ابر فرصت؛ طوفان زمان . . .

ابر فرصت؛ طوفان زمان . . .

نويسنده:زهره حاجی‌پور
منبع:مجله ديدار آشنا
این بار حلاوت كلمات ملكوتی نهج البلاغه را در چشمه‌ی زلال فرصت احساس می‌كنیم . فرصت در نگاه علی (علیه السلام) به منزله‌ی نمك و جگر سوخته است . داغ از دست رفتن فرصت‌ها، قلب علی (علیه السلام) را می‌فشارد . فرصت‌هایی كه با زخم ستم و تازیانه از علی (علیه السلام) گرفته شد، و او را در كنج تنهایی و مظلومیت نشاند . برای یافتن جملات گوهر بار مولا در باب فرصت در صحیفه‌ی عرفانش، دست و دل می‌لرزد . سوز دل مولا در میان گفته‌هایش موج می‌زند: «از گریز فرصت‌ها بپرهیزید، زیرا هر گریخته‌ای باز نمی‌گردد» (1)
از دست دادن فرصت در نگاه علی (علیه السلام) بسیار دردناك است . او با جلوس بر منبر تنبه مارا خطاب قرار می‌دهد: «پیش از آنكه فرصت از دست‌برود و اندوه به بارآورد، از فرصت‌ها استفاده كنید . زیرا از دست رفتن فرصت مضر است .» (2) «چنان نیست كه هر فرصتی دست‌یافتنی باشد، چه بسا كه بینا به خطا رود و كور به مقصد رسد» (3)
شگفتی كلمات و جملات نهج البلاغه در تجلی آن‌ها، در زندگی انسان‌هاست . زمانی كه نهج البلاغه را می‌خوانی، گویی زندگی نامه‌ات پیش روی توست كه شرح احوال تو را باز گو می‌كند: «آنان كه وقتشان پایان یافته، خواستار مهلتند و آنانی كه مهلت دارند، كوتاهی می‌كنند» «در آسمان نیل‌گون نهج البلاغه، فرصت‌ها هم‌چون ابرهایی هستند كه با طوفان زمان می‌گذرند و مولا نیمت‌شمردن این فرصت‌ها را به شیعیان گوشزد می‌كند» (4)
تنها فرصت انسان، لحظه‌ها و ساعت‌هایی است كه در پی هم می‌گذرند و انسان غافل حتی گذر آن‌ها را نیز احساس نمی‌كند . دنیا وادی مهلت و فرصت است و مرگ پایان زمان عمل . با مرگ طومار فرصت‌ها در هم می‌پیچند و فریاد «یالیتنی كنت ترابا» از اعمال دوزخ به گوش پشه‌ی خاكی می‌رسد!
برای دوری از تباهی وقت‌ها در دنیا، وصایای علی (علیه السلام) بسیار دل‌نشین و گواراست:
ای بندگان خدا هم اكنون به اعمال نیكو بپردازید، تا ریسمان‌های مرگ بر گلوی شما سخت نشده و روح شما برای كسب كمالات آزاد است و بدن‌ها راحت . و هنوز مهلت دارید و جای و توبه و بازگشت از گناه باقی مانده است . عمل كنید پیش از آن‌كه در شدت و تنگ نای وحشت و ترس و نابودی قرار گیرید، پیش از آن كه مرگ در انتظار مانده فرارسد و دست قدرتمند خدای توانا شما را بگیرد . (5) زیرا تا لحظه‌ی مرگ به شما فرصت داده شده و مهلت عمل نیكو دارید . (6) بدی را به تاخیر اندازید، زیرا هروقت‌بخواهید، می‌توانید آن را انجام دهید . (7)
«علمدار»

پی‌نوشت:

1) حكمت 246 .
2) حكمت 118 .
3) نامه‌ی 31 .
4) حكمت 21 .
5) خطبه‌ی 83 .
6) خطبه‌ی 237 .
7) نامه‌ی 31 .

مطالب مشابه