انس مردم با امام(ره) و رهبری

انس مردم با امام(ره) و رهبری

پیوند و بیعت مردم با امام خمینی ـ قدس سره ـ
در عصر حاضر نیز همه به روشنی مشاهده کردیم که پیوند مقدس مردم با امام خمینی ـ قدس سره ـ چه معجزه بزرگی آفرید, این پیوند دو سویه, و هوشیاری و صلابت رهبری موجب شد که امام پس از پانزده سال تبعید, با استقبال بی نظیر در تاریخ ایران, وارد کشور شود و بساط 2500 ساله ستم شاهی را از بنیان برکند و به زباله دان تاریخ افکند. چنین معجزه ای پس از یاری خداوند, جز نتیجه انسجام مردم و رابطه نیرومند آن ها با رهبرشان حضرت امام ـ قدس سره ـ نبود.
همین پیوند موجب تشکیل حکومت اسلامی شد, و باعث دفع شدید دشمن در هشت سال جنگ تحمیلی عراق گردید, و صدها توطئه دشمنان, به ویژه آمریکا را خنثی ساخت.
امام خمینی ـ قدس سره ـ در بهشت زهرا در فرازی از نطق تاریخی خود به نقش آفرینی حضور مردم در صحنه تصریح کرد و فرمود:
«من دولت تعیین می کنم, من به اتکاء این ملت تو دهن این دولت می زنم».
امام برای این پیوند, ارزش بسیار قایل بود, به مردم عشق می ورزید, در مورد شهادت داوطلبانه شهید فهمیده نوجوان سیزده ساله کرجی فرمود: «به من نگویید رهبر, رهبر ما آن نوجوان سیزده سال است».
برای روشن شدن مطلب, نظر شما را به نمونه هایی از پیوند پرشور مردم با امام جلب می کنم:
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای فرمود:
«خانمی در تبریز به من گفت: پسر من در دست عراقی ها اسیر بوده و اخیراً شنیدم که پسر اسیرم را شهید کرده اند, آمدم به شما بگویم که به امام بگویید از بابت بچه های ما ناراحت نباشد, ما سلامتی امام را می خواهیم. وقتی که من این سخن را به امام ابلاغ کردم, آن چنان قیافه امام متغیر شد و اشک از چشمشان آمد که دیدن آن حالت ایشان انسان را متأثر می کرد».[1] آقای رحیمیان یکی از اعضاء دفتر امام, می گوید: یکی از آقایان که در رابطه با موشک بارانهای رژیم عراق به مسجد سلیمان, به این شهر رفته و مراجعت کرده بود, به خدمت امام رسید و چنین گزارش داد:
«در جریان اصابت یک موشک عراق به مسجد سلیمان که عده ای شهید و زخمی شده بودند, بعد از ساعت های متمادی هنگامی که هنوز با برداشتن آوارها در جستجوی کشته ها و زخمی های احتمالی بودند, کودکی خردسال که به شکل معجزه آسایی بعد از این همه مدت, زنده مانده بود, از زیر آوار خارج شد, زخمی و مجروح و خاک آلود, وقتی که چشمش را به روشنایی باز کرد و انبوه جمعیت کمک رسان را دید, بدون مقدمه با صدای رسا قبل از هر سخنی فریاد کشید: جنگ جنگ تا پیروزی, خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار».
امام با شنیدن این گزارش آن چنان تحت تأثیر قرار گرفت که اشک در چشمشان حلقه زد, و نگاهشان را به پایین دوختند و چشمانشان را به هم فشردند.[2] پیوند و عشق و شور امام با مردم به ویژه رزمندگان به قدری عاشقانه و شورانگیز بود که غالباً مردم در پای سخنرانی امام گریه شوق می نمودند, گریه شور و اشتیاق حاضران, صحبت امام را مکرر قطع می کرد, جوّ ملکوتی و عرفانی خاص فضای حسینیه جماران را فرا می گرفت, امام هم ساکت شده و به شور و شوق فرزندانشان نگاه می کردند. در یکی از این دیدارها امام خطاب به رزمندگان فرمودند:
«ما افتخار می کنیم که از هوایی استنشاق می کنیم که شما از آن هوا استنشاق می کنید …».
حاضران به محض شنیدن این جملات که نشانگر تواضع امام به رزمندگان بود, گریه های بلند سر دادند. واقعیت این بود که امام و رزمندگان همدیگر را خوب می شناختند و به هم عشق می ورزیدند.[3] آنگاه که حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ به سازمان ملل رفته بودند و در آنجا نطق تاریخی فرمودند, در محضر امام سخن از آن به میان آمد و یکی از حاضران برای امام دعا کرد و گفت:
«از برکت وجود رهبر انقلاب اسلامی, اینک اسلام عزیز در مجامع بزرگی چون سازمان ملل مطرح است».
امام با تواضع خاص خود فرمودند:
«این ملت است که راه خود را یافته است و مسؤولین می دانند چه باید انجام دهند, حال چه من باشم و چه نباشم این راه ادامه خواهد یافت, این حضور ملت در صحنه است که برای ما عزت آورده است.
