مهارتهای رفتاری مردان

مهارتهای رفتاری مردان

زندگي و روابط مثبت عاطفي مي تواند دستمايه شادي و در غير اين صورت، منبع بزرگ رنج و تألم باشد. به قول «ريچارد استيل» زندگي زناشويي همراه يا بدون عاطفه مناسب با آن، کامل ترين تصور از بهشت و جهنمي است که ما در زندگي قادر به، بدست آوردن و رسيدن به آن هستيم.
اينجا اين پرسش مطرح مي گردد که عوامل موفقيت و مثبت زن و شوهر کدامند؟ آيا اين عوامل از نگاه زنان و مردان يکسان است؟ تحقيقات نشان مي دهد عوامل رضايت در زندگي زناشويي، از نگاه زوجين متفاوت است لذا در اينجا عوامل را از نگاه زنان ارزيابي مي نماييم.
وقتي 144 زن متأهل با اين سؤال مواجه مي شوند که «براي برقراري يک ارتباط صميمي و مثبت» رعايت چه مسائلي براي شما از طرف همسرتان اهميت دارد؟ آن ها پاسخ مي دهند:
1. نوع دوست و فداکار باشيد، مثلاً کارهاي روزمره همسرتان را هنگامي که بيمار است انجام بدهيد.
2. موافق با واگذاري اختيار باشيد، مثلاً به همسرتان اجازه بدهيد تا در خصوص رفت و آمد و معاشرت و تفريح و سرگرمي آخر هفته تصميم بگيرند.
3. با همان احترام و ادبي که با همکارتان در محيط کار حرف مي زنيد با همسرتان صحبت کنيد مثلاً حرف او را قطع نکنيد، فرياد نزنيد و هنگام صحبت کردن او شکلک در نياوريد.
4. پر جنب و جوش و فعال باشيد. مثلاً مرد هنگامي که با همسرش ارتباط دارد بايد پر جنب و جوش و فعال باشد.
5. شريک زندگي تان را تشويق کنيد. تا افکار و احساساتش را با شما در ميان بگذارد. مرد بايد نظرات همسرش را در مورد مسائل مختلف مثل کار يا مسائل شخصي جويا شود.
6. همانطور که دوست داريد. ديگران با شما برخورد کنند با همسرتان رفتار کنيد. مرد بايد از احساس برتري نسبت به همسرش، لاف زدن و فرمان دادن به او خودداري کند.
7. تا حد امکان روابط خوشايند داشته باشيد، براي همسرش جوک بگويد يا داستان و قصه تعريف کند.
8. وفادار و پاي بند باشيد، مرد نبايد اطمينان احساسي يا فيزيکي همسرش را سلب کند.
9. راستگو و با ايمان باشيد. مرد نبايد دروغ بگويد. گول بزند يا ظاهر سازي کند.
10. در فعاليت هاي اجتماعي مشارکت داشته باشيد، مرد بايد از شريک زندگيش بخواهد تا براي خريد کردن، قدم زدن، بازي هاي ورزشي يا ساير فعاليت همراه او باشد.
11. از راه هاي مختلف براي نشان دادن نزديکي استفاده کنيد، مثلاً به جاي استفاده از کلمه «من» هنگام صحبت کردن از کلمه صميمي تر «ما» استفاده کنند. و نسبت به شريکشان نگاه هاي حاکي از حمايت و پشتيباني داشته باشند. مرد بايد از روش هاي مختلفي براي ايجاد تماس با همسرش استفاده کند. مثلاً با فشردن دست يا شانه ها يا در آغوش گرفتن توأم با محبت با همسرش ارتباط برقرار کند.
12. به آنچه شريک زندگيتان مي گويد گوش دهيد، و براي آن اهميت قائل شويد مثلاً مرد با نگاه کردن دائم، توضيح خواستن بيشتر براي واضح کردن مطلب و به ياد آوردن آنچه همسرش تعريف مي کند مي تواند اين توجه و اهميت را نشان دهد.
13. در بروز احساسات و افکار خود صادق باشيد، هر چه فردي بيشتر خودش را بروز دهد احتمالاً فرد ديگر نيز بيشتر خود را نشان ميدهد. بنابر اين اگر مردي به زنش اجازه بدهد تا تفکرات و احساساتش را نسبت به او بيان کند زنش آزادانه تر مي تواند آنچه را فکر مي کند و احساس مي کند از خود نشان دهد.
14. خوش بين باشيد، مرد بايد سعي کند نشان دهد که چگونه مي توان نيمه پر ليوان را به جاي نيمه خالي آن ديد و چگونه مي توان با سعي و تلاش غوره را به حلوا تبديل کرد.
15. از نظر جسمي و فيزيکي مهربان و جذاب باشيد، مرد بايد به زندگي جنسي خود توجه کند سعي کنيد تا آنرا براي هر دو زيبا و لذت بخش کند.
16. به يکديگر توجه کنيد، به اين که چقدر همسرتان جذاب و زيباست توجه کنيد و اين به طور حتم در بهتر کردن احساسات زوجين نسبت به خودشان کمک مي کند…. به هر حال زوجين از طريق نظرات و توجهاتي که همسرشان نسبت به آن ها دارند ارزش پيدا مي کنند زن ها معمولاً با کوچک ترين توجه همسرشان نسبت به آنها احساس ارزشمندي مي کنند.
17. براي همسرتان جالب و گيرا باشيد، اکثر مردم از رفتارهاي ناگهاني مثل بدون دليل خاص به رستوران رفتن يا بذله گويي يا دعوت از دوستان براي صرف چاي و يا صحبت لذت مي برند.
18. مسئوليت ها و وظايف، را در قبال خانواده و همسرتان انجام بدهيد. مرد بايد کارهاي عادي و روزمره را بدون شکايت انجام دهد.
19. اهداي هداياي زيبا، مثلاً مرد براي همسرش شام ترتيب دهد و سپس بدون هيچ دليل به او هديه بدهد اين کار زندگي زناشويي را مستحکم و زيباتر مي کند. اين چنين هدايايي نبايد خيلي گران قيمت باشد و نياز به خرج کردن پول زيادي ندارد مي تواند يک کتاب، يک شاخه گل يا کمک به انجام کارهاي روزمره باشد.
20. به همسرتان عزت نفس بدهيد، مرد بايد از رفتارهايي که شايسته روابط صميمي و نزديک است استفاده کند.
21. در کارها و فعاليت هاي همسرتان شرکت کنيد، مرد بايد سعي کند تا در سرگرمي ها و اوقات فراغت زوجش شرکت کند.
22. خونگرم، دقيق و جدي باشيد، منظور اين است که وقتي همسر با مشکل يا شکست مواجه مي شود زوج بايد سعي کند تا از نظر احساسي سه بار کنار او باشد يک بار اين که بگويد «تو تنها نيستي، من با تو هستم و تا لحظه آخر تو را همراهي مي کنم». يک بار بگويد «چه طور مي توانم کمک کنم؟». يک بار ديگر احساسات و افکارش را براي حل مشکلات همسرش تقسيم کند. اين طرز صحبت کردن اگر با فاصله بيان شود خيلي مؤثر است مخصوصاً اگر زوجين به صحبت هاي طرف مقابل احترام بگذارند.
23. در کارها و فعاليت هاي معنوي همراه و شريک باشيد، به همسرتان به مکان هاي مذهبي برويد، در کارهاي جمعي با هم همکاري کنيد و هم فکر باشيد.
24. تأکيد کردن به شباهت ها و تفاوت ها، اين مهم است که نظرات، عکس العمل ها و علايق مشابهي با همسرتان داشته باشيد. افرادي که مي خواهند زندگي زناشويشان را بهبود بخشند لازم است که براي شباهتشان اهميت قائل شوند و بر روي آن ها تأکيد کنند.
25. دفاع کردن و جانبداري از همسر در جمع، مثلاً وقتي زوج ها در مقابل فرزند با ساير اعضاي خانواده مورد انتقاد قرار مي گيرند، زوج ها مي توانند آشکار يا پنهاني از همديگر حمايت کنند.
26. سعي شود کسي را دوست داشته باشي و براي او ارزش قائل شوي که همسرتان دوست دارد.
27. استفاده از کلمات عاطفي و محبت آميز، استفاده از کلماتي که نشان دهندة علاقه است مؤثرترين روش ادامه علاقه و ارتباطات عاطفي است چنين به نظر مي رسد که اکثر مردم از کلمات «دوستت دارم»، «عاشقت هستم»، «تو فوق العاده هستي»، «از اين که با تو زندگي مي کنم، خوشحالم» استفاده نمي کنند چون مي ترسند که همسرشان اين احساس متقابل را نسبت به آن ها نداشته باشد.
تحقيقات نشان داده که رضايت زناشويي آشکار وابسته به استفاده از اين 27 روش است گرچه تمام اين 27 روش از نظر اهميت براي زناني که تحقيقات روي آن ها انجام گرفته مساوي نيستند.
روابط بهتر با همسر
اگر مي خواهيد ازدواج کنيد يا در ابتداي زندگي مشترک هستيد با کمک پيشنهادات زير بکوشيد روابط خوب و موفقي داشته باشيد.
به چه دليل قصد ازدواج داريد؟ اگر دلايل و انگيزه هايتان غير واقع بينانه است، آن را تغيير دهيد.
بپذيريد که زندگي مشترک و با هم زندگي کردن با زندگي مجردي متفاوت است.
براي استحکام زندگي مشترک، توقعات و نظرات واقع بينانه داشته باشيد.
بپذيريد تفاوت فرهنگي و خانوادگي مسائل و مشکلات خاص خود را دارد. قبل از ازدواج دربارة تفاوت ها صحبت کنيد.
براي حفظ ارتباط، همواره با هم صحبت کنيد.
مسائل مالي اساسي ترين علت جدايي است. همواره درباره مسائل مالي با هم صحبت و مشورت کنيد.
در مورد تقسيم مسئوليت و وظايف در منزل با هم صحبت و برنامه ريزي کنيد.
هر روز عشق و علاقه خود را به همسر نشان دهيد.
بياموزيد که چگونه منصفانه و منطقي دعوا کنيد. زوج هاي موفق از طرح اختلاف، خود داري نمي کنند آنان مي دانند که چگونه اختلافات را مطرح و حل کنند.
اگر چه فرزندان خوب و دوست داشتني هستند و در زندگي مشترک تأثير زيادي دارند، ولي حداقل هفته اي يک بار برنامه اي فقط براي خود و همسرتان داشته باشيد.
هرگز اجازه ندهيد فشار رواني و مشکلات شما را از پاي در آورد و براي فائق آمدن بر آن ها بکوشيد مهارت هاي سازگاري را بياموزيد.
براي تعطيلات برنامه ريزي کنيد.
بياموزيد رفتار مناسبي با خانواده همسرتان داشته باشيد. انتظاراتشان را بدانيد و برآورده کنيد.
بپذيريد که همه زوجها با مشکلات روبرو هستند. حفظ روابط خوب و سالم روندي دراز مدت است و به فراگيري مهارت هاي ارتباطي، درايت، گذشت و صبر بستگي دارد. اگر احساس مي کنيد که از هم فاصله پيدا کرده ايد، از هم انتقاد نکنيد و مرتب با هم دعوا نکنيد، اگر اصلاح نشد، حتما به مراکز مشاوره مراجعه بکنيد.
محسن تنه كار – زندگي زناشويي فوق العاده، ص 1 – 8

مطالب مشابه