قرص های شادی بخش يا…؟!

قرص های شادی بخش يا…؟!

«اکس» يا اکستاسي Ecstasy که در قالب قرص هاي شادي بخش به طاعون خفته عصر ما تبديل شده است، اگر چه اعتياد جسماني ايجاد نمي کند اما موجب نابودي سلول هاي مغزي شده و سيستم عصبي مغز را تحت تأثير قرار مي دهد. مصرف اين ماده، مصرف کننده را به تدريج يا به سرعت به سمت يک نوع اجبار مصرف کشانده و از لحاظ رواني وابسته و معتاد مي کند. برخي از اين قرص ها که به اسم اکستاسي فروخته مي شوند، از مواد مخدر ديگري مثل هروئين تشيکل شده اند، که خطرات آن ها به مراتب بيشتر است.
افرادي که اقدام به مصرف اين قرص ها مي کنند، به دليل اين که دچار توهماتي در بينايي، شنوايي و ديگر حواس مي شوند، بدون اين که متوجه خطر بشوند دست به کارهايي مي زنند؛ مثلاً پنجره را باز کرده و به پايين مي پرند و يا خود را از ماشيني که با سرعت در حال حرکت است، به پايين پرت مي کنند. موارد مرگبار مصرف اين قرص ها براي کساني که از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي کردند و يا افرادي که همزمان الکل نيز مصرف مي کردند، گزارش شده است.
برخي از جوانان براي کسب نشاط و سرخوشي، در تفريحات خود از اين قرص ها مصرف مي کنند. آنان تا چند ساعتي به صورت کاذب اين حالات را پيدا مي کنند، اما بسيار گذرا بوده و پس از گذشت چند روز بدترين لحظات زندگي براي آن ها آغاز مي شود. ما به اين افراد هيچ توصيه اي نداريم؛ اما از عوارض و آثار منفي و خطرناک اين قرص ها آگاهشان مي کنيم تا خود بينديشند که آيا مي ارزد سلامتي، توانمندي و شور و نشاط جواني خود را براي به دست آوردن شادي ها و لذت هاي زودگذر و کاذب از دست بدهند.
عوارض و تأثيرات منفي مصرف اکستاسي
1ـ يکي از قسمت هايي که به طور خاص تحت تأثير اکستاسي قرار مي گيرد، بخش پيشين مغز که براي تفکر به کار گرفته مي شود. بنابر اين مصرف اين ماده بر تفکر اثر سو داشته و موجب عدم تمرکز و اختلال در يادگيري مي شود.
2ـ قسمت ديگري که به شدت مورد حمله و آسيب اکستاسي قرار مي گيرد، ناحيه هيپوکامپ و نقاط عمقي مغز مربوط به حافظه مي باشد که فراموشي را به دنبال دارد.
3ـ اثرات شديد احساسي، اختلال خواب، کابوس هاي شبانه، حملات ناگهاني اضطراب و حملات حاد ترس؛
4ـ گرفتگي عضلات، نا هماهنگي حرکتي، لرزيدن، انقباض شديد فک و فک زدن هاي طولاني؛
5ـ سر درد، تهوع، سرگيجه و تشنج، کاهش اشتها؛
6ـ عصبي شدن و رفتار هاي پرخاشگرانه، و افت شديد خُلق در روز هاي پس از مصرف؛
7ـ کاهش آب بدن و در نتيجه کاهش سديم خون در اثر مصرف زياد مايعات (هيپوناترمي)؛
8ـ آنمي آپلاستيک (سرکوب شديد خون سازي مغز استخوان)؛
9ـ خستگي، گمگشتگي و افسردگي شديد تا يک هفته پس از مصرف؛
10ـ تغييرات بينايي، گشاد شدن مردمک ها، حرکات غير طبيعي چشم (نيستاگموس) و توهم بينايي (هالوسيناسيون)
11ـ افزايش ضربان قلب و فشار خون؛
12ـ ظهور جوش هايي مثل آکنه در برخي افراد و احتمال ابتلا به مشکلات کبدي؛
13ـ تخريب عضلات مخطط (رابد و ميوليز) که در نتيجه افزايش دماي بدن رخ مي دهد و مي تواند به علت رسوب مواد حاصل از اين تخريب در کليه باعث آسيب به اين عضو شود.
14ـ کاهش شديد سر و تونين مغز؛ سروتونين يکي از ناقلان شيميايي مهم مغز بوده و باعث تعديل و تنظيم خلق، فعاليت هاي جنسي، خواب و حساسيت نسبت به درد مي شود.
15ـ کاهش ميزان زيادي دو پامين، در پامين يکي از ناقلان شيميايي مهم مغز است و کاهش آن آمادگي ابتلا به بيماري پارکينسون را زياد مي کند.
16ـ در پسران بزرگ شدن پستان (ژنيکوماستي) را به همراه داشته و دختران جوان نيز به علت اثرات هورمون هاي جنسي زنانه، در صورت مصرف اين قرص ها در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به افت سديم خون و به دنبال آن تشنج مي باشند. (ميزان بروز SIADH در ارتباط با استروژن خون افزايش مي يابد.)
درمان
براي درمان اعتياد به اين ماده، به روان درماني و کار سخت گروهي نياز است. هيچ پادزهري (آنتي دوتي) براي مسموميت با اکستاسي وجود ندارد. در صورت بروز علائمي مثل تب شديد، تشنج و تغييرات ضربان قلب (تاکي آريتمي)، درمان علامتي است. از ترکيب ضد افسردگي و آنتي سايکوتيک نيز براي درمان عوارض در روزهاي پس از مصرف استفاده مي شود.
منابع كمكي:
مقالات زير مندرج در سايت تبيان (tebyan.net)
1ـ اکستاسي شادي جواني يا مرگ سلامتي.
2ـ اکستاسي؛ طاعون خفته عصر ما.
3ـ عوارض زيان بار و کشنده قرص اکستاسي.
4ـ اکستاسي؛ عامل نشاط يا سبب مرگ.
5ـ خطر، در کمين است.

مطالب مشابه