رژيم غذايي مناسب در برابر دردهاي عضلاني بعد از ورزش

رژيم غذايي مناسب در برابر دردهاي عضلاني بعد از ورزش

نويسنده: مهشيد دهقانيان

ورزش و درد عضلاني معمولاً جزء لاينفک هستند اما ما به شما بهترين مواد غذايي را براي کاهش درد عضلاني معرفي مي کنيم:

گوجه فرنگي
ماده رنگي ليکوپين موجود در گوجه فرنگي، به عضلات شما کمک مي کند که بعد از فشار، دوباره خيلي سريع خود را تنش زدايي کند. علاوه بر اين سطح قند خون شما را دوباره به حالت تعادل باز مي گرداند. با تعريق بدن مقدار زيادي پتاسيم از دست مي دهد که اين ميزان دوباره با خوردن گوجه فرنگي به حد تعادل مي رسد.

ماست
استفاده از محصولات لبني، بعد از ورزش و دويدن هاي شديد توصيه مي شود. ماست حاوي بخش بزرگي پروتئين است که بعد از ورزش، از ماهيچه هاي شما پشتيباني مي کند. کلسيم موجود در ماست، استخوان هاي شما را در برابر ساييدگي زودرس محافظت مي کند و به عنوان محصول کم چرب همچنين در حين رژيم، مورد مصرف است.

چاي سبز
اگر خيلي خسته شده ايد يک فنجان چاي سبز مي تواند تأثير خوبي داشته باشد. خود را در شرايط آرامش بخش قرار دهيد و از نوشيدن چاي لذت ببريد. پلي فنول هاي موجود در چاي تأثير ضد التهابي دارد و آسيب وارد شده در بافت عضلاني هنگام ورزش را کاهش مي دهد. چاي، ماده غذايي سالمي است و از بازسازي و اصلاح حمايت مي کند.

انار
در بسياري از ميوه ها مواد گياهي ثانوي وجود دار که مي تواند درد عضلاني را به حداقل برساند. آب انار حاوي بسياري از مواد شفابخش است. همچنين بسياري از ويتامين ها را به بدن مي رساند. ورزشکاران طرفدار آن هستند و در زمينه کاهش وزن، مؤثر است.

شکلات
پس از تمرين هاي سخت، بدن شما براي اينکه دوباره ذخاير گليکوژن خود را پر کند به شدت نياز به کربوهيدرات دارد. با مصرف شکلات، کربوهيدرات زيادي دريافت مي کنيد در حالي که تنها يک تکه شکلات خورده ايد. توجه کنيد تنها شکلات تلخ است که به بدن شما چربي و قند وارد نمي کند. بعد از خوردن يک قطعه طلاي قهوه اي، درد عضلاني به نصف مي رسد!

آب
موقع ورزش، بدن مقدار زيادي مايع از دست مي دهد حتي بدون تحرک اضافي نيز بدن روزانه 1/5 تا 2 ليتر مايع از دست مي دهد. به طور متوسط شما بايد 1/5 تا 3 ليتر آب مصرف کنيد.

کاکائو
پودر کاکائو، عضلات خسته را سر حال مي آورد. يک مقدار پودر کاکائو را با شير کم چرب ترکيب و ميل کنيد، با اين کار عضلات تان انرژي جديد دريافت مي کنند.
منبع مقاله :
نشريه زيبايي سالم، سال هفتم، اول و پانزدهم دي ماه 1393

مطالب مشابه