7 عامل آتش‌سوزی ، 7 توصیه آتش‌نشان‌

7 عامل آتش‌سوزی ، 7 توصیه آتش‌نشان‌

مترجم: ندا احمدلو

 

گاهی وقت‌ها خطاهای کوچک و قابل پیشگیری، عواقب خطرناک و جبران‌ناپذیری در پی دارند. یکی از همین خطاهای کوچک اما خطرناک ، سهل‌انگاری در استفاده صحیح از وسایل گازسوز یا برقی در خانه است. این سهل انگاری ممکن است به قیمت جان یک خانواده تمام شود. آتش سوزی های خانگی از رایج‌ترین انواع آتش‌سوزی است که صرفا به استفاده نادرست از وسایل برقی و گازی ختم نمی‌شود. اگر می‌خواهید مهم‌ترین عوامل موثر در آتش‌سوزی‌های خانگی را بشناسید و از آنها پیشگیری کنید ، خواندن این مقاله می‌تواند کمک‌تان کند.

1. پخت و پز

رها کردن ماهی‌تابه حاوی روغن یا قابلمه غذا روی شعله گازی که در کنار مواد اشتعال‌زا، پرده و کابینت‌ها قرار دارد.

• به روایت آمار :

براساس آمارهای جهانی، 23 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 9 درصد از مرگ‌های در اثر آتش‌سوزی به عامل پخت و پز مربوط می‌شود.

• راه‌حل :

هیچ‌گاه خانه را هنگامی که غذایی در حال پختن روی اجاق گاز است، ترک نکنید. وسایل اشتعال‌زا مانند انواع اسپری‌ها را حداقل یک متر دورتر از اجاق گاز قرار دهید. وسایل اشتعال‌زا را در کابینت بالایی اجاق گاز قرار ندهید. سعی کنید اجاق گاز را در دورترین نقطه نسبت به پرده آشپزخانه قرار دهید. وقتی که برای سرخ کردن موادغذایی، روغن را درون ماهی‌تابه می‌ریزید و مثلا تلفن زنگ می‌زند و شما مجبور به ترک کردن آشپزخانه می‌شوید، حتما قبل از این کار شعله گاز را خاموش کنید.

2. وسایل گرمازا

گرم شدن تدریجی لوازم چوبی، پلاستیکی یا حتی پارچه‌ای نزدیک بخاری‌های برقی، گازی یا شومینه و آتش گرفتن آنها در اثر گرمای زیاد، یکی دیگر از عوامل موثر در آتش‌سوزی‌های خانگی است.

• به روایت آمار :

15درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 13 درصد از مرگ‌های مربوط به آن در اثر استفاده غلط از وسایل گرمازاست.

• راه‌حل :

وسایل گرمازا را حداقل یک متر دورتر از لوازم منزل مانند مبلمان، تخت‌خواب یا پرده‌ها قرار دهید. ترجیحا هنگام خواب، گرم‌کننده‌های برقی را خاموش کنید. لباس‌های خیس‌ را برای خشک شدن روی بخاری یا میله‌های محافظ شومینه قرار ندهید. وسایل اشتعال‌زا مانند انواع اسپری‌ها یا مواد شوینده را حداقل یک و نیم متر دورتر از وسایل گرمایشی بگذارید. اگر شرایط منزل‌تان مناسب است، بخاری‌ را در محلی بگذارید که حداقل یک متر با فرش یا مبلمان فاصله داشته باشد. سرمایی بودن شما هم دلیل مناسبی برای خوابیدن کنار شومینه یا بخاری نیست. برخی آتش‌سوزی‌ها در اثر سوختن پتو و ملحفه در تماس با وسایل گرمازا رخ می‌دهند.

 

3. لوازم برقی

تماس سیم و کابل‌های لوازم برقی که روکش آنها از بین رفته است با وسایل منزل، به خصوص فرش و استفاده نادرست از برخی از وسایل برقی.

• به روایت آمار :

9 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 10 درصد از مرگ‌های مربوط به آن در اثر استفاده نادرست از لوازم برقی است.

• راه‌حل :

اگر روکش سیم وسیله برقی از بین رفته، تا درست کردن‌اش توسط یک تعمیرکار مجرب از آن استفاده نکنید. هنگام خروج از منزل، سیم لوازم برقی (اتو، بخاری برقی و حتی لوازم صوتی و تصویری) را از پریز خارج کنید. اگر هنگام اتو کردن لباس‌ها کاری‌ برایتان پیش آمد حتما قبل از انجام آن سیم اتو را از پریز برقی جدا کنید. برای لامپ سرویس بهداشتی و حمام از حباب‌های مخصوص لامپ استفاده کنید.

4. آبگرمکن

کمبود هوای تازه در اطراف آبگرمکن و در نتیجه گرم شدن هوای محیط و آتش گرفتن مواد قابل اشتعال و وسایل نزدیک آبگرمکن.

• به روایت آمار :

آبگرمکن عامل 7 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 4 درصد از مرگ‌های مربوط به آن است.

• راه‌حل :

مطمئن شوید که آبگرمکن‌ در محلی قرار دارد که تهویه مناسب دارد. مواد قابل اشتعال، پارچه یا هر وسیله دیگر را حداقل یک متر دورتر از آبگرمکن قرار دهید.
سالی یک بار مشعل آبگرمکن را تمیز کنید. از قرار دادن آبگرمکن‌های دیواری درون کابینت (مخصوصا کابینت‌های چوبی) خودداری کنید.

5. سیگار

بیشترین آمار مرگ و میر در اثر آتش‌سوزی‌های خانگی، مربوط به سیگار نیم‌سوخته رها شده توسط یکی از اعضای خواب‌آلود خانواده در خانه و آتش‌سوزی ناشی از آن است.

• به روایت آمار :

5 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 23 درصد از مرگ‌های مربوط به آن، ناشی از سیگارهای نیمه خاموش‌اند.

• راه‌حل :

در خانه سیگار نکشید یا حداقل هنگام خواب‌آلودگی و وقتی که در تخت‌خواب یا روی کاناپه دراز کشیده‌اید، این کار را نکنید. از یک زیر سیگاری بزرگ شیشه‌ای یا چینی استفاده کنید.
امکان آتش گرفتن زیرسیگاری‌های چوبی زیاد است و زیرسیگاری‌های فلزی هم بعد از داغ شدن ممکن است سبب آتش گرفتن رومیزی شوند. خاکستر و ته‌مانده سیگار را خیس کنید و آنها را وقتی که داغ هستند درون سطل زباله نریزید.

6. شمع

شمع‌های در حال سوختن، شاید در نگاه اول زیبا به نظر برسند ولی حقیقت این است که وقتی آنها از در اتاق خواب یا کنار لوازم قابل اشتعال قرار می‌دهید، قابلیت ایجاد حریق در آنها پدید می‌آید.

• به روایت آمار :

مقصر 5 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 3 درصد از مرگ‌های ناشی از آن، شمع‌های زیبای در حال سوختن است.

• راه‌حل :

از جاشمعی‌هایی که قابلیت اشتعال دارند استفاده نکنید. فقط در مواقعی که بیدار یا منزل هستید، شمع روشن کنید.
شمع‌ها را حداقل یک متر دورتر از مواد قابل‌ اشتعال قرار دهید. نزدیک پرده‌ها و کنار مبلمان شمع روشن نکنید.
اگر از جا شمعی‌های دیوارکوب یا آویز استفاده می‌کنید، حواس‌تان باشد که صحیح و با دقت به دیوار یا سقف وصل‌شان کنید تا باز و سرنگون شدن آنها سبب آتش‌سوزی نشود.

7. بازی بچه‌ها با آتش

روشن کردن کبریت، فندک و بازی با شعله گاز و شومینه توسط بچه‌ها نه تنها عامل 5 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی است بلکه متاسفانه یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ بچه‌ها در اثر سوختگی است.

• به روایت آمار :

بچه‌ها باعث 5 درصد از آتش‌سوزی‌های خانگی و 8 درصد از مرگ‌های ناشی از آن هستند.

• راه‌حل :

تنها راه‌حل پیشنهادی در این مورد، دور نگه داشتن بچه‌ها از مواد آتش‌زایی مثل کبریت و فندک و تنها نگذاشتن آنها در خانه است.
منبع: http://salamat.com

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید