برای نماز اوّل وقت نقشه بكشید

برای نماز اوّل وقت نقشه بكشید

تابستان سال 1387 بود كه به اتّفاق حاج ‌آقای پناهیان به دیدار آیت‌الله محمّدحسین جاودان رفتیم تا با ایشان درباره موضوع معنویت و الزامات آن گفت‌وگو كنیم. یكی از توصیه‌های ایشان یا بهتر است بگویم اوّلین توصیه‌ایشان به جوانان، خواندن نماز اوّل وقت و صحیح بود.
دستور اوّلی كه می‌خواهم برای كسانی كه قصد شروع دارند، بگویم ـ مطلبی است كه هزاران بار اساتید و بزرگانی نظیر مرحوم آیت‌الله حق‌شناس به جوانان توصیه می‌كردند ـ نماز اوّل وقت است. نماز اوّل وقت بخوانید. اگر توانستید، به جماعت بخوانید و اگر هم نشد، همان اوّل وقت بخوانید.

* برای نماز اوّل وقت نقشه بكشید ؛
شاید جوان به ‌خصوص در این زمان‌هایی كه شب‌‌ها كوتاه است و اذان صبح خیلی زود اتّفاق می‌افتد و وقت ادای نماز كم است، شكست بخورد؛ عیبی ندارد. برای فردا شب نقشه بكشد. برای پس فردا شب. برای هزار شب دیگر. باید برنامه بریزیم كه نمازمان را اوّل وقت بخوانیم، امّا باید در نظر بگیریم كه یكی از نمازهای مان نماز صبح است كه خیلی هم اوّل وقت خواندنش مهم است. بنابراین برای آن ‌هم باید نقشه داشته باشیم تا حتماً در طرح مان آن را هم به اوّل وقت برسانیم. امّا مشكلش خیلی بیشتر از ظهر و عصر و مغرب و عشاء است.

مثلاً ممكن است كه دانشجویی وقت نماز ظهر و عصرش در كلاس مشغول باشد. ما نمی‌گوییم كه كلاس را بشكند و بیرون بیاید، امّا هر وقت كه كلاس تمام شد، بلافاصله برود نمازش را بخواند. دیگر نرود مثلاً یك ناهاری با خیال راحت بخورد و یك ساعتی هم استراحت، نه. نمازمان را می‌خوانیم. دست ‌كم وضو می‌گیریم و نماز ظهر را می‌خوانیم تا از اوّل وقتش خیلی دیر نشود. بعد هم اگر گرسنه بودیم، ناهار می‌خوریم و نماز عصرمان را بلافاصله می‌خوانیم. این نماز اوّل وقت را برایش بكوشیم.

شیطان از چه كسی هراس دارد؟
اگر روایت این باب را دیده باشیم، می‌فرماید كه شیطان از كسی كه نمازش را اوّل وقت می‌خواند و بر آن مراقبت می‌كند، همیشه ترسان است : لا یَزالُ الشّیطانُ زائِلاً مِن بَنی ‌آدم.

*این نكته را هم به نماز اوّل وقت اضافه كنیم كه نماز صحیح بخوانید. بنابراین برای این‌كه نماز صحیح باشد، من ناگزیرم كه ركوع صحیح بیاموزم، غسل صحیح بیاموزم، یك حمد و سوره صحیح بیاموزم و مسائل دیگر نماز را بیاموزم كه اگر كلّش را جمع كنی، ممكن است در سه چهار ساعت بشود به همه‌‌اش پرداخت.

تقلید صحیح؛ یعنی می‌پرسم و عمل می‌كنم. چند مسأله در باب وضو باید بخوانم؛ مثلاً به اندازه دو صفحه رساله، برای غسل باید دو صفحه رساله بخوانم، برای نمازم هفت، هشت صفحه باید بخوانم تا مسائل اصلی را یاد بگیرم. چون جوانم، زودتر یاد می‌گیرم. بعد هم دو بار، سه بار یا بیشتر پیش معلّم می‌خوانم تا تصحیح شود.

من به یك نماز صحیح احتیاج دارم و بعد از آن به یك نماز اوّل وقت. جوان مادامی كه نمازش را صحیح می‌خواند، نمازش را دقّت می‌كند، مواظبت می‌كند و اوّل وقت می‌خواند، شیطان ترسان است. نه این ‌كه جوان از شیطان ترسان باشد؛ شیطان از آن جوان ترسیده است. اگر انسان این‌گونه نباشد، آن‌وقت شیطان طبق روایات، انسان را به جاهایی می‌برد كه دیگر برگشت ندارد.

اگر می‌خواهید همیشه سالم و محفوظ بمانید، نماز اوّل وقت بخوانید. نماز اوّل وقت ایجادكننده ترس از خداست. بعضی جوان‌ها دو دقیقه نماز می‌خوانند؛ نه دو دقیقه و نه نیم ساعت. ما كه یك ذرّه بیشتر كِش می‌دهیم -كه آن‌هم از روی عادت است و قیمت ندارد- می‌شود پنج دقیقه. سبحان ربّی العظیم و بحمده را صحیح بگو؛ یك بار بگو، امّا صحیح و با آرامش بدن.
* صحیح خواندن نماز مثل این است كه انسان به دیوار مستحكمی تكیه كرده باشد. این امر را اگر شما به‌دست بیاورید، حتّی با نیروی خیلی زیاد هم این زمین نمی‌خورد. شاید تكان بخورد، امّا زمین نمی‌خورد.
ممكن است حوادث مهمّی هم برایش پیش بیاید، امّا آن حوادث با نماز اوّل وقت و صحیح، او را به زمین نمی‌زند.

به نقل از سایت رهبر معظّم انقلاب حفظه الله

مطالب مشابه