… من مطمئن هستم که ملت ایران در صحنه باقی خواهند بود, حتی چگونگی حضور آن ها بیش از این نیز خواهد شد».[4] آری با ملاحظه این فرازها برای همه ما به خوبی روشن می شود که مسأله پیوند محکم و عاشقانه مردم با رهبر تا چه اندازه از اهمیت برخوردار است که هم چون تلاقی الکتریسته منفی و مثبت موجب روشنایی تاریکی و نتایج درخشان دیگر برای دوستان, و صاعقه ای مرگبار برای مستکبران خواهد شد.
نگاهی به عظمت مقام معظم رهبری, حضرت آیت الله خامنه ای :
حضرت امام با آن درایت و هوشیاری و شناخت فوق العاده خود, به خوبی دوستان لایق را می شناخت, در میان آن فرزانگان, عنایت خاصی به مقام معظم رهبری داشت, او می دانست که پیوند دو سویه مردم با مقام معظم رهبری, تداوم بخش انقلاب اسلامی خواهد شد, از این رو در فرصت های مناسب با اشاره و تصریح, این مصداق عظمای ولایت را تعیین می کرد. و به راستی که چه عمیق و زیبا پیش بینی نمود, و چقدر به جا و شایسته به آینده نگریست. حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان یکی از اعضای دفتر امام پس از بیان نظم و حساب دقیق در زندگی امام, می نویسد:
«چند برنامه به طور استثنایی ـ برخلاف برنامه ریزی و نظم دقیق ـ رخ داد, یکی از آن ها در مورد حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ بود, وقتی که امام مطلع شد که ایشان در اول وقت (ساعت 8 صبح) در دفتر حضور دارند, دستور دادند شما کارهایتان را برای بعد بگذارید, به این ترتیب بر خلاف معمول, اول ملاقات با حضرت آیت الله خامنه ای انجام شد, و بعد از آن ما مشغول کار شدیم. در آن زمان ما متوجه دلیل این امتیاز و عنایت ویژه حضرت امام نسبت به آیت الله خامنه ای نبودیم, ولی دیری نپایید که با مرور زمان نمونه ای دیگر از آینده نگری و ژرف اندیشی امام نمودار شد».[5] پس از پیروزی انقلاب اسلامی, شورای انقلاب از بزرگانی مانند آیت الله شهید مطهری, مرحوم آیت الله طالقانی, آیت الله شهید بهشتی و …. تشکیل شد, که یکی از اعضای این شورا حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ بودند.
حضرت امام پس از حادثه بمب گذاری و مجروح شدن حضرت آیت الله خامنه ای, پیامی صادر کردند, در فرازی از آن پیام خطاب به معظم له چنین آمده:
«… شما سربازی فداکار در جبهه جنگ, و معلمی آموزنده در محراب, خطیبی توانا در جمعه و جماعات, و راهنمایی دلسوز در صحنه انقلاب می باشید … اینان (منافقین) با سوء قصد به شما, عواطف میلیون ها انسان متعهد را در سراسر کشور, بلکه جهان جریحه دار نمودند …».[6] حضرت امام در چند نوبت تصریح به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ , بعد از خود کردند:
مرحوم حاج احمد آقا (فرزند امام) نقل کرد:
«هنگامی که حضرت آیت الله خامنه ای به کره شمالی سفر کرده بود, امام گزارش های آن سفر را از تلویزیون می دیدند, آن منظره دیدار از کره, استقبال مردم, و سخنرانیها و مذاکرات ایشان در آن سفر, خیلی برایشان جالب بود, فرمودند: «الحق ایشان (آقای خامنه ای) شایستگی رهبری را دارند».[7] حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی فرمود:
«در جلسه ای با حضور سران سه قوه (که در آن عصر عبارت بودند از آیت الله خامنه ای, و آقایان هاشمی رفسنجانی و موسوی اردبیلی) در محضر امام بودیم, آقای حاج احمد آقا و میرحسین موسوی نخست وزیر وقت نیز بودند, صحبت از این به میان آمد که بعد از رحلت امام, ما مشکل داریم, زیرا ممکن است خلأ رهبری پیش آید, امام فرمودند: «خلأ رهبری پیش نمی آید, و شما آدم دارید». گفته شد: چه کسی؟ امام (اشاره به آقای خامنه ای کرد و) فرمود: «این آقای خامنه ای».
و نیز فرمودند:
«من به طور خصوصی به حضور امام رسیدم, مقداری روی بازتری داشتم و مطالب را بی پرده می گفتم, در مورد قائم مقامی رهبر و مشکلاتی که پیدا می شود صحبت کردم, باز ایشان با صراحت گفتند: «شما در بن بست نخواهید بود, چنین فردی (آیت الله خامنه ای) در میان شما است, چرا خودتان نمی دانید».[8] بحمدالله همان گونه که حضرت امام با دورنگری خردمندانه و نیک اندیشی داهیانه پیش بینی نمودند, اکنون مقام معظم رهبری از پیوند متقابل بسیار عمیق, عارفانه و عاشقانه ای با مردم برخوردارند, و به راستی که گویی حضرت امام به صورت جوان برگشته و نور و بوی معطر امام از وجود ایشان که از سلاله سادات حسینی هستند آشکار می باشد.[9] از گفتنی ها ـ برای تقویت ایمان ـ این که طبق خبر موثق, حضرت آیت الله العظمی محمدتقی بهجت ـ مد ظله ـ در آستانه رحلت امام خمینی ـ قدس سره ـ در عالم خواب, مجلس باشکوهی پر از جمعیت را دیدند که حاضران منتظر امام بودند تا بیاید و سخنرانی کند, ناگاه دیدند امام همراه آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ وارد مجلس شدند, امام به آقای خامنه ای اصرار کرد که شما به جای من سخنرانی کنید, سرانجام حضرت آیت الله خامنه ای سخنرانی نمودند.
آنگاه حضرت آیت الله العظمی بهجت برای آیت الله خامنه ای چنین پیام دادند: «مطابق این رؤیا شما رهبر می شوید, و موفق خواهید شد».[1] – روزنامه جمهوری اسلامی, 7 / 8 / 62.
[2] – برداشتهایی از سیره امام خمینی, ج 1, ص 138.
[3] – همان, ص 174.
[4] – همان, ص 123.
[5] – در سایه آفتاب, ص 191 ـ 190.
[6] – آشنایی با ستارگان هدایت, ص 29.
[7] – همان, و روزنامه اطلاعات, 13 / 3 / 77, ص 7.
[8] – همان مدرک.
[9] – شمه ای از زندگی پر حماسه مقام معظم رهبری در فصل 12 این کتاب آمده است.
@#@
نمونه ای از این پیوند مقدس به تازگی در ماجرای حادثه تلخ کوی دانشگاه رخ داد, و ایشان در روز 21 تیر امسال (1378 هـ .ش) در حسینیه امام خمینی صحبت کردند, شور و شوق حاضران به قدری عمیق و عاشقانه بود که در چند مورد صدای گریه شوق حاضران بلند می شد, و آن ها نهایت احساسات پاک دینی و غیرت مکتبی خود را به آن رهبر بزرگوار نشان دادند, و همه را به یاد دیدارهای حضرت امام انداختند, و همین جلسه پرشور آن چنان شور و نشوری ایجاد کرد و تحولی انقلابی در مردم پدیدار ساخت که در روز چهارشنبه 23 تیر راهپیمایی عظیم و اجتماع میلیونی را در تهران و شهرستانها به وجود آورد, به گونه ای که ضد انقلاب و بدخواهان به تعبیر مقام معظم رهبری, چون کاغذ مچاله شده, با کمال ذلت عقب نشینی کردند.[1] یکی از اساتید حوزه علمیه قم در همین رابطه اظهار می دارد:
«سخنرانی آیت الله العظمی خامنه ای[2] وجدان جامعه را تکان داد, دانشجویان خیلی زود ترفند دشمن را فهمیدند و شجاعانه کنار کشیدند, الواط و اشرار در صحنه تنها ماندند و پیش از همه بسیج وارد صحنه شد, سپاه مانند شیر غرّید و مردم در روز چهارشنبه 23 / 4 / 78 هـ .ش با تظاهرات میلیونی خود بار دیگر فریاد زد: «ما اهل کوفه نیسیتم, علی تنها بماند. استکبار شکست خورد و انقلاب پیروز شد, و ایادی مرموز به سوراخ های خود خزیدند».[3] این پیوند مقدس امت و رهبر است که ضامن استقلال و امنیت کشور می باشد, و از نتایج و آثار درخشان حکومت اسلامی در پرتو ولایت فقیه است, که باید قدر آن را بشناسیم و هوشیار باشیم که هستیم, در غیر این صورت, دشمنان داخلی و خارجی, کشور عزیز ما را به فلسطینی دیگر تبدیل خواهند کرد. مقام معظم رهبری به راستی عـمود خیمه انـقلاب اسلامی و پایه استوار نظام هستند, و در حوادث و فراز و نشیبها بارقه امیدی برای دلها می باشند و روحی تازه در کالبدها می دمند.
باید با کمال هوشیاری و تلاش, در عرصه ها و صحنه ها حضور داشت, و گوش به زنگ برای شنیدن فرمان رهبری و اجرای آن بود, در این صورت است که در پرتو چنین پیوند وانسجامی هرگز جامعه ما آسیب نمی بیند, و روز به روز بر رونق انقلاب اسلامی در همه ابعادش می افزاید.
[1] – خطبه نماز جمعه, 25 / 5 / 78.
[2] – در تاریخ 21 / 4 / 78 در رابطه با ماجرای کوی دانشگاه.
[3] – بیانیه دانشمند محقق آقای محمد آل اسحاق.
محمد محمدی اشتهاردی- کتاب ولایت فقیه، ص192

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید