حضرت ابوجعفر محمد بن علي الحسين باقرالعلوم(ع)

حضرت ابوجعفر محمد بن علي الحسين باقرالعلوم(ع)

ولادت: ولادت با سعادت آن حضرت روز دوشنبه سيم صفر و يا به روايتي در رجب سال پنجاه و هفت در مدينه منوره واقع شده و آن حضرت در واقعه کربلا حضور داشت و در آن چهار سال از سن مبارکش گذشته بود. والده ماجده اش حضرت فاطمه دختر امام حسن مجتبي (ع) بود که چون مادر عبدالله باهر بود او را ام عبدالله مي گفتند او از بطن هاشمين، علويين و فاطميين به وجود آمده و اين دو بزرگوار از سادات حسيني و حسني نيز مي باشند و اين بزرگترين افتخار و شرافتمندترين نسب است. امام پنجم نام مبارکش محمد است چون شبيه به جدش رسول خدا (ص) بوده نامش را به نام جدش گذاشتند. کنيه، جعفر، لقبش باقر است زيرا او علم و دانش را شکافت و اسرار آن را آشکار ساخت و پرده از روي آن برداشت. پدرش حضرت علي بن الحسين زين العابدين و سيد ساجدين است. امام پنجم دائم الحزن بود زيرا چهار سال داشت که واقعه کربلا را ديد.

شخصيت حضرت امام محمد باقر(ع)

حضرت امام محمد باقر(ع) نوزده سال و ده ماه پس از شهادت پدرش علي بن حسين السجاد زندگي کرد که مدت امامت آن حضرت بوده. در اين دوره که بني اميه و بني عباس درجنگ بودند، امام باقر (ع) کمال استفاده را در جهت تربيت شاگرد و پي ريزي اساس تشيع و انقلاب فرهنگي نموده، در سن پنجاه و هفت سالگي در مدينه به زهر هشام بن عبدالملک مروان در سال يکصد و چهارده هجري در مدينه شهيد گشت. روزي جابربن عبدالله انصاري که آخر عمرش بود و نابينا شده بود، منزل حضرت سجاد(ع) شرفياب شد، کودکي را ديد پرسيد کيستي؟ فرمود محمد بن علي بن الحسين. جابر گفت: نزديک آي، دست او را گرفت و بوسيد. عرض کرد روزي خدمت جدت رسول خدا بودم، فرمود اين جابر شايد باقي بماني و محمد بن علي بن الحسين که يکي از اولاد منست ملاقات کني، سلام مرا به او برسان و بگو خدا به تو نور حکمت دهد، علم و دين را نشر ده. امام پنجم به امر جدش قيام کرد و به نشر علم و دين پرداخت.

مدت عمر

مدت عمر امام پنجم (ع) اصحح اقوال پنجاه و هفت سال است.

زوجات آن حضرت

دو زن غير از کنيزکان بوده اند، اول ام فروه دختر قاسم بن محمد بن ابي بکر که مادر امام جعفر (ع) است، دوم ام حکيم دختر اسد بن مغيره تقفي مادر ابراهيم و عبيدالله و کنيزي به نام ام ولد، مادر علي، زينب و ام سلمه بوده. (1)

00224561اولاد

فرزندان حضرت باقر (ع) هفت نفر بودند بدين ترتيب: ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق(ع) عبدالله افطح، ابراهيم، عبيدالله، علي، زينب و ام سلمه. امام پنجم در کنار پدر و عمويش در بقيع در قبه اي که به نام عباس بن عبدالمطلب ساخته اند مدفون گرديد و اين قبه و بارگاه درسال پنجاه و نه هجري بنا شده. تاج الدين زهره حسيني در غايه الاختصار في اخبار البيوتات العلويه گفته: که علي پسر امام محمد باقر (ع) دختري داشت فاطمه نام، تزويج کرد او را حضرت امام موسي کاظم(ع). مؤلف گويد: آنچه مشهور است در اين زمان قبرعلي بن محمد الباقر(ع) در ناحيه کاشان در مشهد اردهال و معروف است به شاهزاده سلطانعلي و تأئيد مي کند بودنش را در مشهد، آنچه در بحرالانساب است که فرمود: علي بن محمد الباقر (ع) لم يعقب سوي بنت و دفن في ناحية کاشان بقرية يقال لها بارکو سب في مشهد انتهي و از فاضل خبيرآميرزا عبدالله صاحب رياض العلماء نقل شده که فرمود: قبر علي بن محمد الباقر (ع) در حوالي بلده کاشان است و بر اوست قبه رفيعه و از براي او است کرامات ظاهره و در اصفهان نزديک مسجد شاه بقعه و مزاريست به نام احمد بن علي بن امام محمد الباقر(ع) و سنگي در آنجاست به خط کوفي بر آن نوشته است: بسم الله الرحمن الرحيم کل نفس بما کسبت رهينه. هذا قبر احمد بن علي بن محمد الباقر (ع) و تجاوز عن سيئاته و الحقة بالصالحين.

پي‌نوشت‌ها:

1.شيخ عباس، قمي، منتهي الامال، جلد دوم، ص 79.

منبع؛ محسنی، علی؛ (1386) نور باقر (ع): مروری بر زندگی حضرت علی ابن باقر فرزند شهید امام پنجم علیه السلام مدفون در خاک مقدس مشهد اردهال (کاشان)، قم، مشهور، چاپ دوم.

مطالب مشابه