, و روز به روز بر رونق انقلاب اسلامي در همه ابعادش مي افزايد.
[1] – خطبه نماز جمعه, 25 / 5 / 78.
[2] – در تاريخ 21 / 4 / 78 در رابطه با ماجراي كوي دانشگاه.
[3] – بيانيه دانشمند محقق آقاي محمد آل اسحاق.
محمد محمدي اشتهاردي- كتاب ولايت فقيه، ص192

مطالب مشابه