تعارض در ارتباطات زناشویی

تعارض در ارتباطات زناشویی

یکی از راه های نزدیک شدن زوج ها به هم، بحث کردن می باشد. در واقع، بحث و گفتگو، از نمادهای ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدایت شود، برای تداوم زندگی مشترک سودمند می باشد.

با رعایت موارد زیر می توانید بحث و گفت و گو را سازنده و مفید گردانید:

* وقتی کسی می گوید: «می خواهم با تو صحبت کنم.» این جمله خود به خود باعث به وجود آوردن یک واکنش دفاعی در مخاطب می شود. از لحظه ای که یکی از دوطرف به موضوعی در رابطه با فرد مقابل اشاره می کند، واکنش خودکار مخاطب، این خواهد بود که «مگر چه شده؟» و یا «چه اشتباهی از من سرزده؟»
این واکنش، یک جواب طبیعی ست که به احتمال زیاد، ریشه در کودکی فرد دارد؛ زمانی که پدر و مادر می خواستند او را به خاطر ارتکاب کاری، سرزنش یا تنبیه کنند.
تمایل به دیدن طرف مقابل، به عنوان یک فرد انتقادی و نکوهش کننده، باعث می شود به سختی بتوانیم با دلی باز و ذهنی آزاد در مورد مشکل به وجود آمده، بحث و گفت و گو کنیم و با حالت تدافعی، وارد گفت و گو می شویم. بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ نموده و به خاطر داشته باشید کسی که در آن لحظه مشغول بحث با شماست، نگران رابطه تان می باشد و تنها به این دلیل، مشغول گفت و گو با شماست.
* به هنگام گفت وگو در هر زمان، فقط موضوع خاصی را مورد بحث قرار دهید. برای نمونه، اگر در حال گفت و گو در مورد تمیز نگه داشتن خانه هستید، آن را به مسائل دیگر تعمیم ندهید و فقط به مسأله ی تمیزی خانه بپردازید تا به نتیجه برسید.
به خاطر داشته باشید برخی افراد، طرز فکر خاصی دارند که باعث سرگردانی شان می شود. این افراد به طور معمول، افرادی خلاق و هنرمند هستند و پیروی از یک روش خاص، برای شان سخت و طاقت فرساست. اگر شما فردی منظم و مرتب هستید و مخاطب تان از گروه ذکر شده، به او کمک نمایید تا بر موضوع مورد بحث تمرکز کند، مسأله ی مورد نظرتان را با علاقه و محبت تذکر دهید، نه با حالت تهاجمی و انتقادی.
* هرگز از گدشته، مثال نزنید. وقتی مثالی از گذشته می زنید، مشکلی به مشکل فعلی تان اضافه می شود و آن مشکل، این است که خاطره ی کدام تان، درست تر و حافظه ی کدام تان، قوی تر می باشد.
اگر موضوع مورد بحث، مسأله ای ست که بارها تکرار می شود، برای نمونه، همسرتان همیشه دیر به خانه برمی گردد، باز هم به آخرین مورد اشاره کنید. شما می توانید احساس تان را بیان کنید و اجازه دهید طرف مقابل، از نقطه نظرتان آگاه شود.
* با همسرتان رابطه ی مناسبی برقرار کنید و مطمئن باشید که توافق لازم را پیدا خواهید کرد. رابطه ی صحیح، یعنی هرگاه یکی از شما هنگام بحث، احساس ناراحتی یا رنجش کرد، بتواند از طرف مقابل، درخواست وقفه در گفت و گو کند و این درخواست او، از سوی مخاطبش پذیرفته شود. برای انجام این کار می توانید از یک عمل نمادین استفاده کنید. برای نمونه، هنگامی که شما پشت یک میز و روبه روی همدیگر نشسته اید، می توانید مقابل تان یک لیوان خالی بگذارید. هرگاه هرکدام تان به مکث نیاز داشتید، لیوان مقابل تان را سروته روی میز قرار دهید؛ به همین سادگی! البته عمل به این توصیه، نیازمند کمی کنترل نفس می باشد تا فرد بتواند در اوج هیجان و گفت و گو در آن لحظه، با خویشتن داری، به خواسته ی طرف مقابل احترام بگذارد. لازم به ذکر است که این کار، رفتار مثبت و بسیار مؤثری می باشد.
پیغام نهفته در برگرداندن لیوان، این است که: «من اکنون ناراحت و رنجیده خاطرهستم، اجازه بده کمی صحبتمان را قطع کنیم تا دوباره به حالت عادی بازگردم و به خاطر بیاورم که ما برای هم اهمیت داریم.» این روش بسیار مؤثری برای استفاده در گفت و گوهاست و نیازمند کمی فداکاری و نظم و ترتیب می باشد.
نکته ی دیگر در این مسأله، ماندن شما در داخل همان اتاق می باشد؛ ترک اتاق از سوی شما می تواد آثار زیان باری روی همسرتان برجای بگذارد.
* هرگز در بحث های تان، به قطع رابطه اشاره نکرده و همسرتان را تهدید به جدایی نکنید، حتی اگر تصمیم به انجام آن دارید. هرگاه کسی تهدید به جدایی شود، حس وحشت، اضطراب و ترس به او دست می دهد و تنها هدف او، تلاش برای حفظ رابطه و نگه داشتن طرف مقابل به هر قیمتی ست و این، یکی از بزرگ ترین دلیل های توسل فرد تهدیدشده، به حیله و فریب می باشد. شما نیازی به تهدید همسرتان به جدایی ندارید، پس به همان موضوع مورد بحث بپردازید تا به نتیجه برسید. تنها زمانی مجاز به صحبت در مورد جدایی هستید که آماده ی آن باشید، پس هرگز از این مسأله به عنوان یک تهدید، استفاده نکنید.
* هرگاه در مورد مسأله ای با موفقیت به نتیجه رسیدید، کمی استراحت کنید، دست همدیگر را بفشارید و بگویید: «متشکرم»
یکی از رایج ترین اشتباه های موجود در این مورد، این است که زوج ها به سرعت بعد از به نتیجه رسیدن در موضوعی، به سراغ موضوعی دیگر می روند. این کار باعث می شود گفت و گوها، تمام نشدنی به نظر آید.
* جشن بگیرید. در پی هر تصمیم گیری و دست یابی به نتیجه، برای همدیگر هدیه بگیرید، یادداشتی برای هم بفرستید یا این که بیرون شهر بروید. این کار، «تجدید قوا» و «تقویت انرژی مثبت» نامیده می شود و همسرتان را برای تلاش به منظور حل مشکل های زندگی، دلگرم و تشویق می کند. زمانی که می خواهید صحبت برای حل مشکلی را شروع کنید، می توانید جمله های تان را چنین آغاز کنید: «رابطه ی ما با همدیگر بسیار عالی ست. من دوست دارم این رابطه را بهتر کنم. می توانی به من کمک کنی تا رابطه مان را بهتر کنم؟»
منبع:نشریه شادکامی و موفقیت شماره ۶۹

مطالب مشابه