انسان چگونه می‌تواند بفهمد که ارتباط روحی با امام زمان پیدا کرده است؟

انسان چگونه می‌تواند بفهمد که ارتباط روحی با امام زمان پیدا کرده است؟

برای این ‌که بدانیم ارتباط روحی با امام داریم، ابتدا باید معنا و منظور از آن را بدانیم. منظور از ارتباط معنوی، توجه قلبی یافتن است؛ یعنی انسان، قلب و فکر و احساس و اندیشه‌اش را متوجه امام نماید و با تمام وجود، رو به امام کند و حضور قلب داشته باشد و امام مهدی علیه‌السلام را در تمام لحظات زندگی، احساس کند و خود را در محضر حضرت ببیند. برای ارتباط معنوی با امام زمان می‌توانیم زیارت آل‌یاسین، دعای فرج، دعای ندبه، نماز امام زمان و همه اعمالی که مربوط به امام عصر است، انجام دهیم. اگر هنگام خواندن این دعاها حضور قلب داشتیم و کلمات را با توجه خواندیم، ارتباط معنوی با امام یافته‌ایم و اگر هنگام خواندن، فقط الفاظ را به زبان آوریم و حواسمان جای دیگری باشد، ارتباطی نیافته‌ایم.
در نتیجه، اگر دعا و زیارت را با حضور قلب (توجه به متن و معنای جملات) می‌خوانید، ارتباط روحی با امام دارید، البته از آثار آن نیز می‌توان فهمید که ارتباط وجود دارد یا نه؛ به این صورت که اگر خواندن این دعاها و هر دعای دیگری، باعث شود بیشتر خود را در محضر آن امام مهربان ببینیم و بیشتر به یاد او باشیم و ما را هر روز بیشتر از دیروز، به ترک گناه و معصیت سوق دهد و به انجام‌دادن واجبات و مستحبات علاقه‌مندتر کند، معلوم می‌شود ارتباطی وجود داردچرا که ثمربخش شده است.
البته همه اینها، با تمرین میسّر می‌شود و وظیفه ما این است که با توجه کامل، این اعمال را انجام دهیم. اگر کسی در حد توان تلاش کرد، باقی مسائل با توجه حضرت، حل می شود و به تدریج این احساس معنوی را درک می‌کند، اما آنچه مهم می‌نماید این است که باید آهسته و پیوسته باشد؛ یعنی کم امّا همیشه عمل کند و برای نتیجه عجله ننماید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید