اشتباه پدر و مادرهای جوان

اشتباه پدر و مادرهای جوان

نویسنده:مهسا قندی

 

همه والدین اشتباه می‌کنند، باور ندارید؟ به پدر و مادر خود فکر کنید. بدون شک فهرستی از اشتباهات آنها به ذهنتان می‌آید.
حقیقت این است که هیچ‌کس مصون از خطا نیست، مخصوصا کسانی که تازه پدر و مادر می‌شوند. اگر شما 10 اشتباهی را که اغلب پدر و مادر‌ها در مورد فرزند اول‌شان انجام می‌دهند، بدانید، شاید دیگر این اشتباهات را در مورد فرزند خود تکرار نکنید. در این نوشتار10 اشتباه شایع و راه حل پرهیز از انجام آنها آورده شده است.

مشکلات کودک و ترس والدین
بسیاری از افرادی که تازه پدر و مادر شده‌اند نسبت به همه رفتارهای کودک از جمله نشستن، بالا آوردن غذا و … عکس‌العمل‌های اغراق‌آمیز از خود نشان می‌دهند و این رفتارها باعث می‌شود کودک در محیطی پر اضطراب رشد کند. والدین می‌توانند تمام سال اول زندگی فرزندشان را صرف ترسیدن سر کوچک‌ترین حرکات نوزاد کنند. آیا امروز شکم نوزاد زیاد کار کرده یا کم؟ آیا از دهان نوزاد بزاق زیادی می‌ریزد یا دهان او بزاق کمی‌ترشح می‌کند؟ آیا نوزاد به مقدار کافی غذا می‌خورد یا امروز کم غذا خورده؟ آیا نوزاد به اندازه کافی گریه می‌کند؟ حتما سوالاتی نظیر این به نظرتان آشنا است. این نوع نگرانی‌های ناخودآگاه مانع از لذت بردن والدین از اولین سال تولد نوزاد خود می‌شود. نوزادان قوی‌تر از آنچه هستند که والدین تصور می‌کنند.

جلوی گریه کودک را گرفتن
ما، به عنوان والدین، تصور می‌کنیم کارمان این است که نگذاریم نوزاد گریه کند. والدین با گریه کردن نوزاد فکر می‌کنند حتما کار اشتباهی از آنها در مورد نوزاد سر زده و باید سریعا آن را برطرف کنند. نوزادان برای گریه کردن برنامه‌ریزی شده‌اند. شما پوشک نوزاد را عوض کرده‌اید و او غذای سیری خورده است ولی هنوز در حال گریه کردن است. در بیشتر موارد، دلیل گریه کردن فقط این است که فرزند شما یک نوزاد است. اما اگر نوزاد شما بیش از یک ساعت در حال گریه کردن بود و همراه گریه، تب یا حساسیت داشت یا پیوسته استفراغ می‌کرد، به سرعت نوزاد را به نزدیک‌ترین مرکز پزشکی برسانید.

بیدار کردن نوزاد برای شیر دادن به او
اشتباه یا تصور غلط؟ نوزاد شیرخوار، می‌تواند و باید طی شب بخوابد. اما این تصور غلط بین والدین وجود دارد که شیر مادر به اندازه کافی مقوی نیست تا نوزاد را طی شب سیر نگه دارد، این امر ممکن است البته برای نوزادان شیرخوار و مادرانشان، مفید است که طی شب بخوابند.

ترشح بیش از حد بزاق و استفراغ نوزاد
طبیعی است که بزاق دهان نوزاد بریزد علاوه بر این نوزاد طی یک چرخه زمانی حساب شده بالا می‌آورد. بنابراین با صرف نظر از زمان غذا خوردن او، هر 30 تا 45 دقیقه یک بار، نوزاد بالا می‌آورد.

بی‌توجهی به درجه حرارت بدن نوزاد
هرگونه افزایش دمای طبیعی بدن نوزاد، بیش از 38 درجه سانتی‌گراد، در 3 ماهه اول زندگی او، یک مورد اورژانس و غیرطبیعی است. برخی والدین می‌گویند <نوزاد کمی‌گرم است> و به او داروی <تایلنون(> )Tylenol می‌دهند اما این یک اشتباه است، سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز قادر نیست به خودی خود عفونت‌ها را کنترل کند.

صندلی نوزاد را درست‌در ماشین نصب نکردن
بیشتر پدر و مادر تصور می‌کنند می‌توانند به راحتی صندلی نوزاد را در ماشین نصب کنند اما توصیه ما این است که در مورد نصب صندلی از شرکتی که صندلی را خریده‌اید کمک بگیرید چون گاهی اوقات زندگی و سلامت فرزندتان به صحیح نصب کردن صندلی در ماشین بستگی دارد.

غفلت از مراقبت‌های دهانی
بسیاری از پدر و مادرها از دندان‌ها یا سلامت دهانی نوزاد خود غافل می‌شوند و زمانی متوجه این موضوع می‌شوند که خیلی دیر است. نوزاد شما برای آموختن آموزش‌های صحیح مراقبت از دهان و دندان آماده است. چند نکته به شما در چگونه آموزش دادن مراقبت صحیح از دهان و دندان نوزاد کمک می‌کند:
بعد از جوانه زدن دندان‌ها، سعی کنید پیش از خواب به کودک شیر ندهید، شیر خوردن قبل از خواب باعث افزایش خطر پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
با یک تنظیف یا گاز استریل نم‌دار، لثه‌های نوزاد را تمیز کنید و از یکسالگی به بعد از مسواک برای تمیز کردن دهان، لثه و دندان‌های کودک استفاده کنید.
مطمئن شوید به فرزند شما به مقدار کافی فلوراید می‌رسد. فلوراید به طور طبیعی در آب وجود دارد و مانع از پوسیدگی دندان می‌شود. در آب شهری برخی مناطق فلوراید وجود دارد، در غیر این صورت از دندانپزشک خود در مورد راهکارهای مناسب سوال کنید.

غفلت از ازدواج و روابط زناشویی
حفظ رابطه زناشویی بعد از تولد اولین فرزند یکی از موارد مهمی ‌است که معمولا نادیده گرفته می‌شود. هرگونه ضعف در رابطه زناشویی با تولد اولین فرزند بدتر می‌شود. والدین باید علاوه بر توجه ویژه به نوزاد تازه متولد شده از یکدیگر غافل نشوند.

دعواکردن جلو چشمان نوزاد
حتی نوزاد 3 ماهه هم تغییر لحن صدای والدین خود را در هنگام دعوا تشخیص می‌دهد. سعی کنید تا حد امکان، نوزاد صدای بگو مگوی شما را نشنود. البته هر دو نفر آدمی ‌که کنار هم زندگی می‌کنند ممکن است دچار اختلاف نظر شوند اما صدای بگو مگو و دعوای والدین تاثیر منفی بر نوزاد دارد و بسیاری از گریه‌های بی‌علت نوزادان به دلیل افزایش اضطراب در محیط اطراف آنها است.

اعتماد به توصیه‌های غیرمعتبر اطرافیان در مورد تربیت، آموزش و نگهداری نوزاد
هر توصیه‌ای را که در مورد تربیت و نگهداری نوزاد از اطرافیان، تلویزیون، اینترنت یا هر منبع دیگری می‌شنوید یا می‌بینید، جدی نگیرد. سعی کنید تا حد ممکن اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع معتبر آموزشی در رابطه با نوزادان و کودکان بگیرید یا با پزشک اطفال مشورت کنید.
منبع:روزنامه جام جم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید