دوران سربازی

دوران سربازی

دوران پرافتخار سربازي، دوراني است که اکثر جوانان آن را سپري خواهند کرد بعضي بعد از أخذ ديپلم يا مدارك پايين تر از آن و بعضي ديگر بعد از اتمام دوره کارشناسي و يا مدارج علمي بالاتر وارد عرصه خدمت به کشور و ملت مي شوند. هر مرحله از زندگي انسان فوايد و پيامدهاي مثبت و در مقابل يک سري آسيب هايي دارد که آشنايي با آن ها به انسان کمک مي کند تا با دوري از آسيب ها و کسب منافع، خاطره خوشي را در دفتر خاطرات خود ثبت کند. ما در ذيل به نکاتي اشاره مي کنيم که به کار بستن آن ها شما را در اين امر ياري خواهد نمود.
1ـ ديد خود را نسبت به خدمت پر افتخار سربازي عوض کنيد و با ديدي مثبت وارد آن شويد تا بتوانيد از آن بهره بگيريد نه اين که از آن رنج ببريد. عدم پذيرش اين دوران، سبب كسالت و پژمردگي است. نق زدن فايده ندارد، با خود بگوييد اينجا و حالا چه كار مي توانم انجام دهم.
2ـ باور کنيد که چند ماه دوران سربازي نيز جزء عمر گران بهاي شما است و بايد از تک تک لحظات آن استفاده کنيد. به اين دوران از جهات مثبت قضيه نگاه كنيد، تمرين همزيستي، نظم، سختي كشيدن جهت آب ديده شدن و … .
3ـ اوقات فراغت و بيکاري خود را به بطالت و شوخي هاي بي فايده نگذرانيد بلکه علايق خود را در زمينه هاي مختلف هنري، مطالعه، ورزش و… شناسايي کنيد به آن امور بپردازيد تا دوران سربازي، دوران خوشي براي شما باشد.
4ـ جوان، هميشه و در همه جا بايد مواظب همنشين خود باشد اما در اين دوران به ويژه بايد دقت و مراقبت بيشتري به خرج دهد تا در دام دوستي هاي مخرب نيفتد.
5ـ درباره آيين دوست يابي و ملاک ها و ويژگي هاي دوست خوب حتماً مطالعه داشته باشيد و به آن عمل کنيد.
6ـ به عبادات و معنويات خودتان بيشتر اهميت بدهيد و از سرزنش و مسخره کردن ديگران نترسيد. زيرا اگر استقامت کنيد علاوه بر بهره مندي از عنايات خاص خداوند متعال، ديگران شما را همان گونه که هستيد خواهند پذيرفت.
7ـ قدرت «نه» گفتن را در خود پرورش دهيد تا بتوانيد در برابر درخواست ها و خواهش هاي نامعقول و مخرب ديگران استقامت کنيد.
8ـ از مطالعه کتب اخلاقي غافل نشويد.
9ـ هميشه سعي کنيد بيش از آن که اثر پذير باشيد اثر گذار شويد.
10ـ از آن جا که از کانون گرم و صميمي و پر از عواطف خانه و خانواده جدا مي شويدو ممکن است گرفتار خلأ عاطفي (غم غربت) شويد، مواظب باشيد در دام افسردگي و يا سيگار، دوستي هاي افراطي و عشق هاي کاذب و هيجاني نيفتيد.
11ـ تابع نظم و قانون باشيد و همکاري هاي لازم را با مسئولان خود داشته باشيد تا گرفتار مشکل نشويد.
12ـ روحيه اعتماد به نفس را در خود افزايش دهيد تا در برابر سختي ها و ناملايمات خود را نبازيد.
13- مهارت هاي حرفه اي خود را افزايش دهيد و مهارت ازدواج موفق را ياد بگيريد و در اين زمينه مطالعه كنيد.
14- براي خود دوستان متدين با نشاط و صادق پيدا كنيد.
عباس آئينه چي – مركز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه

مطالب مشابه