زنان اسوه‌ای که نام شان در قرآن کریم آمده است دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشند؟

زنان اسوه‌ای که نام شان در قرآن کریم آمده است دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشند؟

از نظر دین مقدّس اسلام، زن و مرد نسبت به همدیگر برتری ذاتی ندارند، آن چه موجب مزیّت و ارزش است، اعمال و رفتار خود فرد است که باعث ترقّی، تکامل و تعالی انسان می‎شود، نه جنسیّت.  قرآن کریم در این راستا می فرماید: « … إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ …[1]؛ گرامی‎ترین شما باتقواترین شما هستند.» پس معیار برتری در انسان‎ها، عمل صالح و تقوی است.
در جواب سؤال باید گفت:« خداوند تبارک و تعالی در سوره ی مبارکه ی تحریم چهار زن را به عنوان الگو، اسوه و نماد خوبی و بدی نام می برد».
نماد بدان:
1.       همسر نوح پیغمبر ـ علیه السّلام ـ .
2.       همسر لوط پیغمبر ـ علیه السّلام ـ  به عنوان نماد بدی معرّفی شدند. در قرآن کریم آمده است: « ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلا لِلَّذِینَ کَفَرُوا اِمْرَأَهَ نُوحٍ وَامْرَأَهَ لُوطٍ کَانَتَا تَحْتَ عَبْدَیْنِ مِنْ عِبَادِنَا صَالِحَیْنِ فَخَانَتَاهُمَا فَلَمْ یُغْنِیَا عَنْهُمَا مِنَ اللَّهِ شَیْئًا وَقِیلَ ادْخُلا النَّارَ مَعَ الدَّاخِلِینَ[2] ؛ خداوند برای کسانی که کافر شده‎اند، به همسر نوح و لوط مثل زده است، آن دو تحت سرپرستی دو بنده از بندگان صالح ما بودند ولی به آن دو خیانت کردند و ارتباط با این دو [پیامبر] سودی به حالشان [در برابر عذاب الهی] نداشت و به آن ها گفته شد: وارد آتش شوید همراه کسانی که وارد می‎شوند.» در این آیه ی شریف، ویژگی آنان به عنوان خیانت ذکر شده است. – البتّه خیانت به معنای خلاف عفت نبود بلکه نافرمانی از شوهران شان و تخلّف از دستورات الهی بود- .
الگو و اسوه ی خوبان :
1. آسیه بنت مزاحم، همسر فرعون، به عنوان الگو و اسوه ی زنان معرّفی شد. خداوند در این راستا می‎فرماید « وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلا لِلَّذِینَ آمَنُوا اِمْرَأَهَ فِرْعَوْنَ إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَکَ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ وَنَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِی مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ[3]؛ و خداوند برای مؤمنان به همسر فرعون مثل زده است، در آن هنگام که گفت: پروردگارا! خانه‎ای برای من نزد خود در بهشت بساز، و مرا از فرعون و کارا و نجات ده و مرا از گروه ستمگران رهایی بخش.»
2. مریم مقدّس، دختر عمران نیز به عنوان الگو و اسوه ی زنان معرّفی شد خداوند در این راستا می‎فرماید: « وَ مَرْیَمَ ابْنَتَ عِمْرَانَ الَّتِی أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِیهِ مِنْ رُوحِنَا وَصَدَّقَتْ بِکَلِمَاتِ رَبِّهَا وَکُتُبِهِ وَ کَانَتْ مِنَ الْقَانِتِینَ[4]؛ و هم چنین به مریم دختر عمران که دامان خود را پاک نگه داشت، و ما از روح خود در آن دمیدیم، او کلمات پروردگار و کتاب‎هایش را تصدیق کرده و از مطیعان فرمان خدا بود.»
در این آیه، خصوصیّت حضرت مریم  به عنوان پاک دامنی و فرمان برداری خدا بیان شده است.
پس این آیات متضمّن دو مَثَل است، مَثَلی که خداوند به وسیله ی آن حال کفّار را مجسّم می‎کند، و دیگری هم مَثَلی که بیان گر حال مؤمنین است، مَثَل اوّل حال و ویژگی کفّار را در شقاوت و هلاکت روشن نموده است، می فرماید: اگر چنین شدند به خاطر خیانتی بود که به خدا و رسولش کردند، و سرانجام خیانت به خدا و رسول همین است. از هر کسی چنین خیانتی سر بزند، به سرانجامی نافرجام منتهی خواهد شد. هر چند وابسته به انبیاء باشد. و مَثَل دوّم بیانگر این حقیقت است که سعادت و رستگاری مؤمنین هم تنها به خاطر اطاعت و  ایمان خالص‎شان به خدا و رسول بوده است.
ناگفته نماند همان طوری که از آیات به دست می آید، ویژگی و الگو بودن هم در جهت مثبت وجود دارد و هم در جهت منفی، بزرگ‎ترین ویژگی که برای زنان بد در قرآن کریم نام برده شد خیانت است که همان نافرمانی و سرپیچی از فرمان الهی بود. و خصوصیّت و ویژگی زنان  خوب را یکی پاکدامنی و دیگری مطیع محض خدا و پیغمبر خدا ذکر نموده است. نکته ی قابل توجّه این که در دین مقدّس اسلام، تعالیم ارزشمندی وجود دارد که در دشوارترین شرایط تاریخی برای زنان ـ که دختران را زنده به گور می‌کردند و زن را همانندکالا به ارث می‌بردند و مالک می‌شدند، و او را از هر گونه حقیّ محروم می‌داشتند ـ پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ بلندترین گام را در بدترین شرایط، در جهت احیای حقوق زن و پاس داشت کرامت انسانی وی برداشته است تا آن جایی که فرمود: « احسن الناس ایمانا احسنهم خلقا و الطفهم باهله و انا الطفکم باهلی»[5] بهترین مردم از نظر ایمان آن کسی است که خوش اخلاق‌تر باشد و نسبت به زن خود، سازگارتر و مهربان‌تر باشد، و من از همه ی شما درباره ی زن ها و اهل خود بهتر هستم. با این بیان،  پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ  به زنان جهان  ارزش و اعتبار بخشید.
خلاصه این که ویژگی زنانی که نام آن ها در قرآن کریم  بیان شده است، در جهت خوبی، پاک‌دامنی و مطیع خدا و پیامبر خدا، و در جهت بدی خیانت و نافرمانی، ذکر شده است.

معرفی منابع جهت مطالعه ی بیشتر:
1. المیزان، ج19، ص691.
2. محمّدی اشتهاردی، محمّد، قصه های قرآن.
3. زن در آینه ی جلال و جمال، اثر استاد جوادی آملی.

پی نوشت ها:
[1] . حجرات: 49/13.
[2] . تحریم: 66/10.
[3] . تحریم: 66/11؛ محمّدی اشتهاردی، محمّد، قصّه‎های قرآن، بیجا: انتشارات مؤسسه ی انتشارات نبوی، اوّل، 1378ش، صص259و260.
[4] . تحریم: 66/12؛ همان، ص 396 و 397.
[5]  . عیون اخبار رضا ـ علیه السّلام ـ ، ج 1،حدیث 109، ص 41 و 42.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید