چگونه صرفه جویی کنیم ؟

چگونه صرفه جویی کنیم ؟

ویسنده: محبوبه کلاته

 

صرفه جویی به معنای واقعی یک فرهنگ است و در جوامعی که دارای فرهنگ غنی و پیشرفت هایی هستند بدون شک صرفه جویی با شدت و صراحت بیشتری بروز پیدا می کند. شمار زیادی از مردم صرفه جویی را با کم مصرف کردن اشتباه می گیرند و حال آن که چنین نیست صرفه جویی،راه و رسم مصرف به جاست. برای این کار، شیوه های گوناگونی هست که خیلی ساده و در عین حال بی دردسرند ولی همین طریقه های آسان نیز ممکن است هزینه ها را به نحو چشمگیری بکاهند. شما با رعایت چهارده راه حل ساده زیر می توانید کلا در هزینه های خانوادگی صرفه جویی کنید:
1- برفک درون یخچال و فریزر خود را مدام تمیز کنید چرا که یک سانتی متر برفک داخل یخچال باعث می شود که مصرف برق به میزان دو درصد زیاد شود.
2- برای استحمام بیشتر از دوش استفاده کنید و بکوشید از وان کمتر بهره ببرید شیر آب را هم بی جهت باز نگذارید.
3- چنان چه کسی در خانه نیست آخر شب تلویزیون را به طور کلی خاموش کنید و نگذارید تلویزیون روی دگمه خودکار روشن بماند.
4- کار برد زودپز برای پختن غذا موجب صرفه جویی 40 درصد از انرژی می شود.
5-شیری که چکه می کند ممکن است باعث هدررفتن دو هزار لیتر آب در سال شود پس در تعمیرات شیرآلا ت کوتاهی نکنید.
6- هیچ گاه یخچال یا فریزر را کنار گاز یا شوفاژ یا ماشین لباسشوئی و ظرفشوئی قرار ندهید و تا سر حد امکان وسیله های یاد شده را از دیوار جدا سازید. زدودن برفک درون یخچال و فریزر و پاک کردن پشت آنها در بهتر شدن کارکرد دستگاه های مزبور موثر می باشد.
7- مواد شوینده همچون مایع ظرفشوئی و یا پودر رخت شویی را در آب حل کنید بدین ترتیب می توانید تا 50 درصد در مصرف مواد مذکور صرفه جویی کنید.
8- برای تعویض هوای اتاق بالا ی پنجره را به مدت زیادی باز نگذارید بلکه با گشودن کامل پنجره به مدت 5 دقیقه نیز هوای اتاق را عوض کنید. ضمنا بدین وسیله گرمای اتاق از بین نمی رود.
9- موقع شستن میوه و سبزی و یا ظرف و غیره شیر آب را تاته باز نگذارید. بهتر است آنها را قبلا خیس کنید کاربرد اسکاج و مایع ظرفشویی باعث می شود تا بهتر تمیز شوند.
10- شامپو و یا ماده شوینده بزرگ را در ظرف های کوچکتری بریزید چرا که احتمال دارد به علت سنگینی مقدار بیشتری از آن به کار آید. به کارگیری ظرف های کوچک، موجب صرفه جویی می گردد.
11- چنان چه ناچار شوید که هنگام مسافرت چمدان ها و ساک ها را روی خود رو بگذارید آنها را به نحوی قرار دهید که کمتر جلوی جریان هوا را بگیرند و بدین وضع تا 10 درصد در مصرف بنزین صرفه جویی می شود.
13-چنان چه عادت دارید که موقع مسواک کردن دندان ها شیر آب را باز بگذارید بدانید که سالا نه 730 لیتر آب را بیهوده از دست می دهید.
13- مبل یا پرده ضخیمی را جلوی رادیاتور قرار ندهید چون این عمل باعث می گردد هوا به خوبی جریان نیافته و اتاق گرم شود.
14- چنان چه خشمگین و یا ناراحتید اصلا عازم خرید نگردید چرا که امکان دارد چیزهایی بیهوده بخرید که بعدا پشیمان شوید.
منبع: بانک مقالات فارسی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید